Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Odzierają Odrę z mitów. Z Raciborza wypłynął "Rejs Prawdy 2" [ZDJĘCIA]

14.09.2018 11:10 | 6 komentarzy | żet

Odra ma być do żeglowania, a nie zalewania.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Entuzjaści żeglugi śródlądowej wypłynęli w piątkowy poranek 14 września z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla (z przystankiem w Turzu) w "Rejsie prawdy 2". Celem przedsięwzięcia jest udowodnienie, że Odrzańska Droga Wodna może prowadzić nie tylko przez Kędzierzyn-Koźle, ale również Racibórz oraz miejscowości po czeskiej stronie granicy.

Pierwszy "Rejs prawdy" został zorganizowany cztery lata temu. Wówczas propagatorzy żeglugi śródlądowej przystąpili do rozprawy z trzema mitami, którymi operują przeciwnicy podniesienia żeglowności na Odrze do klasy międzynarodowej: niedostateczna ilość zasobów wodnych, niedostateczna wysokość tranzytowa rzeki, konieczność przebudowy 58 mostów na rzece.

- Wszystkie te mity zostały obalone - podkreślił w Raciborzu kapitan Czesław Szarek, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej i Dróg Wodnych "Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej". Dodał, że docelowo droga wodna ma prowadzić od Świnoujścia, przez Racibórz, aż do Adriatyku.

Głos zabrał również inżynier Stanisław Staniszewski, ekspert w dziedzinie rozwiązań hydrotechnicznych. Przypomniał, że 46 lat temu w Raciborzu gościła Komisja Dunajska, której przedstawiciele zgodzili się na połączenie Odry z Dunajem oraz przerzucanie wody z Dunaju do Odry, aby poprawić jej żeglowność. S. Staniszewski zwrócił uwagę, że dokładnie tak postępują Niemcy, którzy w każdej sekundzie przerzucają z Dunaju do Renu 5 m3 wody na sekundę.

Przemówieniom gości przysłuchiwało się dwóch kandydatów na prezydenta Raciborza (radny Michał Fita oraz Dariusz Polowy) a także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Raciborzu z wicestarostą Markiem Kurpisem na czele.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz