Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Dyrektor szpitala odgryzł się Markowi Labusowi. Zgłosił się nawet do prokuratury

11.08.2020 11:51 | 9 komentarzy | ma.w

Ryszard Rudnik zareagował na działania Marka Labusa - lekarza i menadżera ochrony zdrowia, który od kilku miesięcy krytycznie ocenia decyzje szefa raciborskiego szpitala. Dyrektor wystosował w tej sprawie list otwarty.

Dyrektor szpitala odgryzł się Markowi Labusowi. Zgłosił się nawet do prokuratury
Dyrektor raciborskie lecznicy Ryszard Rudnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy zgadzasz się z dyrektorem Rudnikiem, że aktywność M. Labusa szkodzi szpitalowi?

R. Rudnik uważa, że Marek Labus - zwolniony w przeszłości przez niego z pracy w placówce z Gamowskiej - działa z pobudek osobistych. Uważa, że Labus nie jest ekspertem w branży i nie sprawdził się w zarządzaniu szpitalami, w których pracował. Dyrektor porównał okresy pracy - Labusa i swojej, wskazując, że za kadencji Rudnika dochody lecznicy są znacznie wyższe, a zadłużenie niższe aniżeli w czasach, gdy w pionie menadżerskim pracował w szpitalu rejonowym Marek Labus (dyrektorem naczelnym był wówczas Wojciech Krzyżek).

Dyrektor Rudnik uważa działalność Marka Labusa za "destrukcyjną, szkodzącą szpitalowi".

Szefostwo z Gamowskiej zwróciło się do Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, by sprawdzić legalność przekształcenia raciborskiej lecznicy w szpital jednoimienny. Jak podał R. Rudnik prokuratura nie dopatrzyła się naruszenia prawa.

Oto pełna treść pisma dyrektora Ryszarda Rudnika, którą udostępnił lokalnym mediom.

Ekspert czy rewanżysta?

Od wielu lat p. Marek Labus prowadzi kampanię negatywną przeciwko szpitalowi w Raciborzu, a dokładnie przeciwko dyrektorowi szpitala, zgłaszając liczne zastrzeżenia, które nie znajdują potwierdzenia, a działa tak z pobudek osobistych. W 2007 r. został przeze mnie pozbawiony stanowiska pełnomocnika ds. kontraktów. Od tego czasu podejmuje pracę w jednostkach ochrony zdrowia, jednak bez większych sukcesów. Okresy zatrudnienia są krótkie, a rozstania raczej długie i uciążliwe dla podmiotów tworzących te jednostki.

Gdyby ktoś nie wierzył, to proszę zasięgnąć opinii w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej, Szpitalu Powiatu Bytowskiego (zachodnio-pomorskie), Szpitalu Powiatowym w Prudniku (informacje publicznie dostępne w Internecie). Specjalista i ekspert, jak się sam określa, zdaniem przedstawicieli organów odpowiedzialnych za te placówki medyczne, nie sprawdził się w zarządzaniu szpitalami. Praca w tych jednostkach, delikatnie mówiąc, to nie popis umiejętności menedżerskich. Eksperci to przeważnie osoby, które wykazały się umiejętnościami w danej dziedzinie i posiadają udokumentowane sukcesy zawodowe.

W okresie pracy w szpitalu w Raciborzu, gdzie był w zarządzie, również nie można zaliczyć do sukcesu.

W 2006 r. (dane ze sprawozdania finansowego) przychody 40,07 milionów złotych, wskaźnik zadłużenia 36%, zobowiązania wymagalne 2,5 miliona złotych.

Na koniec 2019 r. przychody szpitala 90,70 miliona złotych, wskaźnik zadłużenia 20%, zobowiązania wymagalne 0,5 miliona złotych. Dane księgowe wskazują na to kiedy szpital był w lepszej kondycji finansowej.

Dlatego działania destrukcyjne p. Marka Labusa szkodzą szpitalowi, angażują pracowników szpitala w niepotrzebną korespondencję, utrudniają uzgodnienia i procesy negocjacji z Wojewodą, Narodowym Funduszem Zdrowia, Ministerstwem Zdrowia.

Jeżeli są podejrzenia w sprawie nieprawidłowości w szpitalu, są właściwe instytucje do ich oceny. I nie trzeba się domyślać, wystarczy złożyć zawiadomienie. Ale tu nie chodzi o wyjaśnienie sprawy tylko o tworzenie spiskowych teorii.

Merytoryczne odpowiedzi odnoszące się do wszelkich zastrzeżeń zgłaszanych przez p. Labusa udostępnionych do wiadomości publicznej w pismach i petycjach, zostały zawarte w korespondencji kierowanej do właściwych instytucji, w tym Starostwa Powiatowego w Raciborzu oraz samego zainteresowanego, jednakże p. Labus nie publikuje tych odpowiedzi, gdyż nie są one zgodne z lansowaną przez siebie wizją.

Kierownictwo Szpitala w związku z formułowanymi przez p. Labusa licznymi zarzutami co do legalności przekształcenia raciborskiej lecznicy w szpital jednoimienny, kierując się najwyższymi standardami postępowania, zwróciło się do instytucji powołanej do czuwania nad przestrzeganiem prawa tj. Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, a instytucja ta odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się naruszenia prawa.

Z poważaniem

Ryszard Rudnik

Pobierz Prasa p.Labus.pdf (format pdf, rozmiar ~1020.6 k)


Ludzie:

Marek Labus

Marek Labus

Lekarz laryngolog, menadżer ochrony zdrowia

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia