Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

2 złote poruszyły radę powiatu [sesja majowa]

28.05.2019 17:58 | 2 komentarze | ma.w

Informacja starostwa o możliwości płacenia kartą za formalności w wydziale komunikacji spotkała się z reakcją radnego Dawida Wacławczyka. Zaskoczyło go, że pobiera się przy tym 2 zł prowizji. Najdroższe prowizje, jakie zna to 39 groszy. Czy tak starostwo zarabia na kierowcach?

2 złote poruszyły radę powiatu [sesja majowa]
Dawid Wacławczyk na majowej sesji rady powiatu pytał o wysokość prowizji za opłaty w wydziale komunikacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda przyznał wcześniej na sesji, że konieczność płacenia za skorzystanie z terminalu płatniczego spowodowała lawinę pytań, które kierowano m.in. do niego. - To niezależne od nas – tłumaczył, składając miesięczny raport ze swojej działalności.

Pod koniec krótkiej sesji (trwała ok. 45 minut) zgłosił się z interpelacją w sprawie prowizji radny Dawid Wacławczyk. Zaczął ironicznie: kiedy terminale płatnicze są już wszędzie, w końcu dotarły i do starostwa. Dalej był już konkretny. Dlaczego prowizja za opłaty przez terminal wynosi 2 zł, skoro z reguły takich prowizji nie ma, a jeśli już występują, to kształtują się między 18 a 39 groszy. - Czy starostwo zarabia na tej prowizji? - dopytywał radny.

Do wyjaśnień potrzeba było dwóch urzędników i przewodniczącego rady. Wpierw mówił starosta Swoboda, że chodziło o przyspieszenie obsługi petentów wydziału komunikacji, a korzystanie z terminalu cieszy się zainteresowaniem – w ciągu jednego dnia skorzystało zeń 28 osób.

- Płacenie kartą to możliwość, jak ktoś nie chce, to pięć metrów dalej jest kasa, gdzie wpłaca się gotówkę i żadnej prowizji nie ma – sprecyzował włodarz powiatu.

Do wypowiedzi poproszono szefa wydziału Andrzeja Chwalczyka. Od niego radni usłyszeli, że prowizję narzuciła starostwu Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. To ona jest administratorem systemu CEPIK, na którym opiera się praca wydziału komunikacji. Wpłaty muszą być ewidencjonowane i 2 zł, prawdopodobnie (bo urzędnicy nie wiedzą tego na pewno), trafiają na pokrycie kosztów działania terminali. - A musimy brać te terminale z PWPW? - pytał D. Wacławczyk. Urzędnicy stwierdzili, że tak.

Przewodniczący rady Adam Wajda stwierdził, że to niespotykana sytuacja, aby płacić za korzystanie z terminalu. Podkreślił też, że w dyskusji nie chodzi o kwotę, tylko o zasadę.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski