Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Rozbiórka hałdy Szarlota: szacują, że ciężarówki będą jeździły co 6-7 minut

15.02.2017 07:00 | 9 komentarzy | mak

Z rydułtowskiej hałdy Szarlota mają być wywiezione 3,8 mln ton kamienia. Inwestycja ma być wieloletnia. Wiąże się z likwidacją zapożarowania hałdy. Będzie polegać na wybraniu, ewentualnym schłodzeniu i wywiezieniu (sprzedaniu) materiału poza teren kopalni.

Rozbiórka hałdy Szarlota: szacują, że ciężarówki będą jeździły co 6-7 minut
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek w Urzędzie Miasta w Rydułtowach odbyła się konferencja prasowa związana z tematem planowanej rozbiórki części hałdy Szarlota. Chodzi o obszar w rejonie tak zwanego zwału płaskiego nr 3 oraz części stożka nr 2 (słynny stożek główny, który góruje nad miastem, nie zostanie więc naruszony - przyp. red.). Łącznie mają zostać wywiezione 3,8 mln ton kamienia. - To bardzo duża ilość. Według nas ten typ inwestycji wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Zarówno dla mieszkańców Rydułtów, jak i okolicznych miast i gmin - mówił dziś na konferencji wiceburmistrz Rydułtów, Marcin Połomski.

Inwestycja ma być wieloletnia. Ma związek z likwidacją zapożarowania hałdy.

Niewyobrażalny ruch samochodowy

Żeby zrozumieć skąd problem, należy cofnąć się do 1988 roku, kiedy to urząd górniczy wydał pierwszą decyzję, że należy zlikwidować zapożarowanie hałdy w Rydułtowach. Wtedy to przystąpiono do przebudowy hałdy - tak powstała hałda tarasowa, którą dziś można obserwować od wschodniej strony. Kluczowy dla obecnej sytuacji jest 2005 rok. Wówczas starosta wodzisławski wydał decyzję nakazującą ówczesnej Kompani Węglowej "obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia oraz przywrócenia środowiska do stanu właściwego zachodniej części zwałowiska KWK Rydułtowy-Anna przy szybie Leon II w Rydułtowach”. Decyzja ta miała zostać zrealizowana do końca 2014 roku, jednak ostatecznie termin został wydłużony do 2024 roku. - To niespełna 8 lat na tak poważną inwestycję. W ciągu 8 lat mają zostać wywiezione 3,8 mln ton kamienia. Wykonaliśmy obliczenia, z czym może się to wiązać dla mieszkańców Rydułtów i dla naszego transportu drogowego. Wzięliśmy pod uwagę możliwości przerobowe maszyn, które mają być zainstalowane na hałdzie. Szacujemy, że ruch samochodowy może odbywać się co 6-7 minut. Taka liczba samochodów na rydułtowskich drogach jest nie do wyobrażenia - bije na alarm wiceburmistrz Marcin Połomski.

Nie wiadomo jeszcze, którędy miałby zostać poprowadzony transport drogowy. Nie ma jednak zbyt dużego pola manewru. Na teren kopalni można dostać się albo ulicą Narutowicza (na granicy Rydułtów i Radlina) albo bramą główną przy ul. Leona w Rydułtowach. Jedno i drugie rozwiązanie oznacza duże uciążliwości dla mieszkańców.