Wiara
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ukraińcy w dużej mierze Wielkanoc spędzą w Polsce. Dlatego w powiecie raciborskim są organizowane świąteczne inicjatywy

Wierni obrządków wschodnich rozpoczęli w poniedziałek obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Poprzedza on Wielkanoc, która w tym roku wypada u nich 24 kwietnia, czyli tydzień po świętach u katolików. Trwająca wojna powoduje, że wielu Ukraińców spędzi święta w Polsce.

Ukraińcy w dużej mierze Wielkanoc spędzą w Polsce. Dlatego w powiecie raciborskim są organizowane świąteczne inicjatywy
To niektóre z ozdób, jakie można było kupić w Rudach podczas jarmarku wielkanocnego. Dochód został przeznaczony na paczki świąteczne dla ukraińskich dzieci (fot. Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach)

W wielu miejscowościach również w powiecie raciborskim organizowane są spotkania mające dać obywatelom Ukrainy, choć namiastkę świątecznej atmosfery, o czym informowaliśmy już w artykule: Ukraińskie świętowanie w cieniu wojny. W Raciborzu prawosławne śniadanie, w Sławikowie Liturgia Wielkanocna.

Uroczystości wielkanocne zorganizowane zostaną także w Kuźni Raciborskiej. 24 kwietnia, o godzinie 17.00, w kościele pw. św. Marii Magdaleny, odbędzie się msza św. w języku ukraińskim. Równolegle, nieopodal kościoła, na placu Zwycięstwa, rozpocznie się spotkanie z tradycją i kuchnią ukraińską. W programie także zabawy dla dzieci. To wydarzenie organizowane pod nazwą "Poznaj swojego sąsiada". - Festyn jest organizowany dla wszystkich mieszkańców, z zajączkiem dla ukraińskich i naszych dzieci - mówi Ilona Wróbel ze Stowarzyszenia „Kuźnia Przyszłości”, które współorganizuje wydarzenie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej oraz miejscową parafią.

Wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk przypomina z kolei, że 10 kwietnia w rudzkiej podstawówce odbył się kiermasz wielkanocny zorganizowany przy współpracy różnych podmiotów. - Wynikiem tego kiermaszu jest zakup paczek świątecznych dla wszystkich dzieci pochodzących z Ukrainy, przebywających na terenie całej gminy. Te paczki do końca tego tygodnia zostaną rozwiezione - mówi o kolejnym działaniu podejmowanym na rzecz przyjaciół zza wschodu, dziękując również tym, którzy zaangażowali się w zrealizowanie tego przedsięwzięcia.

Świąteczne spotkanie organizowane jest także na terenie gminy Kornowac. W niedzielę, 24 kwietnia, o godzinie 16.00, w Domu Kultury w Kobyli, odbędzie się wielkanocne spotkanie integracyjne. Dedykowane jest gościom z Ukrainy mieszkającym na terenie gminy Kornowac oraz rodzinom, które dla potrzebujących otwarły swe domy. W programie: warsztaty kulinarne, degustacja dań wielkanocnych, animacje dla dzieci, atrakcje strażackie.

W Pietrowicach Wielkich świąteczne upominki przygotowano natomiast na zajączka. W paczkach znalazły się słodycze oraz maskotki. - Dzieci były zaskoczone, bo na Ukrainie nie ma takiej tradycji, ale opowiedziałam im o niej. Wszyscy cieszyli się z prezentów - mówi Małgorzata Paletta, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pietrowicach Wielkich. Dodatkowo, jak relacjonuje nam pani dyrektor, Ukraińcy przebywający w gminnym budynku – centrum społeczno-kulturalnym zorganizowali sobie święta wielkanocne w tym samym czasie co katolicy. Niektórzy wybrali się nawet na święcenie pokarmów do kościoła pw. św. Wita, Modesta i Krescencji.

Ludzie

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Małgorzata Paletta

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pietrowicach Wielkich

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].