Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Mateusz Kłosek: Chcieliśmy zrobić coś, co będzie kojarzone nie tylko z przemysłem i pracą, ale również przyjemnością

26.06.2019 07:00 | 10 komentarzy | żet

Z Mateuszem Kłoskiem i jego żoną Katarzyną rozmawiamy o ich nowej kawiarni, chrześcijaństwie oraz wykorzystaniu wiedzy, która zawarta jest w książkach (zobacz również: Kawałek nieba w Raciborzu czyli nowa kawiarnia właścicieli Eko-Okien).

Mateusz Kłosek: Chcieliśmy zrobić coś, co będzie kojarzone nie tylko z przemysłem i pracą, ale również przyjemnością
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Od okien do książek jest dość daleko... Dlaczego zdecydowaliście się państwo na krok w tym kierunku?

– To stało się jakoś tak naturalnie. Chcieliśmy zrobić coś, co będzie kojarzone nie tylko z przemysłem i pracą, ale również przyjemnością.

– Księgarnie w Raciborzu raczej się zamyka niż otwiera... Jaki macie państwo pomysł na przekonanie klientów do swojego biznesu?

– To nie tylko księgarnia, ale również kawiarnia, a więc miejsce, w którym dobrze spędza się wolny czas przy kawie, ciastku, herbacie, przy lodach. Tutaj w lekkiej atmosferze możemy zaproponować książkę czy płytę. Książki są po to, żeby wynieść stąd coś pozytywnego. W książkach zawarta jest wiedza – rady życiowe, które mogą nam w czymś pomóc.

– Tematyka prezentowanych książek oraz wystrój lokalu przesycone są motywami chrześcijańskimi. W dobie postępującej laicyzacji jest to coś wyjątkowego. Dlaczego zdecydowaliście się państwo zaakcentować właśnie te wartości?

– Chrześcijaństwo to dobro, miłość i Bóg, a więc wartości bardzo nam bliskie.

– Jakie są wasze ulubione książki?

– Aktualnie polecamy książkę „Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka” autorstwa Anny Jednej. To świadectwo żony, której mąż odszedł, założył drugą rodzinę, ale ona na niego nadal czekała... Po ośmiu latach powrócił i dziś są razem. Przy czterdziestoprocentowym rozwodnictwie w Polsce jest to coś niespotykanego – przykład na to, że można inaczej. Druga książka, którą możemy polecić to „Noga z gazu” księdza Adama Pawłowskiego, który w 104 bardzo krótkich opowiadaniach wskazuje jak w życiu można dobrze postępować, wyjść z uzależnień od pornografii czy alkoholizmu, które są codziennością naszych czasów.