Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Pchli Targ i Giełda Staroci i Rękodzieła na rybnickim Deptaku

05.10.2015 10:32 | 0 komentarzy | (q)

W Rybniku tradycyjnie już, w każdą drugą sobotę miesiąca, na rybnickim Deptaku (ciąg ulic Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich) tj. 10 października w godz. 8.00-15.00 odbywać się będzie Pchli Targ, Giełda Staroci i Rękodzieła, Kiermasz Używanej Książki.

Pchli Targ i Giełda Staroci i Rękodzieła na rybnickim Deptaku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Targ 10 października rozszerzony będzie o Kiermasz Starej i Używanej Książki, nieco w nawiązaniu do odbywających się w tym czasie 46. Rybnickich Dniach Literatury, ale także aby zachęcić mieszkańców Rybnika, aby zamiast wyrzucać stare i używane książki (również te szkolne), przynosili je na Targ i tam sprzedawali lub wymieniali na inne tytuły.

Targi książek, w których biorą udział antykwaryści-bukiniści, mają w Polsce nie tak nową tradycję. Nazwa ulicznych antykwariuszy handlującymi starymi i używanymi książkami początkowo odnosiła się głównie do paryskich antykwariuszy handlujących w stoiskach nad Sekwaną. Słowo „Bukinista” (fr. Bouquiniste) najprawdopodobniej pochodzi od holenderskiego słowa „boeckin”, które oznacza małą książkę. Rozkwit tej formy handlowania książkami w Polsce nastąpił pod koniec lat 80-tych i na początku lat 90-tych. Obecnie największe stałe miejsca handlu bukinistów znajdują się w przejściach podziemnych na dworcach kolejowych w Krakowie i we Wrocławiu, ale można ich spotkać również w innych miastach.

Organizatorzy Targu w Rybniku planują na stałe włączenie sprzedaży starych i używanych książek do jego programu. W październikowym Targu, swój udział zapowiedziało już kilku „rasowych” bukinistów.

Pchli Targ, Giełda Staroci i Rękodzieła, Kiermasz Używanej Książki, jest imprezą wystawienniczo-handlową dla kolekcjonerów, miłośników przedmiotów sztuki i dawnych wyrobów użytkowych wytwórców regionalnych wyrobów użytkowych i artystycznych, sprzedawców książek, oraz wszystkich osób zainteresowanych sprzedażą lub wymianą własnych rzeczy używanych.

W Targu brać udział mogą zarówno podmioty prawne - firmy, jaki i osoby fizyczne - prywatne. Udział w targu jest płatny. Od wystawców pobierana będzie opłata targowa - 3,50 zł - za 1m2 powierzchni stoiska. Rejestracja wystawców odbywać się będzie na bieżąco w godz. 8.00 - 10.00 przy wjeździe na plac Jana Pawła II.(wjazd od ul. Mikołowskiej).

Dopuszcza się dojazd samochodami w godz. 8.00-10.00 na czas montażu stoiska oraz w godz. 15.00-17.00 na czas jego demontażu. W innych godzinach, wjazd na deptak będzie możliwy tylko w szczególnych przypadkach. Podczas rejestracji wystawcy otrzymają Kartę wystawcy, która upoważniać będzie do darmowego parkowania na parkingu miejskim przy ul. Brudnioka w dniu Targu oraz do wjazdu na deptak na czas montażu i demontażu stoiska.

Organizator nie zapewnia żadnych elementów do ekspozycji asortymentu, każdy z wystawców organizuje miejsce ekspozycji we własnym zakresie. Stanowiska będą usytuowane w miejscu wskazanym przez przedstawiciela Organizatora podczas rejestracji.