Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Kultura

Zamkowe muzeum

05.08.2019 12:00 | 6 komentarzy | ma.w

Nowe życie pisane jest raciborskiej mumii. Wiele wskazuje na to, że trafi na Ostróg. To jeden z elementów bogatego scenariusza na wykorzystanie wspólnego potencjału raciborskiego Zamku oraz Muzeum.

Zamkowe muzeum
Radni komisji edukacji i promocji wysłuchali Grzegorza Wawocznego (pierwszy z prawej), który opowiedział w jaki sposób zamek może przynosić dochody do budżetu powiatu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po 30 latach nie widać różnicy

Jakie atuty Zamku dostrzega G. Wawoczny? Są nimi: zabytkowa kaplica, sąsiedztwo browaru, położenie nad Odrą i liczne imprezy organizowane w obiekcie. Zamkowi nie brakuje wad. Oto one: model zarządzania jednostką, brak zbiorów wystawienniczych, niewykorzystane powierzchnie, nieracjonalne wykorzystanie zatrudnionej kadry.

Muzeum też ma swoje atuty. To np: bogate zbiory i położenie w śródmieściu. Jednak nie brakuje mu wad. Muzeum jest wciąż analogowe. Obecnie, w takich obiektach stawia się na interaktywność. W ocenie autora prezentacji przez 30 lat nic się w nim nie zmieniło (poparł tę tezę radny Paweł Płonka, mówiąc, że pamięta Muzeum z czasów nauki w szkole podstawowej i nie widzi w nim różnic jako dorosły).

Wenus z pudełka po butach

Wiadomo, że Muzeum brakuje pomieszczeń, a budynek administracyjny jest w złym stanie technicznym. Eksponatów Muzeum posiada tak wiele, że można byłoby nimi wypełnić Muzuem Śląskie w Katowicach. Tyle, że tych eksponatów nie pokazuje się na wystawach.

Grzegorz Wawoczny mówił o potencjale wystawienniczym. Wie, że wiele eksponatów muzealnych jest schowanych, np. w pudełkach po butach. Znaleziska archeologów pracujących przy budowie Zbiornika Racibórz, jak np. Wenus z Sudołu, pokazywana swego czasu prezydentowi Komorowskiemu, także tkwią w magazynie.

Zamek na Industriadzie

– Początek zamek miał fajny, ale szał minął – skwitował autor koncepcji. Co zatem trzeba zrobić by znów żył? Pracownik PWSZ proponuje przenieść z muzeum na zamek słynną mumię z „Krainy Ozyrysa” i stworzyć ekspozycję grobowca staroegipskiego. Ponadto można uruchomić wystawę poświęconą Górnej Odrze, a także wykorzystać istniejącą w Raciborzu (ul. Rzeźnicza) ekspozycję browarnianą, co pozwoliłoby Zamkowi włączyć się w popularną Industriadę. W słodowni, aktualnie nieczynnej, czekającej na remont, miałoby powstać Muzeum Piastów Górnej Odry. – Możemy mieć unikalne w skali kraju wystawy. Takie, jakich między Krakowem, a Wiedniem nie ma – podkreślił G. Wawoczny.

W dalszej fazie rozwoju projektu miałyby dołączyć gminy powiatu, np. Krzyżanowice (z zapowiadanym Muzeum Odry w Chałupkach) czy Rudnik (z bogatą, choć zaniedbaną ofertą zabytkową i potencjałem turystyki rowerowej, ostatnio nawet konnej).

Autor zastrzegł, że nie chodzi tu o dosłowne połączenie placówek czy przejęcie przez Miasto. Najważniejsze to wypracować odpowiednią umowę. – Nie chodzi o to, aby coś burzyć, tylko lepiej przeskalować, bez likwidacji. Nikogo nie trzeba zwalniać, nic nie trzeba zamykać – zapewniał.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego