Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z Wałbrzycha do Raciborza. Wielkie płuca pokażą, czym oddychają raciborzanie

Staraniem Stowarzyszenia "Zielony Racibórz" oraz Raciborskiego Alarmu Smogowego na skwerze im. ks. Stefana Pieczki zamontowano atrapę płuc.

Z Wałbrzycha do Raciborza. Wielkie płuca pokażą, czym oddychają raciborzanie
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

 - To jest instalacja, która zawiera w sobie duże, sztuczne płuca. Są one wyścielone śnieżnobiałą tkaniną, która to tkanina w czasie dwóch tygodni pochłania zanieczyszczenie powietrza i w tym czasie szarzeje lub czernieje - w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Będziemy mogli na bieżąco obserwować jak w Raciborzu, w centrum miasta, wygląda w rzeczywistości zanieczyszczenie powietrza i co robi z naszymi płucami - mówi Piotr Dominiak, przedstawiciel "Zielonego Raciborza" oraz Raciborskiego Alarmu Smogowego.

"Płuca" jeżdżą po całej Polsce. Do Raciborza trafiły z Wałbrzycha. - Polski Alarm Smogowy organizował taką akcję w większych miastach Polski i zamarzyło nam się, żeby ściągnąć takie płuca do Raciborza i zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza - mówi Ewa Klimaszewska, aktywistka "Zielonego Raciborza" oraz Raciborskiego Alarmu Smogowego.

P. Dominiak zwraca uwagę, że zarówno świadomość społeczna, jak i działania władz samorządowych oraz centralnych, nie odpowiadają skali problemu, jakim jest zanieczyszczenie powietrza.  - To jest realny problem. My tym powietrzem oddychamy 24 godziny na dobę i to jest przerażające - podkreśla P. Dominiak.

Tablica z "płucami" wyposażona jest również w miernik jakości powietrza, który podaje aktualną wartość stężenia pyłu PM10 w powietrzu.

Raciborski Alarm Smogowy oraz Stowarzyszenie "Zielony Racibórz" zamierzają w kolejnych miesiącach zwrócić uwagę mieszkańców powiatu raciborskiego na konieczność wymiany do końca przyszłego roku przestarzałych pieców. Zobowiązuje do tego tzw. śląska ustawa antysmogowa.

Ludzie

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Brawo_za_akcję (5.173. * .28) 11.12.2020 17:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu