Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Las to nie tor wyścigowy dla quadów

21.09.2019 13:00 | 13 komentarzy | eco

POZNAJ LAS - Rubryka redagowana wspólnie z Nadleśnictwem Rybnik.

Las to nie tor wyścigowy dla quadów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lasy Państwowe w Polsce są otwarte dla wszystkich. Każdy może w nich spacerować, zbierać grzyby, wypoczywać. Znajdują się tu tysiące parkingów leśnych, miejsc wypoczynku, punktów widokowych i wież obserwacyjnych, miejsc palenia ogniska i wiele innych elementów małej architektury tworzonych z myślą o turystach i lokalnych mieszkańcach. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy korzystają z tych zielonych terenów w sposób dopuszczalny.

Sielanka na łonie natury często jest zakłócana przez ryk silników spalinowych. Nie chodzi jednak o pilarzy, czy pracujące maszyny leśne, a o quady i motocykle crossowe. Ich kierowcy zamiast jeździć po specjalnie przygotowanych torach, wjeżdżają do lasu. Wbrew apelom leśników, problem wjazdu do lasu motocyklami crossowymi i quadami do lasu nie znika, a nawet nasila się. To problem, z którym borykają się leśnicy w całej Polsce, również z Nadleśnictwa Rybnik.

Dlaczego właściwie po lesie nie wolno jeździć takimi pojazdami? Jazda motocyklem jak i quadem po lesie powoduje erozje gleby leśnej. W wyniku rozjeżdżenia przez motocykle i kłady roślinności leśnej i ściółki, odkryta zostaje gleba, która następnie w czasie deszczu zostaje wymywana i nie jest w stanie się zregenerować. Ponadto bardzo głośne maszyny zakłócają spokój i powodują płoszenie zwierząt. Niedozwolona jazda tymi maszynami po lesie powoduje także zagrożenie dla turystów przebywających w lesie oraz osób zbierających grzyby, jagody lub inne płody runa leśnego. - Wjazd pojazdem silnikowym do lasu jest zabroniony - mówi Kazimierz Szweda, komendant straży leśnej w Nadleśnictwie Rybnik. - Nielegalny wjazd do lasu jest wykroczeniem karanym mandatem nawet do 500 złotych. Jeśli dodatkowo jest to obszar chroniony, kwoty te znacząco rosną. Amatorzy rajdów na terenach leśnych nie zdają sobie sprawy, że hałas i dewastacja poszycia w miejscach takich jak rezerwaty, Parki Krajobrazowe i obszary Natura 2000 mogą spowodować nieodwracalne szkody w środowisku – dodaje.

Ludzie:

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm