środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Patrol

Epidemia na Śląsku:

Burmistrz Krzanowic o podtopieniach: woda wróciła do koryta, drogi są przejezdne

15.10.2020 12:21 | 7 komentarzy | mad

Mieszkańcy gminy Krzanowice, którzy ucierpieli podczas lokalnych podtopień, do których doprowadziło m.in. wezbranie potoku Biała Woda, będą mogli ubiegać się o pomoc finansową. Choć zostanie udzielona tym, którzy spełnią odpowiednie kryteria.

Burmistrz Krzanowic o podtopieniach: woda wróciła do koryta, drogi są przejezdne
W pomoc mieszkańcom zostali zaangażowani strażacy z całej gminy oraz miejscowości sąsiednich. Burmistrz za pośrednictwem Nowin dziękuje wszystkim służbom, które zaangażowały się w te działania. (Na zdjęciu burmistrz Andrzej Strzedulla i fotografia mieszkańca Mateusza Szwerlaka z podtopień, jakie wyrządziła woda).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polder mający chronić mieszkańców gminy Krzanowice przed wylewami potoku Biała Woda niestety nie był w stanie pomieścić szybkiego przyboru wody i w efekcie potok wydostał się z koryta. Zagrożeniem okazała się również woda spływająca z pól. Na skutek tych zdarzeń kilka dróg w gminie, ale i prywatnych posesji zostało zalanych. Niestety, nie zabrakło również przypadków, że woda wdarła się do części mieszkalnej.

Burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla uspokaja i mówi, że z godziny na godzinę, po wezbraniu potoku, woda zaczęła się obniżać. - Po godzinie 19.00 lustro wody powoli zaczęło opadać. Obecnie już wszystkie ulice w gminie są przejezdne. Woda wróciła do koryta - wyjaśnia włodarz gminy. Dodaje, że obecnie strażacy przystępują do wypompowywania wody z domów tych mieszkańców, którzy mają zalane piwnice. - Rozpoczynamy działania od godzin popołudniowych, nie chcieliśmy robić tego szybciej, bo stan rzeki był jeszcze wysoki - wyjaśnia.

Burmistrz wskazuje, że osoby najbardziej poszkodowane będą mogły ubiegać się o pomoc finansową, składając wniosek do miejscowego ośrodka pomocy społecznej, przy czym będą to środki rządowe, o które gmina będzie musiała wystąpić do wojewody. - Pomoc będzie udzielana osobom, które spełnią ustawowe kryteria - wyjaśnia burmistrz. Jak słyszymy, pomoc finansowa zostanie przyznana w chwili, kiedy ta okaże się niezbędna do normalnego funkcjonowania. - Wniosek po złożeniu zostanie zweryfikowany przez pracowników GOPS-u, a później pomoc zostanie udzielona - tłumaczy włodarz. Na jaką pomoc można liczyć? Jak odpowiada burmistrz, podstawowym progiem jest 6 tys. złotych. TUTAJ szczegóły. Włodarz szacuje, że w przypadku gminy Krzanowice można mówić o jednym lub dwóch przypadkach, kiedy woda wdarła się do części mieszkalnej. - Głównie mieliśmy do czynienia z zalaniem piwnic - wskazuje burmistrz.

Andrzej Strzedulla ze spokojem spogląda już na sytuację związaną ze stanem potoku Biała Woda. - Prognozy pogody są optymistyczne. W ciągu najbliższych dni mają być co prawda opady, ale nie mają być już tak obfite. Mamy nadzieję, że do ponownego podtopienia nie dojdzie - puentuje burmistrz.


Czytaj równieżLudzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.