Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

PKP szykują się do przebudowy stacji w Raciborzu

03.11.2018 07:00 | 0 komentarzy | żet

Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe oraz WYG International podpisały kontrakt, którego przedmiotem jest wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do przebudowy stacji kolejowej w Raciborzu.

PKP szykują się do przebudowy stacji w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W dokumentacji projektowej zostanie określony zakres robót, które należy wykonać na stacji Racibórz oraz na przyległych szlakach kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamierzają przebudować perony i zamontować windy, z których będą mogły korzystać osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. Przebudowany będzie układ torowy stacji. Planowany jest również montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja ma przyczynić się do poprawy przepustowości stacji i przyległych linii kolejowych.

Wykonanie dokumentacji projektowej ma kosztować 2,8 mln zł (netto). Planowany termin zakończenia prac projektowych to październik 2019 r. Gdy dokumentacja projektowa będzie gotowa, PKP PLK będą mogły ogłosić przetarg na wykonanie robót budowlanych.

Przebudowa stacji PKP w Raciborzu wchodzi w skład większego projektu - przebudowy linii kolejowej E59 Kędzierzyn-Koźle - Chałupki. Modernizacja ma się przełożyć na dwukrotny wzrost prędkości pociągów z 50-60 km/h do 100-120 km/h (składy towarowe/pasażerskie).

Planowana przebudowa stacji kolejowej nie obejmuje przebudowy dworca PKP w Raciborzu, gdyż inwestycja ta jest odrębnym zadaniem. Podczas zorganizowanej w tym roku wizyty przedstawicieli PKP PLK w Raciborzu władze miasta uzyskały zapewnienie, że przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy dworca kolejowego w Raciborzu ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.