Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

W Krzanowicach nigdy nie widzieli tyle wody w polderze

14.10.2020 10:33 | 0 komentarzy | mad, żet

TEKST AKTUALIZOWANY

Polder w Krzanowicach gromadzi już wodę, chroniąc mieszkańców przed powodzią.

W Krzanowicach nigdy nie widzieli tyle wody w polderze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krzanowicki polder został oddany do użytku w 2012 roku. Budowla zajmuje 27 ha i ma za zadanie ochronę okolicznych miejscowości przed wylewami potoku Biała Woda. Zbiornik jest w stanie zgromadzić 418 tys. m3 wody.

W środę 14 października na miejscu obecni byli strażacy, którzy kontrolowali stan budowli. Na miejscu obecny był również dziennikarz Nowin. Napotkany przez niego mieszkaniec powiedział, że tyle wody co obecnie, jeszcze w polderze nie było. Te słowa podziela również prezes zarządu oddziału gminnego OSP RP w Krzanowicach Józef Maindok, którego również spotkaliśmy na terenie polderu. Maksymalna wysokość piętrzenia wody w polderze wynosi 5 metrów.

Burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla komentuję wprost: sytuacja nie jest ciekawa. – Wydaliśmy zarządzenie o alarmie powodziowym. Teraz umacniamy rzekę (Biała Woda – przyp. red.) w tych newralgicznych miejscach (m.in. przy kościele św. Mikołaja w Krzanowicach - tzw. Mikołaszek – przyp. red.). Straż pożarna pracuje, staramy się zabezpieczać najbardziej zagrożonych mieszkańców – powiedział nam burmistrz. Dodaje, że dopóki będzie padać deszcz, a w efekcie ciągle będzie dopływać woda do zbiornika, trudno przewidzieć jak sytuacja będzie się rozwijała.Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.