Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Dominik Konieczny: Zamiast pomagać policji, remontujmy szkoły

26.05.2015 16:41 | 0 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 15:31

[AKTUALIZACJA 27.05.15] Na środowej sesji rady powiatu radni zdecydują o przekazaniu na rzecz Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu 20 tys. zł, które mają pomóc w zakupie przez policję wozu prewencji. Tym planom sprzeciwił się podczas wtorkowego posiedzenia komisji budżetu i finansów radny Dominik Konieczny (PiS).

Dominik Konieczny: Zamiast pomagać policji, remontujmy szkoły
Radny powiatowy Dominik Konieczny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

[AKTUALIZACJA 27.05.15, godz. 15.31]] Podczas VIII sesji rady powiatu starosta Ryszard Winiarski sprostował podane dzień wcześniej informacje dot. przeznaczenia wozu, który planuje zakupić raciborska policja (a który to zakup kwotą 20 tys. zł miał wesprzeć powiat raciborski) - ma on być przeznaczony dla wydziału kryminalnego (a nie prewencji, jak wcześniej informowano). Starosta dodał również, że ostatni raz powiat raciborski wspierał policję (komisariaty w Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowicach) w 2012 roku.

Dominik Konieczny ponowił swój wniosek o nieudzialanie pomocy policji (która jest finansowana ze środków MSW). Wniosek został odrzucony 14 głosami.

Starosta Ryszard Winiarski dodał, że zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu raciborskiego jest zadaniem powiatu, dlatego uchwałę należy przyjąć (ostatecznie radni większością głosów zdecydowali o przyjęciu uchwały).


Dominik Konieczny złożył wniosek, aby nie pomagać policji w zakupie nowego wozu (który będzie służył tylko "drenowaniu kieszeni kierowców", a finansowanie policji nie należy do zadań własnych powiatu), a środki, które miano przeznaczyć na ten cel przekazać na remonty w raciborskich szkołach średnich.

Radny Artur Wierzbicki oraz starosta Ryszard Winiarski zauważyli, że wóz, na którego zakup zbiera raciborska policja, nie trafi do drogówki, tylko do prewencji, a więc wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w powiecie raciborskim. Wicestarosta Marek Kurpis dodał, że wniosek Koniecznego jest po prostu populistyczny, a 20 tys. zł wystarczyłoby na remont zaledwie czterech sal. W trakcie krótkiej, acz dość burzliwej dyskusji radny Łukasz Kocur złożył wniosek, aby pieniądze "zaoszczędzone" na policji przeznaczyć na remont stolarki w Zespole Szkół Zawodowych ( dodajmy, że budynek przy Wileńskiej przestanie być użytkowany w 2018 roku...*).

Konieczny próbował bronić swojego wniosku. - Sprawna instalacja elektryczna w szkołach to również bezpieczeństwo - mówił. Argument ten zbił jednak Marek Kurpis, odpowiadając że rokrocznie szkoły (przed rozpoczęciem roku szkolnego) są sprawdzane pod kątem możliwości prowadzenia w nich zajęć dydaktycznych.

Ostatecznie Kocur wycofał swój wniosek, głosowano jedynie nad wnioskiem Koniecznego. Za byli Konieczny i Kusy. Od głosu wstrzymał się Jan Deńca, natomiast radni Adrian Plura, Piotr Olender, Artur Wierzbicki, Łukasz Kocur i Marek Kurpis byli przeciw.

Na marginesie dodajmy, że wniosek Dominika Koniecznego został złożony po dyskusji na temat potrzeb remontowo-inwestycyjnych w II Liceum Ogólnokształcącym. Reforma szkolnictwa technicznego i zawodowego oraz spadek liczby uczniów w II LO sprawiły, że plany budowy hali sportowej przy ogólniaku zostały odłożone, choć - jak zaznaczył starosta - nie zarzucono ich zupełnie. - Tej szkole bardziej potrzeba remontu niż nowej sali gimnastycznej - dodał starosta Ryszard Winiarski, zapowiadając przeprowadzenie remontu szkoły, być może w trakcie przyszłorocznych wakacji.

* Po czas Łukasz Kocur dopytał się, czy budynek ZSZ, który zostanie wyłączony z użytkowania w ciągu trzech lat, obędzie się przez ten czas bez remontu, gdyż tego typu potrzeby były artykułowane w przeszłości. Odpowiedź była twierdząca.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Łukasz Kocur

Łukasz Kocur

Radny Powiatu Raciborskiego.