Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Zniesienie godzin dla seniorów i otwarcie galerii, pozostałe obostrzenia do 14 lutego

28.01.2021 13:06 | 3 komentarze | żet

TEKST AKTUALIZOWANY

Rząd zdecydował o przedłużeniu do 14 lutego większości obostrzeń sanitarnych przedsięwziętych w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

Zniesienie godzin dla seniorów i otwarcie galerii, pozostałe obostrzenia do 14 lutego
Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski (fot. Adam Guz/KPRM).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski mówił dziś (28.01.2021 r.) o sytuacji epidemiologicznej w Polsce i Europie, a także kształcie dalszych obostrzeń sanitarnych. Szef resortu zdrowia odniósł się do planu nakładania i łagodzenia obostrzeń, który został zaprezentowany w listopadzie zeszłego roku. Gdyby ten plan był dziś przestrzegany, w Polsce obowiązywałyby obostrzenia właściwe dla żółtej strefy, a jedynie w rejonach o gorszej sytuacji epidemiologicznej obowiązywałyby większe restrykcje.

- Od razu tworząc ten plan wiedzieliśmy, że jeden parametr w postaci dziennej liczby zachorowań to za mało do podejmowania ostatecznych decyzji. Dlatego ten plan należy traktować jako orientacyjny, który wyznacza punkt wyjścia. Ale przy podejmowaniu decyzji musimy brać pod uwagę inne ryzyka, od których nie można abstrahować - powiedział A. Niedzielski.

Wspomniane przez ministra Niedzielskiego ryzyka to zła sytuacja epidemiologiczna w pozostałych państwach europejskich, a także mutacje koronawirusa. Właśnie z tego powodu podjęto decyzję o przedłużeniu obowiązywania obostrzeń właściwych dla tzw. etapu odpowiedzialności o kolejne dwa tygodnie - do 14 lutego 2021 r.

Nadal obowiązują więc dotychczasowe restrykcje, m.in. ograniczenie liczby członków zgromadzeń oraz uczestników imprez domowych, nauczanie zdalne w edukacji (poza klasami 1-3, w których nauczanie odbywa się w trybie stacjonarnym), ograniczenia w gastronomii, sporcie, branży fitness itd.

Wprowadzono jednak pewne zmiany. Przede wszystkim:

  • od 1 lutego nie będą już obowiązywać tzw. godziny dla seniorów w placówkach handlowo-usługowych,
  • od 1 lutego otwarte będa sklepy w galeriach handlowych (z zachowaniem reżimu sanitarnego - 1 osoba/15 m2),
  • od 1 lutego otwarte będą galerie sztuki i muzea (z zachowaniem reżimu sanitarnego - 1 osoba/15 m2).

Pytania do ministra:

Co rząd ma do powiedzenia przedsiębiorcom z branż, w których nie zniesiono ograniczeń (gastronomia, hotelarstwo, fitness)? To jedno z pytań zadanych przez dziennikarzy podczas konferencji prasowej.

- Przyjęliśmy, że patrząc na wszystkie zestawienia, które pokazują, gdzie są poszczególne miejsca transmisji, galerie i handel są stosunkowo bezpieczne, ponieważ jest krótki moment przebywania ze sobą. Poza tym w sklepach ludzie noszą maseczki, w restauracji maseczek się nie nosi - odpowiedział A. Niedzielski. Minister dodał, że w edukacji również rozważano wprowadzenie nauczania zdalnego w poszczególnych regionach, jednak przeważył pogląd, aby uczniowie w całym kraju byli w tej samej sytuacji, dlatego też postanowiono pozostawić nauczanie stacjonarne wyłącznie w klasach 1-3 szkół podstawowych.

Dziennikarz RMF FM spytał ministra, jaka jest różnica pomiędzy wizytą w galerii sztuki a skorzystaniem z usługi siłowni. - Jest zasadnicza różnica pomiędzy siłownią, a muzeum. Ta różnica polega na tym, że korzystając z siłowni korzystamy też z przebieralni, jest tam duży wysiłek, przyspieszony oddech, a korzystając z galerii sztuki możemy zachować ten sam reżim co w sklepach - odpowiedział A. Niedzielski.