Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Hałda z krótkim terminem ważności. Co z przyszłością kopalni?

12.06.2019 13:00 | 17 komentarzy | mak

Hałda Szarlota w Rydułtowach znów w centrum uwagi. Kopalnia i związki zawodowe biją na alarm, że za 3-4 lata na hałdzie skończy się miejsce na składowanie kruszyw. A to stawia funkcjonowanie kopalni pod dużym znakiem zapytania. Czy rozbiórka hałdy to jedyne rozwiązanie?

Hałda z krótkim terminem ważności. Co z przyszłością kopalni?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kopalnia w Rydułtowach może prowadzić wydobycie do końca 2042 r. Na tyle pozwala koncesja. Problem w tym, że kończy się miejsce na składowanie kamienia na rydułtowskiej hałdzie Szarlota. - Ruch Rydułtowy posiada miejsce na lokowanie kruszyw na okres od 3 do 4 lat. Czas ten uzależniony jest od ilości materiału produkowanego z odpadów wydobywczych powstających w Ruchu Rydułtowy - stawia sprawę jasno Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Płuczka zostaje, ale...

Problem jest i w dodatku ma związek z dwoma innymi wątkami. Po pierwsze - ze zmianą koncepcji funkcjonowania rydułtowskiej kopalni. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno istniało zagrożenie, że zakład przeróbczy w Rydułtowach zostanie zlikwidowany. Wydobyty w Rydułtowach węgiel miał być transportowany dołem na Marcel w Radlinie. Takie rozwiązanie spotkało się jednak z dużym oporem ze strony załogi rydułtowskiej kopalni. W praktyce mogło ono bowiem oznaczać, że Marcel „wchłonie” Rydułtowy. Broniono się tym, że skoro kopalnia w Rydułtowach generuje bardzo dobre wyniki, wydobywa i przerabia węgiel gazowo-koksowy, na który jest duże zapotrzebowanie, to decyzja o pozostawieniu zakładu przeróbczego wydaje się racjonalna. Tak też się stało. Płuczka pozostała. Ale to jednocześnie oznacza, że trzeba zabezpieczyć teren pod składowanie kamienia z wydobycia.

Zapożarowanie

Jest jeszcze drugi wątek - kwestia rozbiórki hałdy z powodu zapożarowania. Przypomnijmy, że nad rydułtowską kopalnią nadal ciąży „obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia oraz przywrócenia środowiska do stanu właściwego zachodniej części zwałowiska KWK Rydułtowy–Anna przy szybie Leon II w Rydułtowach”. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy PGG, jest to pokłosie decyzji starosty wodzisławskiego (wydanej w listopadzie 2005 r., a zmienionej w grudniu 2014 r.). Na likwidację zapożarowania kopalnia ma czas do 31 grudnia 2024 r. Podobne wytyczne sformułował marszałek województwa.