środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

"Nonsens pierwszej wody", czyli Wacławczyk kontra Winiarski

06.04.2018 09:48 | 13 komentarzy | web

Radny Dawid Wacławczyk odnosi się do wypowiedzi starosty Ryszarda Winiarskiego na temat wycinki drzew przy ul. Kościuszki (w kontekście otrzymania dofinansowania na remont drogi).

"Nonsens pierwszej wody", czyli Wacławczyk kontra Winiarski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

4. Takie rozwiązanie oznacza jednak nową pracę, którą musiałby wykonać Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. Argument Prezydenta Lenka, mówiący o tym, iż nie jest to możliwe gdyż teren przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową trudno odczytywać inaczej niż „nie chce nam się niczego zmieniać, więc niech zostanie tak jak jest”. Ważne, aby obserwatorzy tego sporu wiedzieli, iż plan zagospodarowania przestrzennego, którym jesteśmy tutaj „straszeni” jest dokumentem, który w każdej chwili można zmienić (co zresztą Prezydent niejednokrotnie już proponował radnym, kiedy prosił go o to jakiś przedsiębiorca). Na żadne inwestycje mieszkaniowe w tym miejscu nie ma zabezpieczonych środków, więc są one wyłącznie sferą teoretycznych marzeń. Nie ma też przeszkód technicznych, by w terenie tej „zabudowy mieszkaniowej” zmieścić ścieżkę rowerową. Przekazanie przez UM (który jest w praktyce dysponentem własności Skarbu Państwa) pasa na nową ścieżkę rowerową wymaga oczywiście wykonania pewnej pracy, ale gdyby czas przeznaczony na notoryczne stawianie oporu w tej sprawie, przeznaczyć na jej wykonanie – dawno sprawa byłaby załatwiona.

5. W dniu 31 marca o godzinie 9.00 odbyłem kolejne spotkanie w Starostwie, tym razem ze Starostą Ryszardem Winiarskim i (ponownie) kierownikiem Romanem Peikertem. W wyniku rozmowy (i wydawało mi się - osiągniętego porozumienia) Pan Starosta obiecał mi, że zwróci się do Prezydenta Miasta Racibórz z prośba o przekazanie pasa zieleni, w którym mogłaby powstać nowa ścieżka rowerowa (tak by drzew nie trzeba było wycinać). Gdy czytam, że dziennikarzom Pan Starosta wyjawia, iż ma jednak nadzieję na to, iż Prezydent wyda zgodę na wycinkę – pozostaje mi tylko przetrzeć oczy ze zdumienia. Przyznaję, że sam już nie wiem czy jego zapewnienia mogę traktować poważnie. Albo zostałem celowo wprowadzony w błąd (czego nie zakładam), albo Pan Starosta prowadzi politykę wykonywania ruchów, które wzajemnie się wykluczają. Takie zachowanie jest co najmniej zagadkowe. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Pan Starosta albo zmienia zdanie bez wyraźnej przyczyny, albo kieruje się jakimiś tajemniczymi wskazówkami kogoś spoza Rady Powiatu Raciborskiego...

6. Szanowni Państwo: proszę „nie kupować” retoryki zwalania na mieszkańców czy moją osobę odpowiedzialności za to, że mimo posiadania bardzo długiego okresu, w którym był czas na konsultacje i zmiany w projekcie – nie wykorzystano go należycie. Konsultacje nie musiały być ogłaszane wiosną tego roku, równie dobrze można było to zrobić rok wcześniej. Puszczanie w przestrzeń publiczną ogólników w stylu „jak nie wytniemy drzew to stracimy dofinansowanie” to nonsens pierwszej wody. Nie słyszałem, by jakikolwiek rząd dawał punkty za wycinanie drzew. Nie dajmy się ogłupić! Stwierdzenie Prezydenta Lenka, iż „trzeba jak najszybciej przystąpić do realizacji przebudowy drogi, bo w przeciwnym razie będzie to trwało długo i nieporadnie” nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Prace budowlane trwają zawsze tyle samo – obojętnie czy zaczną się w kwietniu czy w czerwcu. Mniemam, że jedynym „zagrożeniem” jest to, że przecinanie wstęgi może nie nastąpić przed dniem jesiennych wyborów. A być może to jest właśnie główny problem?!

Z poważaniem
Dawid Wacławczyk
Radny Powiatu Raciborskiego


Opinie oraz treści zawarte w rubryce WebKrytyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres webkrytyka@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski