Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni solidarni z podróżnymi, ale urząd powstanie

Ostatnia sesja w Świerklanach w 2013 roku przyniosła dwa kluczowe dla przyszłości gminy tematy. Pierwszym był budżet na kolejny rok, a drugim powracająca jak bumerang sprawa komunikacji publicznej.

Radni solidarni z podróżnymi, ale urząd powstanie

16 grudnia na portalu Zakładu Transportu Zbiorowego w Rybniku pojawił się komunikat o zmianie tras linii 13 i 32 na wniosek świerklańskiego urzędu. Według informacji od 18 stycznia autobusy będą omijać przystanki w Jankowicach. Według wniosku zmiana miała być wprowadzona już od 2 stycznia, jednak prezydent Rybnika Adam Fudali podjął decyzję o prowadzeniu kursów bez zmian aż do dnia 17 stycznia, aby młodzież mogła dokończyć naukę w semestrze zimowym bez dodatkowego stresu o brak dojazdu do szkoły. Choć na razie nie przewiduje się zmian w liniach 30 i 31, ZTZ nie wyklucza skrócenia trasy linii 30 o jankowickie przystanki. Obecnie ponad 700 mieszkańców Świerklan i Jankowic jest właścicielami imiennej e-karty, a 60 osób korzysta z autobusów ZTZ za darmo na podstawie biletu seniora. Radni problem transportu poruszyli już na posiedzeniu komisji przed sesją, informując wójta o ukazaniu się komunikatu na stronach ZTZ. – To żenada dla nas, kiedy czytamy, że prezydent Rybnika dba o mieszkańców Jankowic, zapewniając im transport – skwitował na posiedzeniu komisji przewodniczący rady Włodzimierz Barwinek.

Nie chcą zmian

– Wydatki na komunikację w nowym budżecie to niecałe pół miliona zł. Większość osób korzystających z komunikacji to młodzież i ludzie starsi. Nasza gmina jest bogata, więc budujemy obiekt w Świerklanach za 14 milionów. Ta kwota zabezpieczyłaby nam transport publiczny na 25 lat. Czy my już potrzebujemy tego nowego obiektu, czy raczej powinniśmy dbać o dobro młodzieży, która będzie na nas pracowała – stwierdził radny Stanisław Smołka z Jankowic, wyrzucając wójtowi również brak połączenia autobusowego ze Świerklan Dolnych do Rybnika i już nawiązując do budowy nowego urzędu. Ostatecznie radni zawnioskowali na sesji do wójta o zaniechanie zmian w liniach autobusowych ZTZ. – Jeśli chodzi o komunikację to nie ważne, czy jestem ze Świerklan czy Jankowic, uważam, że nie powinniśmy psuć czegoś dobrego – wyjaśnił wiceprzewodniczący rady Tadeusz Frydecki. – Nawet jeśli autobusem jeździłaby jedna osoba, to nie możemy go zlikwidować, bo to nasz obowiązek – dodał Włodzimierz Barwinek.

Sporo do zrobienia

Oprócz komunikacji drugą ważną kwestią był nowy budżet, a szczególnie zapis o wydatkowaniu 14 mln zł na budowę nowego budynku wielofunkcyjnego, czyli nowego urzędu w Świerklanach. – Wiadomo, że bardzo ważna jest dla nas sprawa nowego przedszkola i w ogóle infrastruktury szkolnej w całej gminie, co podkreślali wszyscy radni. Podobnie w kwestii kanalizacji, choć ta w Jankowicach jeszcze nie jest wykonana. Mówiliśmy o priorytetach takich jak drogi. Po upływającej czteroletniej kadencji mamy 120 tysięcy na projekt obiecanego chodnika na ul. Świerklańskiej. Moim zdaniem na dzień dzisiejszy budynek za 14 milionów nie jest potrzebny. Jak zrobimy wszystko w tej gminie, łącznie z przedszkolem, kanalizacją, drogami i chodnikami, możemy sobie budować. Argumenty takie jak ten, że wszystko będzie scentralizowane są absurdalne. Jak jedna osoba napisała na stronie internetowej świerklańskiego portalu „ja idę do gminy raz na 10 lat po nowy dowód osobisty, bo za śmieci mogę zapłacić przez internet, podatek tak samo lub u sołtysa, ślub biorę w kościele, a prawo jazdy, dowód rejestracyjny i pozwolenie na budowę zdobędę w Starostwie Powiatowym w Rybniku. Te osoby, które najczęściej przychodzą do gminy, to są podopieczni OPS. Dla nich wręcz wymarzonym miejscem jest lokum poza gminą, aby nie byli widoczni. Dla wszystkich jest to temat wstydliwy” – powiedział jeszcze na komisjach Włodzimierz Barwinek.

