Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha: Muszę się usunąć, by nie dawać powodów do konfliktów [WYWIAD]

Urzędujący od dwóch kadencji burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha, przed drugą turą wyborów wydał zaskakujące oświadczenie, w którym poinformował, że nie będzie ubiegał się o fotel burmistrza. W rozmowie z naszą redakcją ujawnił, że zdecydował się na ten krok, by nie dawać powodów do konfliktów w radzie miasta, w której większość ma KWW Jednym Głosem, komitet, z którego na burmistrza startował jego konkurent, Paweł Dzieżok z Rud. W skład rady z tego komitetu weszła także Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, była zastępca. Burmistrz Macha nie ma jednak wątpliwości, że gdyby nie zrezygnował, to wybory by wygrał. Decyzję o odejściu podjął po pierwszej turze, chciał ją ujawnić podczas debaty "Nowin Raciborskich" i portalu Nowiny.pl, do której jednak nie doszło, ponieważ nie zgodził się na nią Wojciech Gdesz, były wiceburmistrz i jedyny kandydat w drugiej turze. Rozmowę przeprowadził Dawid Machecki.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha: Muszę się usunąć, by nie dawać powodów do konfliktów [WYWIAD]mad
- Ja jestem wojownikiem. Nie można jednocześnie wysyłać wojska i samemu brać udziału w wojnie bez gwarancji sukcesu. Dziś brakuje ludzi, którzy potrafią patrzeć dalekowzrocznie. Choć serce podpowiadało inaczej, to rozum wygrał tę wewnętrzną walkę - mówi Paweł Macha o wycofaniu się z drugiej tury wyborów. Macha urząd burmistrza będzie pełnił do 30 kwietnia

- Dlaczego nie chce być pan już burmistrzem Kuźni Raciborskiej?

- Pytanie jest bardzo bezpośrednie (śmiech). Moje prywatne ambicje i osobiste preferencje nie powinny blokować działań na rzecz dobra gminy Kuźnia Raciborska. Jestem obiektem ataków ze strony dwóch grup, które razem zdobyły dwie trzecie głosów. Nie można jednak pozwolić, aby nienawiść była motorem działania. Dlatego podjąłem decyzję, że jako osoba będąca celem tych ataków, muszę odejść.

- Mówi pan o tym, że nie ma pan większości w radzie? Wprowadził pan zaledwie jednego radnego – Gerarda Deptę z Turza, przewodniczącego kończącej się właśnie kadencji.

- Jak pan wie, prowadzenie gminy poprzez ciągłe konflikty nie jest właściwe. Racibórz stanowi na to przykład. Mandat burmistrza jest wystarczająco silny, aby stłumić opór rady i wprowadzić pewne decyzje. Jednakże to nie sprzyja budowaniu czegoś konstruktywnego. Muszę sam się usunąć, żeby nie dać powodów do tych konfliktów. Ktoś inny być może osiągnie synergię.

- Takiej decyzji nie podejmuje się w minutę. Kiedy pan ją podjął? Plotkowano o tym już od zeszłego czwartku.

- Podjąłem ją tuż po pierwszej turze wyborów.

- To dlaczego ogłosił ją pan dopiero w środę 17 kwietnia? Pojawiają się głosy, że decyzja została ogłoszona niemal na ostatnią chwilę.

- Dlaczego na ostatnią chwilę? Komisje wyborcze miały czas, aby przygotować się do tych zmian. Choć podjąłem decyzję, to próbowałem nawiązać dialog, z moimi kontrkandydatami, ale nikt nie był zainteresowany. Moją prawdziwą intencją było zagwarantowanie realizacji planów z budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF).

- Ale co pan ma na myśli? Chciał pan stworzyć koalicję?

- Chciałem wycofać się z wyścigu, a nie zniknąć z pola. W trakcie debaty, którą państwo – "Nowiny Raciborskie" chcieliście zorganizować, miałem zamiar ogłosić rezygnację, pod warunkiem że mój konkurent gwarantuje realizację moich planów, które zawarłem w swoim testamencie.

- Tym testamentem jest uchwalony już budżet i WPF.

- Mój kontrkandydat – Wojciech Gdesz nie zgodził się na debatę, bo nie był pewien, co go czeka. Nie miałem zamiaru zniszczyć go publicznie, chociaż byłbym do tego zdolny, bo jestem zawodnikiem wagi ciężkiej. Wiadomo, że mam duże doświadczenie i siłę, zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Wcześniej też byłem w jego sytuacji, więc nie chciałem go zdominować. Chciałem tylko gwarancji.

