Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zaproponowaliśmy debatę prezydencką. Polowy odpowiedział, za Wojciechowicza odpowiedzieli inni

W środę 10 kwietnia skontaktowaliśmy się z kandydatami do urzędu prezydenta Raciborza. Sondowaliśmy ich gotowość do udziału w debacie. Dzień wcześniej powiedzieli kolegom z Radia Vanessa, że obaj chcą debaty.

Zaproponowaliśmy debatę prezydencką. Polowy odpowiedział, za Wojciechowicza odpowiedzieli innima.w
Jacek Wojciechowicz i Dariusz Polowy rywalizują w drugiej turze wyborów w Raciborzu o prezydenturę miasta na kolejne 5 lat

W pełni transparentna

Zamierzaliśmy powtórzyć wspólny projekt debaty z radiowcami, ten z ostatniej kampanii parlamentarnej, kiedy w “Debacie dwójek” stanęli w szranki Gabriela Lenartowicz i Paweł Jabłoński. Debata była rzetelnie zorganizowana i w pełni transparentna. W całości była transmitowana na żywo, z udziałem publiczności. Wciąż można ją obejrzeć np. w portalu nowiny.pl.

Dariusz Polowy wyraził wstępną zgodę, Jacek Wojciechowicz poprosił o czas do namysłu. Godzinę po rozmowie telefonicznej z tym kandydatem nadeszła do naszej redakcji oferta konkurencyjnego portalu NaszRacibórz oraz Raciborskiej Telewizji Kablowej, polegająca na organizacji debaty z udziałem wszystkich mediów (nasza także była otwarta, z “Debaty dwójek” relacje robiły w jej trakcie m.in. TVP Katowice i Dziennik Zachodni). Ponieważ oferta Nowin i Vanessy została zgłoszona wcześniej, pozostaliśmy przy swoim projekcie.

Podejrzewali podstęp

Spytaliśmy o decyzję Jacka Wojciechowicza. Ten wpierw zachęcał do zapoznania się z propozycję portalu Grzegorza Wawocznego i RTK, ale poprosił o scenariusz naszego wydarzenia. Przesłaliśmy. Wtedy z Nowinami skontaktował się Tadeusz Wojnar. Powiedział, że nie podobała mu się debata Lenartowicz-Jabłoński, wietrzy w naszym przedsięwzięciu jakiś nieokreślony bliżej podstęp, w związku z czym Jacek Wojciechowicz-kandydat Razem dla Raciborza nie weźmie w nim udziału. Dzień później przyszła jeszcze oficjalna odpowiedź komitetu wyborczego podpisana przez Henryka Mainusza, poddająca w wątpliwość bezstronność Nowin w debacie.

Rozumiemy, że każdy ma prawo do własnego zdania, może komuś nie ufać, nawet jeśli scenariusz debaty jest do bólu transparentny i równy dla obu stron. Odstąpiliśmy zatem od dalszego przekonywania kandydata. Jednak trudno nam zrozumieć, w jaki sposób mielibyśmy, poprzez przeprowadzenie całkowicie publicznej i otwartej debaty, stanowić zagrożenie dla kandydata na prezydenta Jacka Wojciechowicza.

W debacie Nowin i Vanessy kandydaci znają zagadnienia, które kierują do nich dziennikarze. Niewiadomą dla nich są jedynie pytania rywali i te zadane przez przybyłą publiczność. Przecież w późniejszej pracy w magistracie nieraz przychodzi prezydentowi miasta mierzyć się z krytyką, polemiką, zarzutami.

Obiektywny zestaw

Jacek Wojciechowicz wielokrotnie zachęcał rywali do debaty, ale teraz się okazało, że tylko na warunkach akceptowanych przez jego otoczenie. Łatwo jest stwierdzić, że z Nowinami mu nie po drodze (tak było 30 lat temu, kiedy był wiceprezydentem, tak jest widać i dziś), ale proszę zwrócić uwagę, że konkurencyjna oferta złożona jest przez redaktora, który równocześnie jest pełnoetatowym pracownikiem samorządowym Powiatu Raciborskiego, którym rządzi Razem i PO (popierające Wojciechowicza). Do tego jego partnerem jest  telewizja, której koncesję posiada Spółdzielnia Mieszkaniowa “Nowoczesna” kierowana przez lidera Razem dla Raciborza - Tadeusza Wojnara. Czy to bardziej obiektywny zestaw mediów niż połączone redakcje Nowin i Radia Vanessa? Na to niech odpowiedzą sobie mieszkańcy - wyborcy. 

