Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Historia szkła Murano

Szkło Murano od początku jego wytwarzania kryje w sobie wiele tajemnic. To jedno z najsłynniejszych dóbr luksusowych, pożądane przez najbardziej znanych kolekcjonerów z całego świata. Dawniej na wyroby ze szkła Murano mogli pozwolić sobie głównie możni tego świata, dziś na szczęście może mieć je każdy, także bez wychodzenia z domu.

Gdzie leży Murano?

Murano to siedem małych, włoskich wysp położonych nieopodal Wenecji, nad morzem Adriatyckim, które połączone są ze sobą mostami. Nieodzownie kojarzą się one całemu światu z najsłynniejszą, europejską fabryką kolorowego szkła, które pożądane jest przez największych kolekcjonerów dóbr luksusowych. Oprócz historycznej manufaktury znajdują się tu również domy mieszkalne oraz spora ilość zabytków. Dlatego też jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech zarówno przez turystów, jak i miłośników ekskluzywnych pamiątek oraz upominków. 

I choć na początku istnienia fabryki, jej wrota były pilnie strzeżone, to dziś wnętrza tego miejsca może zwiedzić każdy zainteresowany produkcją oryginalnych, tęczowych figurek, czy wazonów. A to za sprawą otwarcia w 1861 roku Muzeum Szkła Murano, które opowiada historię jego powstawania, a także zdradza część pilnie strzeżonych sekretów tego miejsca. Trzeba też zaznaczyć, że wycieczka tu jest niesamowitą podróżą w czasie, od starożytności, aż do dziś. 

Historia kolorowego szkła zamknięta na weneckich wyspach

Historia włoskiego szkła rozpoczęła się w Wenecji w VIII wieku. Niestety, z biegiem czasu, jego dmuchanie zaczęło przeszkadzać mieszkańcom miasta. Obawiano się bowiem pożarów, które stanowiły realne zagrożenie dla drewnianych budynków mieszkalnych. Produkcję szkła przeniesiono więc w 1291 roku na małe wyspy Murano, położone nieopodal miasta. Tam też powstała pierwsza jego fabryka, która zaraz obrosła wieloma legendami. 

Jak to z podaniami i klechdami bywa, część wiadomości w nich zawartych nie jest prawdziwa, ale mimo wszystko oparte są one na faktach. A do tych należą m.in. informacje o wielkim szacunku i podziwie do szklarzy w niej pracujących. Niestety, ich sława była okupiona wielkim cierpieniem. Jak podają przekazywane z pokolenia na pokolenie podania, nie wolno im było opuszczać wysp, ani przekazywać informacji o produkcji szkła. Za złamanie zakazu i tajemnicy groziły surowe kary, także śmierci. Tak więc uwięzieni rzemieślnicy przyczynili się do szybkiego i ogromnego rozwoju huty szkła, a także jej rosnącej na całym świecie sławy.

Tajemnice tworzenia tęczowego szkła Murano

Pierwsze szkło powstające na wyspach Murano było transparentne, wręcz idealnie przezroczyste. Dopiero potem zaczęto tworzyć znane nam dziś szkło weneckie, tęczowe, szkło warstwowe, a następnie również porcelanę Murano. Niestety, historia szkła Murano ma swoją przerwę “w życiorysie”. W 1797 roku, w wyniku najazdu na wyspy wojsk napoleońskich, siłą przerwano działalność huty. Wznowiono ją dopiero po 63 latach. Co więcej, powrócono do znanych, tradycyjnych technik i składników produkcji szkła. 

Do jego produkcji nadal więc wykorzystuje się krzemionkę, wapno, sodę i potas, w odpowiednio odmierzanych proporcjach. Surowce te następnie są wytapiane w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej aż 1500 stopni Celsjusza. Chcąc uzyskać kolor mleczny, dodawana jest miedź, niebieski-kobalt, a w przypadku innych barw odpowiednio różne, naturalne minerały. Kolor uzyskuje się, wtapiając go w szkło, a nie malując gotowy produkt. Istotne jest również to, że szkło weneckie dmuchane jest ustami, przy pomocy hutniczej piszczeli oraz wytapiane metodą zwaną lamporkingiem, czyli z wykorzystaniem ręcznego palnika.

Charakterystyczne cechy szkła Murano

Artystyczne szkło weneckie rozpoczęto wytwarzać w XIII wieku. Od początku swego istnienia było one owiane prestiżem oraz sławą. Niestety, obecnie bardzo często można się natknąć na jego reprodukcje, które nie mają nic wspólnego z oryginalnymi i unikatowymi wyrobami. Jak zatem rozpoznać prawdziwe szkło Murano? Wystarczy zwrócić uwagę na jego dwie charakterystyczne cechy:

  • Żywe kolory – wtopione zostały w szkło. Jeśli więc spotkasz malowane szkło weneckie, to z pewnością nie będzie to Murano. 
  • Nieskazitelność – szkło Murano nie posiada skaz. Jest idealnie transparentne. Jeśli natkniesz się na pojedynczy pęcherzyk powietrza w produkcie, oznacza, to, że trafiłeś na niezwykły i pożądany przez kolekcjonerów egzemplarz, gdyż jest to rzadkością. W przypadku, gdy pęcherzyków powietrza jest bardzo dużo, nie jest to oryginalne szkło weneckie.

W sklepie Luxury Products znajdziesz oryginalne wyroby ze szkła Murano: https://www.luxuryproducts.pl/szklo-murano.html. Ich unikatowość sprawdziliśmy za Ciebie. Sprowadzone zostały prosto od producenta, czyli hut szkła położonych na słynnych weneckich wyspach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ich ofertą.

Materiał partnera