Czwartek, 22 października 2020

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Dorota Hajduk "Wewnątrz i wokół"

Start 07.02.2020 o godz. 18:00 wstęp wolny

Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza 7 lutego o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy malarstwa.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Teatr Ziemi Rybnickiej

Rybnik, Saint Vallier 1

oprawa muzyczna:

Karolina Hozer - instrumenty klawiszowe

Franciszek Hajduk - saksofon

wystawa potrwa od 7 lutego do 2 marca 2020

wstęp wolny

Dorota Hajduk – urodzona w 1987r. w Rybniku, absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Studiowała w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego oraz prof. Adama Brinckena. Dyplom otrzymała w 2012 r. Mgr sztuki, pedagog, wychowawca, animator kultury, poetka. Od pierwszych lat studiów zaangażowana w pracę warsztatową i edukacyjną. Pisze i prowadzi autorskie warsztaty z elementami arteterapii. Stale podejmowane tematy w jej obrazach to pejzaż i portret, zwłaszcza portret dziecięcy. Od kilku lat także sacrum. Związana m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, Pracownią Rysunku i Malarstwa UFFO działającą na Śląsku, Szkołami Stowarzyszenia STERNIK, krakowskimi Szkołami Montessori. Jest członkiem Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon. Prace Doroty Hajduk były pokazywane już w 1995 r. na wystawie trzech sióstr „Kolorowy świat dziecka" w Teatrze Ziemi Rybnickiej. W latach 1999-2005 brała udział w wystawach grupowych Pracowni Plastycznej CREATIO MDK w Rybniku oraz pokonkursowych w kraju i za granicą - Grecja, Finlandia, Japonia. W roku 2002 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika za szczególne osiągnięcia w dziedzinie plastyki.

Od roku 2000 do 2005 była członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Wielcy znani i nieznani". W czasie studiów jej obrazy były wystawiane m.in. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, klubie Forty Kleparz, Galerii Turlej w Krakowie oraz galerii Belvedere w Zakopanem. Zdobyła wyróżnienia i nagrody w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach poetyckich („O złote cygaro Wilhelma”, „O cisową gałązkę”, „im. Jana Jakubika”, „Moje Credo”). Jej prace pojawiły się na wystawach związanych z konkursami: „im. Vincenta van Gogha” (Rybnik, 2014), „Pejzaż współczesny” (Częstochowa, 2015), „XI Triennale Małych Form Malarskich” (Toruń, 2019) a także z grupą Vera Icon - Wystawa „Świadectwo” (Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, 2018); z twórcami krakowskimi - wystawa „Postscriptum” (Galeria ZNACZY SIĘ, Kraków 2019).

Jej malarstwo to swoiste poszukiwanie złotego środka pomiędzy abstrakcją a realizmem –istotne zwłaszcza w poruszanej przez artystkę sferze sakralnej. Cykl „Ukrzyżowań”, który będzie można zobaczyć w Teatrze Ziemi Rybnickiej, powstawał w latach 2012-2020 z wewnętrznej potrzeby powracania do tego tematu i ujmowania go od różnych stron, choć jak komentuje malarka, wcale nie czuje, by został on wyczerpany i nie zamierza go zupełnie porzucać. Na cykl składają się głównie miniatury 18x24cm, o charakterystycznej uproszczonej formie, gdzie każdy kolor i skojarzenie zapraszają do swobodnej interpretacji przez odbiorcę i współtworzenia szerokiego sensu dzieła - jak u Marka Rothki, Williama Congdoma, czy Jerzego Nowosielskiego, których wpływu można doszukać się w malarstwie rybnickiej artystki.

/Materiały prasowe/