 Mariusz Weidner


Do żadnej debaty raciborskiej jak dotąd nie doszło. Kandydaci zgodzili się za to na zaproponowane im debaty w Rybniku i Katowicach - przez Radio 90 (16 kwietnia o 8.00) oraz TVP 3 Katowice (18 kwietnia o 17.00). Zarówno Jacek Wojciechowicz, jak i Dariusz Polowy wskazują na rolę raciborskich przedsiębiorstw, ich jakże ważny wkład podatkowy w tworzenie budżetu Raciborza. Decydując się na wyjazdowe debaty, wsparli media-przedsiębiorstwa z innych ośrodków, zaglądające do miasta okazyjnie. Wybrali debaty w zamkniętych studiach, bez publiki, czyli potencjalnych wyborców.

Ludzie

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mieszkaniec12458 (46.134. * .239) 18.04.2024 21:26

Kto jest czyim paziem? Nie dziękuję Polowy masz mój głos

~Ewa2 (77.222. * .220) 17.04.2024 13:41

Pan Wojciechowicz się boi i tyle... słabo wypadł w radio 90

~CentroprawicowyLiberał (88.128. * .85) 17.04.2024 12:14

W sumie, to czytając teraz wyjaśnienie WAWA na jego portalum, do całej tej hecy, to trzeba przyznać, że aktualny Redaktor Nowin swoim tekstem i postawą wokół debaty strzelił sobie w kolano, jeśli nie w jaja.... A może maczali w tym palce jego szefowie? Hmm..?
Szkoda debaty...

~CentroprawicowyLiberał (88.128. * .85) 17.04.2024 11:17

No, to WAW musi nieźle potrzebować kasy albo być wypalonym dziennikarstwem, że łączy teraz pracę redaktora i pracownika instytucji powiatowej. To stawia oczywiście pod znakiem zapytania jego bezstronność i podatność na wpływy WojnaraRazem. Ale też w sytuacji, kiedy Nowiny dostały kasę za zlecenia z magistratu, na co wskazują komentarze, to powinny się obie (albo trzy - z Vanessą) redakcje dogadać co do wspólnej organizacji debaty, a nie iść w zaparte, jeśli jedni nie mają zaufania do organizacji takiej inicjatywy tylko przez drugich...
Bezstronność lokalnych mediów to widać ciężka rzecz, bo wszyscy są w jakiś sposób zdani na kasę z samorządów, czy powiatu czy Miasta czy gmin: WAW obsługuje czy obsługiwał gminne informatory a Nowiny z kolei też sporo dodatków czy materiałów Gmin zamieszczają...
Ale przerażająco widać, jaki wpływ na lokalnych polityków i politykę ma chyba słusznie demonizowany T.Wojnar... Wojciechowicz chyba nie tylko sprawia wrażenie takiego poczciwego pierdoły, ale nim po prostu jest, na dodatek poprzez długi pobyt poza Raciborzem, zdanym na Raciborski wojnarowy układ :-(
Ciężka sytuacja, bo z jednej strony Razem-Wojnaryzm a z drugiej kieeeeepskie rządy Niekompetentnego Polowego, którego ratują nieco kumaci wiceprezydenci... Tak źle, tak niedobrze, a liczyłem po cichu na Fitę...

~pislandia (78.31. * .11) 16.04.2024 23:20

Wojnar powiedział, że jego pionek Wojciechowicz nie weźmie udziału w debacie. No nie mogę xDDDD

~CiekawskiGeorge (45.151. * .163) 16.04.2024 21:11

Zastanawiam się, ile otrzymała SM Nowoczesna od komitetu Wojciechowicza za reklamę kandydatów na jej budynku (dawna Wiedeńska) ? Tak duże banery powinny wiązać się z dużym przychodem dla spółdzielni, który mógłby być przeznaczony na remonty budynków, na które czekają mieszkańcy. Jeśli zaś SM nic nie wzięła od kandydata za jego reklamę, to chyba to jest niegospodarność

~Doradicia (37.120. * .150) 16.04.2024 20:55

„ Wtedy z Nowinami skontaktował się Tadeusz Wojnar. Powiedział, że nie podobała mu się debata ” To wszystko w temacie samodzielności i niezależności Jacusia. Wojciechowicz dostał szlaban na debatę organizowaną przez Nowiny

~TadziuPoCoTaSciema (212.102. * .3) 16.04.2024 20:53

Dla Tadzia uczciwa debata to debata zorganizowana przez zależnego od Wojnara redaktora a pytania zostałyby ułożone przez sztab Wojciechowicza. Widzieliśmy to już w przypadku RIG.

