środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Koncert Muzyki Odnalezionej w Raciborzu

Start 26.05.2019 o godz. 18:00 wstęp wolny

26 maja o godz. 18.00 w Kościele Św. Jana Chrzciciela przy ul. Morawskiej 1 w Raciborzu, w ramach Festiwalu Muzyki Odnalezionej odbędzie się koncert ArmoniEnsemble Guitar Trio w składzie: Palma di Gaetano – flet, Giordano Muolo – klarnet, Vincenzo Zecca – gitara.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem na świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej, m.in. w Raciborzu. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne,  które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu  utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli,  w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach  Kornwalii,  Szkocji, Anglii.

ArmonieEnsemble Guitar Trio 

 „Armonia” to słowo używane w czasach starożytnych - oznaczające spokój, współbrzmienie, zjednoczenie i współpracę wielu czynników (muzycznych) – podobnie jak w życiu. Trio, które przyjęło nazwę „ArmonieEnsemble” powstało w 2009 r. Artyści tworzący trio ukończyli studia muzyczne  i od lat koncertują jako soliści, kameraliści współpracujący z różnymi orkiestrami Włoch i innych krajów Europy. Ich repertuar jest ogromny: od muzyki XVI wieku po utwory współczesne. Krytycy muzyczni podkreślają dynamiczny balans i mistrzowską synchronizację ich gry w zespole:  2 dęte instrumenty współbrzmią z  gitarą, harmonicznie się uzupełniają , przy jednoczesnych wirtuozowskich popisach każdego z nich.

Palma di Gaetano – flet

Ukończyła z wyróżnieniem  grę na flecie  w  Instytucie Muzycznym im. L.i Bisanti  Swoje studia uzupełniała  pod kier. mistrzów fletu ( M. Larrieu, M. Mercelli, A. Persichilli, D. Divittorio, B. Cavallo, A. Amenduni, P.I. Artaud, M. Gatti - barok flet). Ukończyła także wydział terapii muzycznej w  Akademii w Genui pod kier  prof. G. Mutti. Jest laureatką licznych krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami  

Giordano Muolo – klarnet

Studia gry na klarnecie ukończył w Konserwatorium w Lecce  pod kier C. Martina. Swoje umiejętności doskonalił pod kier mistrzów klarnetu (A.Travaglini i V. Serangeli). Jako specjalista gry na klarnecie  brał udział w pracach dotyczących wydania  Pot Pourrì z  “La Traviata” napisanej w XIX w przez ówczesnego  kompozytora Giuseppe Cappelli  w układzie na klarnet i fortepian i opublikowanej przez  AIC ( Włoską Akademię Klarnetu) . Utwór ten był prezentowany i nagrany na specjalną płytę CD jako tzw. CD Italian Souvenir z okazji  Światowego  Festiwalu “CLARINET FEST 2013” w Asyżu.

Vincenzo Zecca – gitara

Pochodzi z Taranto. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat.  Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem mistrzów gitary w specjalistycznych warsztatach muzycznych w Weronie i w Mediolanie. Szczególny wpływ na jego dalszą karierę muzyczną wywarło spotkanie i lekcje z Ruggiero Chiesa. Vincenzo Zecca jest laureatem kilku najważniejszych  konkursów gitarowych. Jako wirtuoz gitary klasycznej   studiował także wiele innych  muzycznych kierunków: w tym jazz i muzykę pop. Koncertował z najlepszymi gitarzystami Europy.

Wstęp wolny.

źródło: rck