- Ale pośrednio gwarancje dają panu wcześniej wspomniane dokumenty. Zresztą podkreślił to pan w swoim oświadczeniu.

- Mimo to chciałem osiągnąć porozumienie poprzez umowę, z pewnymi zobowiązaniami dotyczącymi realizacji planów, co miało mieć właśnie miejsce na debacie. Niestety, to nie doszło do skutku. Liczyłem na dyskusję, nawet z kandydatem na burmistrza z Rud, który teraz ma większość. Choć moim zdaniem, to nie on faktycznie rządzi, pozostał z niczym.

Ludzie

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej

Wojciech Gdesz

Burmistrz Kuźni Raciborskiej

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SmiechNaSali (45.151. * .135) 24.04.2024 07:01

Panie Macha Pan wstydu nie masz? Jak był Pan takim świetnym burmistrzem wagi ciężkiej, który się nie poddaje, walczy do końca o wielkim ( tak brzmi w artykule ) nazwisku choćby jakimś książęcym, walczącym człowiekiem etc etc etc etc to czemuś Pan zwiał i zrezygnował z wyborów ? Mieszkańcy by dokonali oceny. Albo Pan albo Gdesz. A teraz pan opowiadasz ze wygrałby Pan? Bzdury

~Ilona77 (94.254. * .53) 24.04.2024 01:27

Te 5 lat bylo cienkie jak wynik Jankowskiego w Stodołach.

~robson88 (89.77. * .226) 23.04.2024 23:23

OJ, zatęsknimy w Kuźni za Machą. Dziękujemy panie kapitanie!

~NiePłaczPaweł (94.254. * .3) 23.04.2024 22:01

Nie rozumiem zachowania byłego ( na szczęście ) burmistrza. Nie wystartował bo zobaczył, że w radzie większość ma jego była zastępczyni, której się ewidentnie boi. Z drugiej strony przegrałby też w 2 turze z nowym burmistrzem. Wolał wiec sie usunąć w cień niby to w imie dobra dla gminy. A teraz biega po gazetach i raz to pręży muskuły jaki on to wielki Macha a z drugiej płacze jak dziecko.

~Ilona77 (5.173. * .248) 23.04.2024 19:09

Jankowski odpalił protokół 1%.

~Sąplusy (83.4. * .81) 23.04.2024 16:28

Najważniejsze, że w Radzie nie ma byłych wice przewodniczących z Kuźni i Brantolki

~Adama (5.173. * .116) 23.04.2024 15:19

Świetny wywiad. Burmistrz Macha 1 klasa. Nowy no cóż trochę słabo wszedł w te kapcie. Powodzenia

~Ilona77 (94.254. * .98) 23.04.2024 12:48

@~GMINAtojednosc (37.248. * .190)
Gdybyś sie bardziej orientował to w 2014 Zawada startował z Komitetu Machy, więc poniekąd masz rację.

~GMINAtojednosc (37.248. * .190) 23.04.2024 12:41

Zawada i Pan Macha mają wiele wspólnego, oboje próbowali skłócić gmine

~Nergal (46.134. * .31) 23.04.2024 12:12

Najśmieszniejsza ta aktywność Dziezoka po rezygnacji Burmistrza ;)
Chłop uwierzył, że ma szansę xD

~Gosc1939 (46.204. * .118) 23.04.2024 11:04

Kolejna próba skłócenia Rud z Kuźnia - Brawo Panie Macha.

A w II turze przegrałby Pan, stąd ta rezygnacja- totalny brak honoru.

~Ilona77 (94.254. * .98) 23.04.2024 10:32

@adak
Daj Pan spokój z tym Jankowskim. Smiech na sali z tymi komentarzami na fejsbuku. Gość, którego Stodoły zweryfikowały.

~adak (87.205. * .24) 23.04.2024 10:08

Ilona77, kto tu jest bardziej beznadziejny. Poziom komentarza to jasno pokazuje.

~Pomachał (77.222. * .144) 23.04.2024 09:59

Oczy się otworzą po czasie co stracili mieszkańcy. Wstyd

~Ilona77 (5.173. * .144) 23.04.2024 09:14

Największy klaskacz Machy to ten bezjajeczny Jankowski ze Stodół co nawet procenta głosów nie zebrał.

~adak (87.205. * .24) 23.04.2024 09:12

Takiego gospodarza stracić. Wstyd mieszkańcy Kuźni.