~RazemDlaRaciborza (78.31. * .143) 16.04.2024 20:42

To oficjalne stanowisko komitetu KWW Razem dla Raciborza w sprawie debaty w całości, a nie w części, tak jak zostało to przedstawione przez Redaktora:

"Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za zaproszenie do debaty. Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że dotarły do nas również zaproszenia z innych redakcji w kwestii organizacji otwartej debaty. Wydaje się, że formuła organizacyjna obejmująca wszystkie zainteresowane redakcje będzie właściwsza i zachowująca maksymalną bezstronność. Oczywiście kwestie organizacyjne powinny być uzgodnione przez przedstawicieli tychże redakcji oraz przedstawicieli poszczególnych sztabów.
Pragniemy również nadmienić, iż formuła zaproponowana przez Państwa była już stosowana w minionej kampanii parlamentarnej i dowiodła, że była ona przygotowana z wyraźną preferencją jednego z uczestników, z jednoczesną próbą zdyskredytowania jego kontrkandydata.
Nie bez znaczenia jest również fakt istniejących w przeszłości biznesowych powiązań pomiędzy Spółką Nowiny, wydawcy Tygodnika Nowiny Raciborskie i portalu Nowiny.pl oraz obecnego prezydenta, a wcześniej prywatnego przedsiębiorcę branży drukarskiej.
Dostępne dane wskazują również na daleko idącą „współpracę” pomiędzy redakcją „Nowin”, a szeroko rozumianym urzędem miasta, co tym bardziej stawia pod znakiem zapytania rzetelność i obiektywizm zaproponowanej debaty.Z poważaniem
Pełnomocnik Wyborczy
KWW Razem dla Raciborza
Henryk Mainusz"

~JacekWyrzoconyZeWarszawy (46.134. * .30) 16.04.2024 19:43

Facet się pogrążył dzisiejszą debatą w 90-tce. Poszedł tam, gdzie Tadzio nie panuje nad sytuacją i się Jacuś wywrócił na lodzie. AjWaj

~Qui (83.22. * .223) 16.04.2024 18:37

Panie Mariuszu, proszę w aneksie do artykułu podać dokładne kwoty, jakie Pańskie medium wzięło od Miasta od grudnia 2018 r. do teraz i może wtedy porozmawiamy o Pańskiej bezstronności, ok? Podobna uwaga dotyczy Vanessy.

~DyzmaNikodem (78.31. * .6) 16.04.2024 18:33

Tadeuszowi się nie spodobało. Ale nie łączyć Wojciechowicza z Wojnarem..

~Qui (83.22. * .223) 16.04.2024 18:27

Nowiny wzięły srigie granty od miasta i teraz płacą swoje długi. Więcej tłumaczyć nie potrzeba.

~Głosnapuszczy (178.43. * .136) 16.04.2024 17:59

Stare wraca…dobrze że już niedługo idę na emeryturę, co zresztą polecam paru osobom którym się wydaje że czas się zatrzymał i będą w nieskończoność rządzić.

~lidka35 (78.31. * .22) 16.04.2024 17:42

Jeden artykuł i wszystko jasne: Wojciechowicz to bezwolna marionetka w ręku Wojnara. Strach się bać co by było, gdyby nie daj Boże został prezydentem

~wtf (46.223. * .181) 16.04.2024 17:12

Minął tydzień od sprawy, a tu nagle pan redaktor se coś przypomniał...

~krzysztof7878 (31.171. * .196) 16.04.2024 17:08

Ale jaja. Totalna ustawka. Ten Wojciechowicz to marionetka.

~Fonteide (138.199. * .37) 16.04.2024 17:08

Wojnar nie pozwolił Wojciechowiczowi wziąć udziału w debacie. Mamy w 100% sterowanego przez Wojnara kandydata na prezydenta. Lenk 2.0

~ArturRaj (45.134. * .34) 16.04.2024 17:06

Czyli wszystko jasne. Za Wojciechowiczem stoi Wojnar Czyli stary betonowy układ. Nie liczcie że z tego będzie coś dobrego.