Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Winiarski pod ostrzałem Koniecznego

12.07.2017 19:00 | 0 komentarzy | żet

Czas wakacji to dramat dla miłośników samorządu. Przetrwanie miesiąca bez relacji z obrad naszych radnych – w których pomysłów, docinek i ripost jest przecież tyle, co w dobrej kaszy skwarek – dla części naszych Czytelników wydaje się niemożliwym wyczynem. Z myślą o nich zachowaliśmy kilka samorządowych perełek z ostatniej sesji rady powiatu raciborskiego – na czas wakacyjnej posuchy.

Winiarski pod ostrzałem Koniecznego
Starosta Ryszard Winiarski, radny Dominik Konieczny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeśli nie dostaniemy – trudno

Starosta podtrzymał wolę budowy hali sportowej przy II LO. Zwrócił jednak uwagę na nowe okoliczności, które wprowadza reforma oświaty. W wyniku likwidacji gimnazjów i przywrócenia ośmioletnich szkół podstawowych, przybędzie uczniów w szkołach średnich. Z tego powodu władze powiatu musiały zarzucić plany „zejścia” z budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu, w który od dawna nie inwestowano. Teraz – gdy jest już jasne, że budynek będzie nadal potrzebny – samorząd powiatowy jest zmuszony przeprowadzić wewnątrz niezbędne remonty. Koszt inwestycji w obiekt przy ul. Wileńskiej oszacowano na kwotę 2 mln zł. Stąd konieczność przesunięcia planów budowy hali sportowej przy II LO.

Co do instalacji Odnawianych Źródeł Energii w budynku raciborskiego szpitala, starosta pozostaje dobrej myśli i liczy, że wniosek powiatu zostanie rozpatrzony pozytywnie. Na sesji i poprzedzającej ją komisji budżetowej argumentował, że kotłownia szpitala za 2 – 3 lata i tak musiałaby przejść remont. Wydatki na ten cel byłyby nieporównywalne z korzyściami, jakie przyniosłaby inwestycja w OZE, biorąc pod uwagę wysokość wkładu własnego powiatu (2 mln zł) i efekty (pompy ciepła, fotowoltaika, częściowa termomodernizacja, modernizacja instalacji ppoż.). – Po cichu liczę, że Racibórz dostanie te pieniądze, jeśli nie dostaniemy – trudno – skwitował uwagi Koniecznego starosta, dodając, że w przypadku porażki zabiegów o dofinansowanie inwestycji ze środków UE, pozostanie jeszcze szansa na skorzystanie z Funduszy Norweskich.

Ostatecznie zarząd ze starostą na czele otrzymał absolutorium rady z wykonania budżetu za 2016 rok. „Za” głosowało 14 radnych (kluby Razem dla Ziemi Raciborskiej oraz PO), rękę „przeciw” podniosło pięciu radnych (klub PiS).

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"