Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Jednorazowa wypłata deputatu węglowego dla emerytów: 8-9 tysięcy

05.12.2016 06:41 | 17 komentarzy | mak

Ministerstwo energii rozważa wypłatę jednorazowego świadczenia dla ok. 400 tys. osób uprawnionych do deputatu węglowego. Kluczowa będzie zgoda strony społecznej.

Jednorazowa wypłata deputatu węglowego dla emerytów: 8-9 tysięcy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas czwartkowego podziedzenia Sejmu padły ważne słowa dotyczące przyszłości deputatów węglowych.

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Krzysztof Gadowski, Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Paweł Bańkowski - zadali pytania w sprawie likwidacji kopalń, miejsc pracy i wypłaty ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych.

Odpowiedział im wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski. Poinformował, że rozważane jest wprowadzenie takiego rozwiązania, jak ewentualna wypłata jednorazowego świadczenia dla ok. 400 tys. osób uprawnionych do deputatu węglowego.

Jak podaje Gazeta Prawna:

- Myślę, że do tygodnia-dwóch powinniśmy mieć rozstrzygnięcie, czy będzie zgoda strony społecznej na to, abyśmy mogli jednorazowo wypłacić na przełomie roku tę kwotę (mowa o ok. 8-9 tys. zł na osobę - PAP) dla niespełna 400 tys. osób, które są uprawnione do tego deputatu. Jeśli takowej zgody nie uzyskamy, to raczej pójdziemy przed świętami tym wariantem, który został przygotowany w Ministerstwie Energii" - powiedział w czwartek wiceminister, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów Platformy Obywatelskiej.

Tobiszowski nie podał łącznej kwoty, jaka wiązałaby się z jednorazową wypłatą deputatu. Gdyby 400 tys. osób miało otrzymać po ok. 8 tys. zł, mogłoby to oznaczać wydatek rzędu 3,2 mld zł.

Wiceminister poinformował, że przyjęte rozwiązanie miałoby objąć cały sektor górniczy - zarówno te spółki, które zgodnie z przepisami realizują deputat należny emerytom górniczym, jak i te, które tego nie robią. Emeryci otrzymaliby jednorazowe świadczenie w zamian za zrzeczenie się roszczeń do deputatu na przyszłość. Kluczowe będzie jednak stanowisko strony społecznej.

źródło: gazetaprawna.pl