Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Przewodniczący Mainusz idzie w zaparte

19.12.2016 14:13 | 5 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 14:24

Zapytaliśmy Henryka Mainusza jakim prawem nie wpuścił dziennikarzy na spotkanie radnych i urzędników w sprawie przyszłości raciborskich szkół. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pismo. Oto jak Henryk Mainusz pojmuje jawność działania organów samorządu.

Przewodniczący Mainusz idzie w zaparte
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Henryk Mainusz powołuje się na statut Raciborza - Jawność działania organów miasta polega w szczególności na informowaniu o terminie i tematyce sesji Rady Miasta oraz posiedzeń komisji miejskich, a także prawie mieszkańców do uczestnictwa w obradach i sesjach.

- (...) powyższe spotkanie radnych datowane na dzień 14 grudnia 2016 roku, o którym mowa w Państwa korespondencji, nie miało charakteru sesji czy posiedzenia komisji, więc nie można mówić o ograniczaniu jawności samorządu - napisał do nas Henryk Mainusz.

Ta odpowiedź zaskakuje podwójnie. Po pierwsze, z cytowanego przez Henryka Mainusza fragmentu statutu miasta wprost wynika, że informowanie o sesji i komisjach oraz prawo udziału w nich nie wyczerpuje środków służących zachowaniu zasady jawności życia publicznego w naszym mieście.

Po drugie,  tak okrojone pojmowanie zasady jawności działań radnych i władz Raciborza stoi w sprzeczności z prawem samorządowym, prasowym oraz konstytucyjnym - a więc aktów prawnych nadrzędnych wobec statutu Raciborza.

Szczegółowo o sprawie piszemy w najnowszym wydaniu "Nowin Raciborskich", który do sprzedaży trafi jutro (20.12.2106). Tam m.in. komentarz Jakuba Wójkowskiego ze Stowarzyszenia Bona Fides!, który sytuację z Raciborza bez ogródek okresla mianem patologii.

Wojtek Żołneczko


Henryk Mainusz odpowiada Nowinom [PDF]

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu