Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Klamka zapadła. Śląska brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w Kuźni Raciborskiej

20.12.2017 10:10 | 2 komentarze | żet, woj

W resorcie obrony narodowej zapadła decyzja co do lokalizacji siedziby WOT w Kuźni Raciborskiej.

Klamka zapadła. Śląska brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w Kuźni Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojska Obrony Terytorialnej to nowy, piąty element sił zbrojnych RP. Aktualnie trwa formowanie tych struktur w całej Polsce. W założeniu WOT ma liczyć 17 brygad (brygada = kilka tysięcy żołnierzy), po jednej w każdym województwie i dodatkowa w Warszawie. Śląska jednostka WOT będzie stacjonować w Kuźni Raciborskiej. Burmistrz Paweł Macha zabiegał o to w Ministerstwie Obrony Narodowej od jesieni 2016 roku.

Rada miejska w Kuźni Raciborskiej zgodziła się przekazać WOT budynek po szkole podstawowej przy ul. Arki Bożka. Przejęcia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa ma dokonać starosta raciborski (otrzymał już stosowne pismo). W zamian samorząd Kuźni Raciborskiej otrzyma nieruchomości Skarbu Państwa leżące na terenie gminy o wartości odpowiadającej nieruchomości przy ul. Arki Bożka w Kuźni Raciborskiej.

Obecność jednostki WOT na ternie Kuźni Raciborskiej ma być dużym wzmocnieniem dla miasta. – W tych jednostkach mieszczą się magazyny sprzętu, który w zdarzeniach kryzysowych może być wykorzystywany dla dobra lokalnej ludności. W Kuźni wiemy jak bardzo to może być pomocne. Poza tym w jednostce stale stacjonuje nawet kilkadziesiąt osób personelu – przekonywał na łamach "Nowin Raciborskich" burmistrz P. Macha, przypominając trąbę powietrzną z początku lipca tego roku oraz powodzie z minionych lat.

Uruchomienie jednostki WOT w woj. śląskim jest przewidziane w harmonogramie MON na 2018 rok.

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.