Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zamrożenie wydatków na pomoce dydaktyczne sposobem na załatanie dziury w budżecie oświaty

Pozwoli to zaoszczędzić 150 tys. zł. Tymczasem w budżecie brakuje 1,9 mln zł. Radny Plura jest coraz bardziej zaniepokojony.

Zamrożenie wydatków na pomoce dydaktyczne sposobem na załatanie dziury w budżecie oświaty
Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Piotr Olender na próżno próbował uśmierzyć obawy radnych powiatowej komisji edukacji o budżet oświaty.

- Maj za pasem, a my dalej mamy problem ze zblinasowaniem budżetu oświaty - niepokoi się Przewodniczący Powiatowej Komisji Edukacji, Sportu i Rekreacji Adrian Plura. Problem tkwi w niższej o 2,5 mln zł niż w roku ubiegłym subwencji oświatowej, którą powiatowi raciborskiemu przyznało ministerstwo finansów. Tak drastyczne obniżenie subwencji wymaga przedsięwzięcia przez władze powiatu zdecydowanych kroków zaradczych.

Jednym z pomysłów jest zamrożenie wydaktów na pomoce naukowe. W sumie 150 tys. zł, które rokrocznie powiat przeznaczał na doposażenie podległych mu placówek oświatowych - informuje członek zarządu powiatu raciborskiego Piotr Olender.

- Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy warto rozpoczynać inwestycje, które zaplanowaliśmy. W grudniu może nam zabraknąć pieniędzy na pensje... - zaproponował w czasie czwartkowego (24.04.14) posiedzenia komisji radny Plura. Z kolei radny Marek Kurpis (jednocześnie przewodniczący powiatowej komisji budżetu i finansów) ponowił pytania, na które odpowiedzi radni nie mogą doczekać się od kilku miesięcy: skąd tak radykalne obniżenie subwencji? Jak brzmią wyjaśnienia ministerstwa finansów?

Kierownik referatu edukacji kultury i sportu raciborskiego starostwa Danuta Miensopust wyjaśniła, że może to wynikać ze spadku liczby uczniów. - Ale nie aż tyle! Śmiem twierdzić, że jest inny powód tego spadku. Tak nigdy nie było. Nie wiemy dlaczego tak się stało i to mnie martwi - odparował radny Kurpis.

Zażenowanie całą sytuacją głośno wyraził radny Adrian Plura. - W grudniu ubiegłego roku głosowaliśmy nad przyjęciem budżetu. Wtedy powiedziano nam, że sprawa powinna zostać wyjaśniona najpóźniej w lutym tego roku. Mamy ostatnie dni kwietnia a zarząd powiatu nadal nie przedstawił nam stosownej informacji - mówił. Obecny na posiedzeniu komisji członek zarządu Piotr Olender (zastępował wicerstarostę Andrzeja Chroboczka, który wcześniej opuścił obrady) starał się przekonać radnych, że szacunki dyrektorów co do zapotrzebowania finansowego szkół, według których budżet oświaty nie dopina się na kwotę 1,9 mln zł, zawsze są przesadzone. Ten argument nie przekonał radnych.

Przyjęto wniosek o przedstawienie przez zarząd stosownej informacji na majowe posiedzenie komisji edukacji.


Powiat raciborski jest organem stanowiącym dla: Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, II Liceum Oogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Zawodowych, Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, Młodzieżowego Domu Kultury, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Międzyszkolnego Ośrodka Wychowawczy w Rudach. To właśnie te placówki odczują ewentualne cięcia wydatków w oświacie.

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
martin@kotlet 27.04.2014 20:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

nie!!!!! co??????? te urzędasy nic nie robiące jeszcze mają Międzyszkolny Ośrodek Wypoczynkowy w Rudach?, no tak napisał ten Gal Anonim w tej gazetce!!!!, skandal~~, aby za nasze pieniądze, wypoczywają, żrą i lulki palą, i jeszcze nic nie robią tylko piją kawę w tych swoich urzędach a potem jadą do tego Ośrodka Wypoczynkowego by balować za nasze pieniądze, tragedia!!!! szanowny redaktorze proszę opisać ten proceder dokładnie, bo odkrycie tego ośrodka wypoczynkowego w Rudach jest sensacją na miarę XXI wieku, brawo, prosimy o następne pikantne szczegóły z tego Międzyszkolnego Ośrodka Wypoczynkowego, i na koniec, racja, że tną wydatki właśnie w tym Ośrodku Wypoczynkowym!
......Powiat raciborski jest organem stanowiącym dla:......Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Międzyszkolnego Ośrodka Wypoczynkowego w Rudach. To właśnie te placówki odczują ewentualne cięcia wydatków w oświacie. ( cytata z artykuliku)