Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Chałupki pogrążone w żałobie. Pożegnano wieloletniego sołtysa [ZDJĘCIA]

15.03.2019 12:58 | 0 komentarzy | mad

Mieszkańcy Krzyżanowic oraz gmin ościennych żegnali w piątek 15 marca wieloletniego sołtysa Chałupek, śp. Ryszarda Chroboka. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. św. Anny w Chałupkach. – Zawsze spokojny, opanowany, umiejący współpracować z każdym – wspominał zmarłego wójt Grzegorz Utracki.

Chałupki pogrążone w żałobie. Pożegnano wieloletniego sołtysa [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na uroczystości pogrzebowej pojawiła się rodzina sołtysa; przyjaciele; znajomi; starosta Grzegorz Swoboda; wójt Grzegorz Utracki; wicewójt Wolfgang Kroczek; były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego Henryk Siedlaczek; wójt senior Wilhelm Wolnik; radni gminni oraz urzędnicy. Mszę pogrzebową odprawił proboszcz parafii ks. Joachim Ottinger.- Kiedy przyszedłem do parafii w Chałupkach, było to około pół roku temu, odwiedził mnie sołtys, mówił wówczas, że będziemy współpracować. Odpowiedziałem, że jak najbardziej. Plany były, trochę zostały zrealizowane, Bóg chciał jednak inaczej – mówił ksiądz. – Śp. Ryszard Chrobok przez 20 lat będąc sołtysem, pracował na rzecz wspólnoty. Wykorzystał ten czas dla budowania dobra, dla drugiego człowieka – podkreślał duchowny. 

Pod koniec mszy głos zabrał również wójt Grzegorz Utracki. – Żegnamy śp. Ryszarda Chroboka, sołtysa Chałupek, naszego kolegę, samorządowca, wielkiego społecznika – mówił szef gminy. Przypominał, że zmarły w latach 1994-1998 w drugiej kadencji rady gminy Krzyżanowice został wybrany na radnego. – To razem zaczynaliśmy w radzie naszą służbę na rzecz gminy i naszych mieszkańców – zauważał wójt. Od 1999 roku był sołtysem Chałupek. Zaangażowany społecznik, członek Stowarzyszenia LGD „Morawskie Wrota” oraz Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Chałupkach. Był zaangażowanym działaczem na rzecz rozwoju wsi Chałupki, prekursorem inicjatyw Grup Odnowy Wsi na terenie Województwa Śląskiego. Był również nauczycielem praktycznej nauki zawodu w Rafako. – W ostatni wtorek tak bardzo ucieszyłeś się, kiedy powiedziałem ci, że będzie nowa inwestycja w Chałupkach. Udało się pozyskać środki na zagospodarowanie budynku na starym przejściu granicznym i utworzenie tam Centrum Górnej Odry. Cieszyłeś się, bo tak bardzo zależało ci na rozwoju twoich Chałupek – podkreślał podczas uroczystości wójt Grzegorz Utracki, dziękując przy tym za wieloletnią współpracę.

Sołtys zmarł we wtorkowy wieczór 12 marca. Miał 74 lata.

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.