Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Capella Cracoviensis wystąpi w kaplicy zamkowej

Start 27.09.2020 o godz. 18:00 wstęp wolny

Podczas spotkania będzie można usłyszeć takie utwory jak: „Już się zmierzcha”, „Alma Redemptoris Mater á 8”, „Da pacem” czy „Jephte”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

Capella Cracoviensis w kaplicy zamkowej pw. św. Tomasza Becketa wystąpi w ramach cyklu Musica Cantuaris. Dyrygować będzie Jan Tomasz Adamus. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę 27 września, na godzinę 18.00. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, przy ul. Zamkowej 2. - Ze względu na próby i koncert, na ostatnie zwiedzanie kaplicy zamkowej z przewodnikiem, zapraszamy tego dnia o godz. 14.00 - informuje Zamek Piastowski w Raciborzu.

Capella Cracoviensis powstała w 1970 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Filharmonii Krakowskiej Jerzego Katlewicza, który dzieło tworzenia przy instytucji zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki dawnej powierzył Stanisławowi Gałońskiemu. Z biegiem lat CC usamodzielniła się organizacyjnie, grając różnorodny repertuar od średniowiecza po prawykonania muzyki współczesnej. Od listopada 2008 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym CC jest Jan Tomasz Adamus.

Chór kameralny i orkiestra CC wykonuje repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. CC jest gościem wielu ważnych festiwali i sal koncertowych: Concertgebouw Amsterdam, Bachfest Leipzig, SWR Festspiele Schwetzingen, Händel Festspiele Halle, Haydn Festspiele Brühl, Opéra Royal Versailles, Theater an der Wien, NOSPR Katowice, Filharmonia Szczecin, Misteria Paschalia Kraków. Gośćmi zespołu byli m.in.: Evelino Pidó, Christophe Rousset, Alessandro Moccia, Giuliano Carmignola, Paul Goodwin, Andrew Parrott, Paul McCreesh.

Jednym z największych sukcesów CC było wykonanie w Krakowie 27 sierpnia 2016 roku w jeden dzień na historycznych instrumentach kompletu symfonii Beethovena z transmisją radiową na żywo. Wystąpiło 90 instrumentalistów, 44 śpiewaków i 5 dyrygentów z 14 krajów, na widowni zasiadło łącznie 2300 osób.

W maju 2018 roku CC rozpoczęła 6-letni projekt Haydn – wszystkie symfonie 2018-2023 obejmujący koncerty oraz nagrania na żywo. CC zrealizowała sceniczne wersje oper: Amadigi Händla, Wesele Figara Mozarta czy Orfeo ed Euridice Glucka, a także sceniczne projekty specjalne: madrygały Monteverdiego w barze mlecznym, pieśni chóralne Mendelssohna w lesie, Sen Nocy Letniej Mendelssohna z udziałem dzieci z dysfunkcjami wzroku w roli aktorów, czy mozart requiem karaoke w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.