Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Wrze w naszych w kopalniach. Górnicy walczą o większe wypłaty

22.03.2018 19:00 | 40 komentarzy | mak, juk

Coraz trudniejsza sytuacja w kopalni w Radlinie. Górnicy żądają wyższych zarobków. - Dostaję 2,5 tys. zł na miesiąc. Kiedy widzę taki przelew na koncie to czuję, jakbym dostał w twarz. Zarabiam mniej niż mój syn, który pół roku temu zatrudnił się w czeskiej firmie - mówi z żalem jeden z pracowników Marcela.

Wrze w naszych w kopalniach. Górnicy walczą o większe wypłaty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Górnicy z radlińskiej kopalni poinformowali nas, że 14 marca i 15 marca odbyły się masówki. Górnicy zebrali się w cechowni. - Opinii publicznej wmawia się, że górnik zarabia co miesiąc 6 tys. zł. Pracuję na kopalni 30 lat jako elektryk i nigdy nie widziałem takich pieniędzy - mówi zbulwersowany pan Dawid, pracownik Ruchu Marcel KWK ROW. Dodaje, że kiedy otrzymuje swoją comiesięczną wypłatę, to nie czuje radości, tylko upokorzenie.

Górnicy tłumaczą, że walczą przede wszystkim o godne zarobki. - Mamy żony, dzieci, rodziny na utrzymaniu. Chcemy godnie żyć i godnie zarabiać. Kiedyś górnik był szanowany, teraz jest poniżany - mówią nam górnicy z Marcela.

Przestrzegają nowych pracowników

Sytuacja jest tak napięta, że na jednym z filarów tuż przy wejściu do kopalni Marcel zawisła informacja przestrzegająca przed pracą w zawodzie górnika. - KWK Marcel przyjmuje nowych pracowników do pracy. Jeśli masz zamiar zgłosić swoją osobę, to lepiej się zastanów czy warto - czytamy. Informacja zawiera dziesięć punktów mówiących m.in. o niskich wynagrodzeniach na poziomie 2100-2500 zł, przestarzałym sprzęcie, ale również o braku realnego wsparcia ze strony związków zawodowych czy niebezpiecznych warunkach pracy. - BHP? Owszem, jest! Cuda na kiju wymyślają, co chwila jakaś lista do podpisania „Pracownik zapoznany z dokumentacją techniczną”, ale szczerze powiem, że nigdy jej kur.. na oczy nie widziałem - brzmi fragment jednego z punktów. - Niestety, ale to, co tu napisano, to prawda. Smutna prawda mówiąca o realiach pracy na kopalni - mówią nam górnicy.