Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Koniec solidarności w nakładach na PKS Gminy chcą płacić tylko za siebie

29.08.2019 12:09 | 6 komentarzy | ma.w

Szykują się zmiany w finansowaniu raciborskiego, powiatowego przewoźnika. Choć wcześniej ustalono, że decydująca będzie liczba tzw. wozokilometrów, płacona solidarnie, to teraz w gminach żądają precyzyjnego przelicznika w oparciu o kursy po danym terenie.

Koniec solidarności w nakładach na PKS Gminy chcą płacić tylko za siebie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Solidarnie było, ale szybko się skończyło – tak można skomentować planowane w starostwie zmiany w finansowaniu PKS. Wójtowie chcą żeby nakłady na przedsiębiorstwo dotyczyły rzeczywistego wykorzystania autobusów na terenie gminy. Szczególnie protestowały Nędza z Kuźnią, które dały sygnał pozostałym gminom, by dokonać korekty ustaleń z późnej jesieni 2018 r. – Dopiero po całym roku będziemy wiedzieli coś konkretnego na temat kosztów – argumentuje wicestarosta Marek Kurpis, którem w zarządzie powiatu przydzielono sprawy PKS. W oparciu o „system solidarny” PKS zanotował dobre wyniki w marcu, ale w kwietniu (święta) i maju (strajk w szkołach) już tak dobrze nie było.

Nie wszystkie samorządy zabezpieczyły środki na finansowanie PKS. Problemem są różnice w cenach za przejazdy. Tam gdzie funkcjonuje transport kolejowy jest taniej (konkurencyjnie), a np. w Krzanowicach drożej. Różnice między biletami występują. Jedne kosztują 5 zł, a inne 8 zł za ten sam dystans. – Gminy chcą płacić za to co faktycznie jest wykonywane – informuje Kurpis. Członek zarządu Andrzej Chroboczek uważa, że solidarny system był lepszy, ale trudno, trzeba wysłuchać głosu wójtów.

Radny powiatowy Gumieniak zastanawia się czy nie lepiej by PKS miał mniejsze autobusy? PKS testuje pojazd mercedesa, 24-osobowy. Kosztuje 850 tys. zł i spala połowę mniej paliwa niż standardowy autokar. Tyle, że w powiecie są takie linie, gdzie trzeba wysłać dwa duże autobusy, bo tylu jest chętnych na jazdę.

Inny problem zauważa radny Franciszek Marcol. – Ludzie mówią mi, że w powiecie niby nie ma pieniędzy, a autobusy wożą powietrze. Nawet parkowania się uczepią. Że mamy autobus ale ten stoi – opowiada rajca powiatowy.

Kłopoty z finansowaniem PKS rodzą wśród radnych pytanie czy gminy powiatu są w stanie zainteresować się współfinansowaniem szpitala w Raciborzu skoro tak szybko wycofały się z solidarnych opłat na PKS.

(ma.w)


Autobus z reklamą

Radna Ewa Widera z Krzyżanowic zapytała na posiedzeniu komisji dlaczego raciborskie autobusy reklamują szkoły średnie z Wodzisławia Śląskiego. Wicestarosta Kurpis odparł, że oklejony taką reklamą jest tylko jeden autobus, w dodatku kupiony przez starostwo wodzisławskie (ma udziały w PKS Racibórz). Porusza się przede wszystkim po sąsiednim powiecie, a do Raciborza zjeżdża na tankowanie. – Może też swoje okleimy? Ludzie widzą loga naszego powiatu, a ofertę wodzisławską – zauważyła Widera. – Mamy świadomość tego problemu. Obaj starostwowie już rozmawiali na ten temat – podkreślił M. Kurpis.

Ludzie:

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ewa Widera

Ewa Widera

Radna Powiatu Raciborskiego

Franciszek Marcol

Franciszek Marcol

Radny Powiatu Raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.