Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Patrol

Zderzenie citroena z peugeotem, pożary i... nietypowe zachowania zwierząt [RAPORT STRAŻAKÓW]

11.05.2020 09:18 | 0 komentarzy | żet

W dniach 8-10 maja strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji 15 razy, interweniując w miejscowościach Chałupki, Łęg, Ponięcice, Racibórz, Ruda, Ruda Kozielska oraz Rudy.

Zderzenie citroena z peugeotem, pożary i... nietypowe zachowania zwierząt [RAPORT STRAŻAKÓW]
Interwencja strażaków w Rudach (fot. OSP Rudy)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podpalenia w Łęgu i Rudach

8 maja o godz. 5.59 do straży wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów na ul. Kościuszki w Raciborzu<Racibórz ul. Kościuszki>. W kolizji brali udział kierujący audi a4 oraz peugeotem 308. Obyło się bez osób poszkodowanych. Wartość strat materialnych oszacowano wstępnie na kwotę 10 tys. zł.

O godz. 18.04 zastępy strażaków zawodowych oraz ochotników udały się do Rud (rejon ul. Cysterskiej), gdzie ugasili pożar trawy w lesie. Prawdopodobnie doszło tam do podpalenia. Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 500 zł.

Kolejna interwencja strażaków odnotowana 8 maja dotyczyła zadymienia w budynku jednorodzinnym przy ul. Raciborskiej w Rudzie. Lokator opuścił dom, nie wymagał pomocy. Ustalono, że źródłem zadymienia była nieszczelność przewodu kominowego. Strażacy wygasili piec i oddymili pomieszczenia w budynku.

Ostatnia interwencja tego dnia polegała na ugaszeniu pożaru gałęzi w rejonie ul. Okrężnej w Łęgu (godz. 19.49). Prawdopodobnie doszło tam do podpalenia. Strażacy szybko poradzili sobie z pożarem i wrócili do bazy.

Perliczka i kolizja drogowa

9 maja to kolejne wyjazdy strażaków. Najpierw usunęli nadłamany konar, który zwisał nad jezdnią ul. Szkolnej w Ponięcicach (godz. 9.32). Następnie zabezpieczyli dachówki, które zwisały z budynku przy ul. Solnej w Raciborzu (godz. 9.46).

O godz. 10.47 zastęp strażaków-ochotników udał się na ul. Główną w Rudzie, gdzie doszło do nietypowego zachowania zwierzęcia*. Duża perliczka dostała się na drzewo. Ptak znajdował się na wysokości 5 m. Gdy strażacy próbowali sprowadzić perliczkę na ziemię, zwierzę odleciało.

Ostatnia interwencja dotyczyła zderzenia citroena c2 oraz peugeota 207 sw na ul. Rogera w Rudach (godz. 18.00). Uczestnicy zdarzenia nie wymagali pomocy medycznej. Strażacy zabezpieczyli miejsce kolizji, kierowali ruchem, usunęli pojazdy na pobocze. Wartość strat materialnych oszacowano wstępnie na kwotę 10 tys. zł.

Rój pszczół, tlenek węgla i... kot w rynnie

10 maja o godz. 15.09 strażacy udali się na ul. Kolejową w Raciborzu, gdzie znajdował się rój pszczół. Owady zostały zebrane do specjalnej rojnicy.

Następna interwencja dotyczyła tlenku węgla w mieszkaniu przy ul. Ogrodowej w Raciborzu. Strażacy ustalili, że śmiertelnie groźny czad uwalniał się do mieszkania wskutek niedrożności przewodu kominowego. Na miejsce wezwano przedstawiciela administracji budynku, któremu polecono kontrolę przewodów kominowych i wentylacyjnych.

O godz. 17.52 zastępy strażaków zawodowych oraz ochotników udały się na ul. Fabryczną w Raciborzu, gdzie miało dojść do pożaru fabryki. Na miejscu nie stwierdzono zagrożenia. Zgłoszenie o dymie unoszącym się nad jedną z hal został zakwalifikowane do kategorii fałszywych alarmów w dobrej wierze.

Ostatnia interwencja tego dnia polegała na uwolnieniu kota, który zaklinował się w rynnie przy ul. Rudzkiej w Raciborzu<Racibórz ul. Rudzka> (godz. 18.40). Na zakończenie dodajmy, że każdego dnia strażacy z Raciborza wyjeżdżali również do Chałupek<Chałupki>, gdzie uczestniczą w kontrolach sanitarnych osób przekraczających granicę.

11 maja o godz. 7.13 strażacy zdążyli interweniować już na ul. Ocicką w Raciborzu, gdzie miało dojść do wypadku drogowego. Zgłoszenie zostało wysłane poprzez samochodowy system e-call. Na miejscu nie odnaleziono pojazdu, z którego miało pochodzić zgłoszenie. Zdarzenie zakwalifikowano do kategorii fałszywych alarmów z instalacji wykrywania zagrożenia.


* Określenie zaczerpnięte ze strażackiego systemu oznaczania zdarzeń będących przedmiotem interwencji.