Czwartek, 27 lutego 2020

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Czerwionka będzie mieć sejsmografy, bo wstrząsy są bardzo odczuwalne

13.02.2020 10:46 | 0 komentarzy | ska

W związku z częstymi wstrząsami odnotowywanymi na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w Urzędzie Gminy i Miasta odbyło się spotkanie dotyczące zainstalowania aparatury do rejestrowania zjawisk sejsmicznych.

Czerwionka będzie mieć sejsmografy, bo wstrząsy są bardzo odczuwalne
fot. UGiM Czerwionka-Leszczyny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czerwionka będzie mieć sejsmografy, bo wstrząsy są bardzo odczuwalne

W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, naczelnik Wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska Adrian Strzelczyk, a także profesor Górnośląskiego Instytutu Górnictwa dr hab. inż. Grzegorz Mutke.

Już w październiku ubiegłego roku odpowiednia aparatura do rejestracji zjawisk sejsmicznych została zainstalowana przez GIG w pomieszczeniach budynku przy Alei Św. Barbary 6. Testy dotyczące lokalizacji sprzętu pomiarowego wypadły pozytywnie, dlatego decyzją Burmistrza Gmina i Miasto przygotowuje się do zawarcia porozumienia z GIG-iem dotyczącego bezpłatnej instalacji aparatury sejsmograficznej oraz innych niezbędnych urządzeń związanych z rejestracją wstrząsów.

- Ponieważ na obszarze Czerwionki-Leszczyn coraz częściej dochodzi do wstrząsów, które są następstwami działań kopalni, zależało nam na zainstalowaniu aparatury, dzięki której będziemy mogli pomagać naszym mieszkańcom w zgromadzeniu odpowiednich danych - zaznaczył burmistrz Wiesław Janiszewski.

- Za pośrednictwem tej aparatury, chcemy mieć możliwość weryfikacji danych otrzymywanych z kopalń. Mieszkańcy skarżą się na przegraną pozycję w sporach z górnictwem. Jak podkreślają, bazowanie na danych udostępnianych przez kopalnie jest często niewystarczające. Będziemy więc mogli sięgać po eksperckie dane porównawcze - dodał pełnomocnik Grzegorz Wolnik

Umowa obowiązywać będzie od 1 marca br. GIG będzie także przekazywał raz na kwartał na ręce pracowników UGiM zebrane dane na temat wszystkich zarejestrowanych drgań a także komentarz ekspertów dotyczący skali wystąpienia zjawisk.

Przypominamy także, że informacje dotyczące ewentualnego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych można uzyskać pod niżej wskazanymi danymi kontaktowymi:

KWK “Budryk”

Realizuje wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej w granicach miast: Czerwionka-Leszczyny, Knurów i Gliwice oraz gmin Gierałtowice i Pilchowice.

Adres do korespondencji:

KWK „Knurów-Szczygłowice”

44-190 Knurów,

ul. Dworcowa 1

Kontakt telefoniczny w sprawie uzyskania dodatkowych informacji dotyczących szkód powodowanych ruchem zakładu górniczego pod numerem: 32 7185613.