Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Wady i zalety pracy w gabinecie kosmetycznym

11.09.2020 15:23 | 0 komentarzy | MK

W związku z postępującym rozwojem branży beauty, coraz więcej młodych osób jest zainteresowanych pracą w zawodzie kosmetyczki. Sprawdzamy, jak zostać technikiem usług kosmetycznych i czy jest to profesja wolna od wad. 

Wady i zalety pracy w gabinecie kosmetycznym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak zostać kosmetyczką?

    Tytuł technika usług kosmetycznych oraz kwalifikacje niezbędne do pracy w tym zawodzie można otrzymać po ukończeniu Szkoły Policealnej w Katowicach. W czasie dwuletniej nauki, przyszłe kosmetyczki zapoznają się z działaniem aparatury do wykonywania zabiegów, poznają techniki masażu kosmetycznego, uczą się podstaw makijażu, zdobienia paznokci, stosowania kwasów owocowych oraz wielu innych. Oprócz zajęć w pracowniach, realizują one również przedmioty takie jak podstawy anatomii, fizjologii, fizykoterapii i dermatologii, kosmetyka, zdrowe żywienie, a także komunikacja społeczna. Słuchacze mają także szansę zdobycia certyfikatów z depilacji woskiem australijskim, peelingu ziołowego, mezoterapii i wielu innych. Po zakończonej nauce, mogą oni rozpocząć pracę w gabinetach kosmetycznych, SPA, perfumeriach, drogeriach lub założyć własną działalność gospodarczą. 

Jakie są zalety pracy kosmetyczki? 

    W zawodzie tym sprawdzą się przede wszystkim osoby, które czerpią satysfakcję z pomagania innym. Z usług kosmetyczek korzystają klienci, którzy borykają się z wieloma niedoskonałościami oraz kompleksami. Ich wdzięczność, gdy zabiegi zaczynają przynosić efekty, jest dla specjalistki największą nagrodą. Wiele osób uwielbia opowiadać kosmetyczce różne historie, a stali klienci traktują ją niemal jako przyjaciółkę, z którą dzielą się swoim życiem. Kosmetyczka powinna zatem łatwo nawiązywać kontakt z ludźmi, być dobrą słuchaczką oraz czerpać przyjemność z rozmów. 

    Wiele osób pracujących w tej branży docenia możliwość testowania profesjonalnych i najnowszych kosmetyków, a także przebywania w eleganckim otoczeniu. Niektóre kosmetyczki przyznają, że podczas wykonywania masaży przy blasku świec, relaksacyjnej muzyce i przygaszonym świetle, same czują się odprężone. 

    W branży kosmetycznej można również liczyć na godziwe zarobki. Kosmetyczki mogą zatrudnić się w oparciu o umowę o pracę oraz dostawać dodatkową prowizję od wykonanych zabiegów. Doświadczony technik usług kosmetycznych z Katowic zarabia nawet kilka tysięcy złotych na rękę. 

Czy kosmetyczka to zawód wolny od wad?

    Podobnie jak w przypadku innych zawodów, praca kosmetyczki nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim często pracuje ona w tej samej pozycji przez wiele godzin, co może niekorzystnie odbijać się zdrowiu kręgosłupa. Kontakt z różnymi ludźmi sprawia, że musi być ona odporna na stres, ponieważ nawet w przypadku poprawnie wykonanej usługi, klient może być niezadowolony lub jego oczekiwania przerastają możliwości specjalistki. Zdarza się, że trudni klienci podważają kompetencje kosmetyczki, niechętnie z nią współpracują lub liczą na natychmiastowe efekty zaledwie po jednym zabiegu. Uciążliwa jest również praca w różnych godzinach - kosmetyczka przyjmuje klientów popołudniami oraz w weekendy. Często zdarza się również, że kosmetyczki muszą być w gotowości w niedziele oraz święta, szczególnie jeśli chodzi o sezon komunijny czy ślubny.

Materiał zewnętrzny