Uchwała przyjęta

– Najlepiej byłoby zrezygnować z budowy nowego urzędu i przeznaczyć te pieniądze m.in. na komunikację – stwierdził radny Adam Szulik.  –Nasza rada gminy kończy kadencję w październiku. Czy możemy podejmować tak daleko idące decyzje, zostawiając to na głowie nowej rady? Niech następna rada o tym zdecyduje – zaproponował Stanisław Smołka. W końcu na sesji uchwała budżetowa na 2014 rok została przyjęta większością głosów, przy zdecydowanym sprzeciwie pięciu radnych z Jankowic. Tym samym droga do budowy nowego urzędu stanęła otworem, a jak zapewnia wójt szacowana kwota 14 mln zł na pewno obniży się po przetargu. Budowa urzędu ma potrwać dwa lata.

Szymon Kamczyk

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
observer 10.01.2014 17:10

Od kiedy Jankowice przestały walczyć o odłączenie od Świerklan? Przecież to jest jedną z przyczyn (obok złego stanu technicznego obecnego budynku gminy) budowania nowej siedziby! Sami mieszkańcy Jankowic to sprowokowali, a teraz odwracają kota ogonem obarczając cała winą wójta i świerklańskich radnych! PARANOJA!

Arteks 07.01.2014 11:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jestem pozytywnie zdumiony postawą Rady Gminy Świerklany dla których pełen SZACUNEK!!! Mrowiec nie tylko że jest niekompetentnym wójtem to jeszcze nie potrafił swoich decyzji racjonalnie przedstawić w mediach tylko bredził coś o tym, że kursów jest dużo do Rybnika. Ale nie brał pod uwagę, że do autobusu ZTZ może wejść legalnie nawet 100 osób, a do prywatnego busika 15... Nie brał też pod uwagę tego, że ktoś kto ma miesięczny ZTZ może swobodnie poruszać się po Rybniku, a busikiem ludzie dojadą tylko do centrum. Ignorował również seniorów którzy mają darmowe przejazdy i młodych ludzi którzy w autobusach ZTZ mają zniżki. Gdybym miał zrobić taką listę najgorszych wójtów, burmistrzów, prezydentów w naszym subregionie to ze smutkiem stwierdzam, że Mrowiec miałby tam "zaszczytne" miejsce obok prezydenta Żor i burmistrza Pszowa. Po cichu liczę, że mieszkańcy nie wybiorą już takich miernot które nie tylko że działają na szkodę swoich miejscowości ale również psują je pod kątem wizerunkowym. W Gaszowicach, Jejkowicach i innych gminach do głowy nie przyszłoby nikomu aby ograniczać komunikację dla swoich mieszkańców w sytuacji kiedy jest to bardzo ważny argument na rzecz zamieszkania w nich. Dla młodych ludzi brak komunikacji z miastem to brak rozwoju w wielu dziedzinach życia (rozrywka, zainteresowania, sport, dobre szkoły itd). Szczególnie młodzi i seniorzy mogą odetchnąć z ulgą...

marol 06.01.2014 21:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niedługo wybory i raczej nikt z tej cudownej ekipy się nie ostanie!!!!