Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kto umie założyć cewnik? Samorządowcy z Powiatu zobaczyli jak kształci się pielęgniarki w PWSZ

Paweł Płonka włożył dłoń w ranę, Ryszard Wolny poczuł się jak staruszek (w specjalnym ubiorze), Marek Kurpis ze stetoskopem badał "pacjenta", a Józef Stukator udzielił pierwszej pomocy - między innymi takimi zadaniami obdzielono rajców Powiatu Raciborskiego, którzy wizytowali Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Raciborzu. Komisja zdrowia odbyła swoje majowe posiedzenie w murach uczelni. Samorząd miał swój udział w utworzeniu centrum dla pielęgniarek - z budżetu przekazano 100 tysięcy złotych na ten cel.

Kto umie założyć cewnik? Samorządowcy z Powiatu zobaczyli jak kształci się pielęgniarki w PWSZ
Członkini zarządu Powiatu Raciborskiego - Ewa Lewandowska z fantomem wcześniaka

Radni wczuli się w rolę studentów pielęgniarstwa, którzy uczą się zawodu w trakcie praktycznych ćwiczeń. Uczelnia przygotowała dla nich bogaty program "zwiedzania". Samorządowcy nie tylko weszli do sal wyposażonych w nowoczesny sprzęt do nauki zawodu, ale spotkali tam wykładowców i studentki.

- Nasi studenci uczą się tutaj konkretnych zadań, jak. np. inkubacja pacjenta czy też pracują z trenażerami, fragmentami ciała ludzkiego. Robią to, żeby umieć rozpoznać rany i je później zaopatrzyć - tłumaczyła Elżbieta Kania z PWSZ. Oprowadziła członków komisji zdrowia po kolejnych salach centrum, udzielając im informacji i odpowiadając na liczne pytania.

Wśród zadań, jakie otrzymali goście z rady powiatu były:

  • Radna Elżbieta Biskup musiała uratować zadławione dziecka i uderzyć fantoma pięć razy w okolicę międzyłopatkową.
  • Romanowi Wałachowi przyszło obsługiwać defibrylator.
  • Ewa Lewandowska i Sebastian Mikołajczyk "niańczyli" fantomy niemowląt, w tym wcześniaka.
  • Wicestarosta Marek Kurpis założył "pacjentce" zgłębnik nosowo-żołądkowy.

W gronie samorządowców był także dyrektor szpitala rejonowego Ryszard Rudnik. Rozmawiał przy tej okazji ze studentkami III roku pielęgniarstwa, które kończą wkrótce etap zawodowej edukacji i mogą podjąć pracę na Gamowskiej.

Inicjatorką pojawienia się radnych w nowym centrum PWSZ była Elżbieta Biskup, która gościła wcześniej na jego oficjalnym otwarciu. Dziękował jej, w trakcie majowego posiedzenia, za pomysł odwiedzin w centrum Franciszek Marcol szef komisji zdrowia.

Wizytę samorządowców w poszczególnych salach nauki w centrum można obejrzeć w materiałach wideo na YouTube nowiny.pl oraz w obszernej galerii zdjęć.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].