Wtorek, 23 kwietnia 2019

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Rok sukcesów czy niewykorzystanych szans? Dyskusja nad absolutorium dla władz powiatu raciborskiego

28.06.2018 16:11 | 8 komentarzy | żet

Starosta Ryszard Winiarski oraz przywódca opozycji w radzie powiatu Dawid Wacławczyk różnią się diametralnie w ocenie działań zarządu powiatu raciborskiego w minionym roku.

Rok sukcesów czy niewykorzystanych szans? Dyskusja nad absolutorium dla władz powiatu raciborskiego
Radny Dawid Wacławczyk, starosta Ryszard Winiarski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Remonty dróg

Remonty dróg w Pogrzebieniu i Raciborzu (ul. Ocicka), modernizacja sali gimnastycznej w I LO, termomodernizacja budynku Młodzieżowego Domu Kultury, remont w II LO, utworzenie powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności - to inwestycje, którymi pochwalił się przed radą powiatu raciborskiego starosta Ryszard Winiarski, podsumowując wykonanie budżetu za 2017 rok.

Ponadto starosta wskazał na miliony złotych zdobyte na scalanie gruntów w Amandowie, Krowiarkach oraz Krzyżanowicach (a także planowane scalanie gruntów w Lekartowie i Roszkowie) oraz remonty pracowni zawodowych w szkołach branżowych i technikach (Budowlanka, Ekonomik, Gastronomik, Mechanik).

"Nikt nie idzie siedzieć"

Te argumenty nie przekonały radnych opozycji skupionej w klubie PiS. Dawid Wacławczyk określił miniony rok mianem "roku niewykorzystanych szans", których efektem było fiasko starań o pieniądze na szpitalny oddział ratunkowy, czy też zaniechanie wcześniejszego przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących remontu ulicy Kościuszki w Raciborzu.

D. Wacławczyk znalazł również plusy minionego roku. - Żadne pieniądze nie zostały sprzeniewierzone. Nikt nie idzie siedzieć, więc to jest plus - powiedział, co spotkało się ze śmiechem radnych.

Do plusów minionego roku zaliczył też zakończone sukcesem starania o utworzenie punktu orzekania o niepełnosprawności w Raciborzu. - Jest to najbardziej namacalna inwestycja, którą odczują mieszkańcy (...) Ten punkt pozostanie jako dzieło tej rady - powiedział D. Wacławczyk.

To wina PiS-u i budowlańców

- To nieprawda, że nic nie robiliśmy, że nie zabiegaliśmy o pieniądze na SOR - odpowiedział Wacławczykowi starosta. Wytknął radnemu, że ten - choć jest przewodniczącym klubu PiS w radzie powiatu - nic nie zrobił, aby przekonać koła rządowe do przyznania pieniędzy na raciborski SOR.

Następnie R. Winiarski odniósł się do kwestii stojącego pod znakiem zapytania remontu ulicy Kościuszki w Raciborzu. - Czy ja jestem temu winien, że stawki za materiały poszły w górę o 30-40 procent? Mało jest firm wykonawczych i robią co chcą - powiedział, wskazując na rozbieżności między pierwotnym kosztorysem przekraczającym nieznacznie 4 mln zł oraz ofertami wykonawców przekraczającymi kwotę 8 mln zł.

- Jeśli projekt jest na 4 miliony złotych, a ktoś mi mówi, że zrobi to za 8 milionów złotych to co? Mam to zrealizować? Nie, nie zgadzam się na to. W końcu zrobimy to co inne samorządy powiatowe zrobiły i oddamy te pieniądze do województwa - powiedział starosta. Zapowiedział również podjęcie kolejnych starań o pozyskanie pieniędzy na budowę muzeum interaktywnego na Zamku Piastowskim w Raciborzu, szpitalnego oddziału ratunkowego oraz modernizację źródeł ciepła w lecznicy.

Na koniec głos zabrał radny i członek zarządu Piotr Olender, który zwrócił uwagę, że w budżecie powiatu większość stanowią środki dedykowane poszczególnym dziedzinom (zdrowie, edukacja, opieka społeczna) i na inwestycje pozostaje względnie niewiele. Dlatego też politykę inwestycyjną powiatu należy określić mianem "ekspansywnej" - uważa P. Olender.

Ostatecznie w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium staroście i zarządowi powiatu raciborskiego z wykonania budżetu klub radny PiS wstrzymał się od głosu (7 osób), za udzieleniem absolutorium głosowali radni koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej - PO.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski