Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielokulturowość nas wzbogaca

Blasius Hanczuch z Bieńkowic, wielki działacz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego odznaczony został srebrną honorową odznaką "Zasłużony dla rozwoju Województwa Śląskiego".

Wielokulturowość nas wzbogaca

Blasius Hanczuch wyróżnianie odebrał w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach z rąk radnej sejmiku województwa Ewy Lewandowskiej.

"Zasłużony dla rozwoju Województwa Śląskiego" to odznaki przyznawane przez Sejmik. - Pan Blasius Hanczuch od wielu lat wspiera kulturę Śląska i mniejszości niemieckiej. M.in. jest założycielem warsztatu historycznego, cały czas promuje osobę i poezję poezję łubowickiego poety Josepha von Eichendorffa - wylicza radna Lewandowska. - Mniejszość niemiecka cały czas realizuje swoje przesłanie i domaga się swoich praw. I dobrze, bo to ludzie, którzy żyli na tej ziemi i tutaj pozostali. Nie należy tego nikogo odbierać - podkreśla radna Lewandowska.

Na Śląsku żyje w tej chwili około 12 tysięcy zadeklarowanych Niemców, na sąsiedniej Opolszczyźnie 45 tysięcy. Członków mniejszości jednak sukcesywnie ubywa. - Szkoda, bo wielokulturowość nas wzbogaca - podkreśla radna.

(red.)

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ratibor (109.197. * .189) 30.09.2011 02:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Brawo panie Blasius! Gratuluję i cieszę się, bo wiem, co Pan wystoł w PRL-u.

~Roman do sprawiedliwości (80.238. * .20) 29.09.2011 23:52

Moja śp. babcia dostała 20.000. Parę lat temu to były niezłe pieniądze. Podzieliła rodzinę, kupiła sobie co nieco i jeszcze jej sporo zostało.

~Do sprawiedliwosc (10.0. * .29) 29.09.2011 23:39
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Sprawiedliwość to ty będziesz miał,jak wrócisz do ziem swoich przodków ,na kresy!Nie chcesz już,tu ci fajnie?No pewnie,któż by chciał mieszkać w starym,gnijącym domu z drewna.Lepiej na Śląsku w murowanym,czyż nie tak kolego?A i wody ze studni nosić nie trzeba...Ot widział ty jakie wygody wy tu zastali...

~sprawiedliwosc (87.101. * .60) 29.09.2011 12:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Rekompensaty? Nie rozsmieszaj mnie! Ludzie ktorzy kilka lat pracowali przymusowo w niemieckich gospodarstwach rolnych na terenie obecnej Polski podostawali po kilkaset zlotych odszkodowania 10-15 lat temu i to bylo cale zadoscuczynienie! Nawet wtedy taka kwota to byla max dwukrotnosc niskiej emerytury. Jak uwazasz ze to takie sprawiedliwe to chetnie cie zatrudnie u siebie. Bedziesz tyral przez 5 lat za wyzywienie i spanie, a po tych 5 latach zaplace ci 1000 zl. Wtedy zrozumiesz swoja glupote.

~do sprawiedliwosci (80.238. * .20) 29.09.2011 12:02
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Fakt, że Polaska straciła na wojnie wiele istnień ludzkich ale ile zyskała finansowo i gospodarczo?! Cała potęga lat 70 wzięła się głównie dzięki opanowaniu przemysłu na ziemiach odzyskanych. Przecież przedwojenna Polska to był absolutny gospodarczy zaścianek, poza węglem z polskiej części Śląska nasz kraj nie miał prawie żadnego innego towaru eksportowego. Wybudowane i pozostawione przez Niemców niezwykle rozwinięte budownictwo i przemysł na ziemiach odzyskanych, bogactwa naturalne Sudetów, jedne z najbardziej znanych w Europie kurortów wypoczynkowo-leczniczych typu Polanica, Kudowa, Szklarska Poręba czy Karpacz to konkretne korzyści dla Polski. Dodatkowo Niemcy honorowo wypłacili rekompensaty za roboty przymusowe ludziom z całej Europy w tym i Polakom mimo, że odżegnali się od faszyzmu. Nie chcę być złośliwy ale to co się dzieje obecnie na Podlasiu - Pińsk, Białystok, Jedwabne to większe zagrożenie nacjonalizmami niż te mitologiczne niemieckie które skończyły się definitywnie w 1945 roku.

~sprawiedliwosc (87.101. * .60) 29.09.2011 11:45
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

"Mniejszość niemiecka cały czas realizuje swoje przesłanie i domaga się swoich praw." Uwazajcie, zebysmy my nie zaczeli sie domagac praw od Niemcow, ktorzy tyle zniszczen dokonali w naszym kraju. Zniszczen i nieszczesc ludzkich, za ktore nie bylo zadnej rekompensaty.

~Raciborzanin (10.0. * .29) 29.09.2011 11:08

I znowu się zacznie jazda bez trzymanki....