Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kto i dlaczego nie chce debat wyborczych przed drugą turą w Nędzy i Kuźni Raciborskiej?

Zaproponowaliśmy zwycięzcom wyborczej rywalizacji po pierwszej turze w gminach Nędza i Kuźnia Raciborska udział w debatach z udziałem dziennikarzy i publiczności. Zarówno Leszek Pietrasz (Nędza) jak i Wojciech Gdesz (Kuźnia Raciborska) odmówili. Pytaliśmy także ich rywali - ci wyrazili gotowość udziału w debatach. Naszym zdaniem na braku debat - stracą mieszkańcy.

Kto i dlaczego nie chce debat wyborczych przed drugą turą w Nędzy i Kuźni Raciborskiej?
Rywale w drugiej turze wyborczej - Leszek Pietrasz i Gerard Przybyła w Nędzy oraz Wojciech Gdesz i Paweł Macha w Kuźni Raciborskiej

Ważny element demokratycznych wyborów

Debatę w Nędzy chcieliśmy zorganizować jeszcze w tym tygodniu (aby można było o jej przebiegu napisać do przyszłego numeru Nowin Raciborskich), z zaznaczeniem, że możliwy jest też inny, późniejszy i dogodny termin dla lidera po pierwszej turze wyborów, gdyby kandydaci nie znaleźli już czasu do końca tego tygodnia. 

Leszek Pietrasz odpowiedział nam, że nie zamierza wziąć udziału w takim przedsięwzięciu. Publikujemy treść stanowiska kandydata. Zamieścił on ją również na swoim Facebooku.

Szanowna Redakcja Gazety "Nowiny Raciborskie", 

Drodzy Mieszkańcy Gminy Nędza,

W związku z otrzymanym zaproszeniem do udziału w debacie wyborczej, organizowanej przez Redakcję "Nowiny Raciborskie", pragnę wyrazić swoją wdzięczność za okazaną mi uwagę oraz szansę zaprezentowania moich poglądów i planów na rozwój naszej pięknej gminy Nędza. Uważam, że solidnie przygotowane debaty wyborcze są niezmiernie ważnym elementem demokratycznych wyborów, dającym mieszkańcom możliwość bezpośredniego porównania programów i wizji kandydatów.

Jednocześnie, z pełnym szacunkiem dla inicjatywy Pana Redaktora oraz całej redakcji "Nowiny Raciborskie", muszę poinformować, że nie wezmę udziału w zaprezentowanej formule debaty. Moja decyzja wynika z kilku przemyśleń, które chciałbym przedstawić, mając nadzieję na zrozumienie zarówno ze strony organizatorów, jak i wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Po pierwsze, uważam, że debata wyborcza powinna była odbyć się wcześniej i objąć wszystkich czterech kandydatów. Taki format, zastosowany był na przykład w Rybniku, (który Pan przywołuje) oferuje mieszkańcom najszerszą perspektywę programów wyborczych, pozwalając na pełniejsze zrozumienie różnorodności dostępnych opcji. Wierzę, że taka formuła jest najbardziej sprawiedliwa, demokratyczna i edukacyjna dla wyborców.

Po drugie, w ciągu ostatnich tygodni miałem przyjemność osobiście spotkać się z mieszkańcami we wszystkich miejscowościach naszej gminy. Te spotkania, cieszące się dużym zainteresowaniem, dały mi możliwość nie tylko przedstawienia mojego programu, ale również wysłuchania bezpośrednich opinii, pytań i wątpliwości mieszkańców, co uważam za kluczowe w budowaniu programu naprawdę odpowiadającego na potrzeby naszej społeczności.

Ponadto zorganizowałem otwartą transmisję internetową, podczas której każdy miał możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym. Uważam, że w dobie cyfrowej transformacji takie formy komunikacji są nie tylko nowoczesne, ale również umożliwiają szerszy dostęp do dialogu politycznego.

Na koniec chciałbym podkreślić, że organizowanie debaty w tak krótkim czasie przed drugą turą wyborów, w obliczu licznych obowiązków i zadań, planów i aktywności, nie pozwala kandydatom na właściwe przygotowanie. Udział w takim wydarzeniu bez możliwości odpowiedniego przygotowania uważam za wyraz braku szacunku nie tylko dla mojego szanownego konkurenta, ale przede wszystkim dla Państwa, drodzy wyborcy.

Jestem przekonany, że szczere, uczciwe i odpowiedzialne podejście do mieszkańców, jak również zaangażowanie i ciężka praca przyniosą najlepsze efekty dla rozwoju naszej wspólnoty.

Niniejsza odpowiedź ma charakter otwarty i zostanie udostępniona do publicznej wiadomości, tak aby wyborcy mieli możliwość zapoznania się z moim stanowiskiem w tej sprawie. 

Z wyrazami szacunku, 

Kandydat na Wójta Gminy Nędza Leszek Pietrasz


Porównanie programów i wizji rozwoju

Zapytaliśmy dla formalności także Gerarda Przybyłę o udział w debacie - ten wyraził gotowość, ale z uwagi na brak drugiego uczestnika musimy zrezygnować z przeprowadzenia takiego spotkania.

Gerard Przybyła także odniósł się do sprawy na swoim fanpejdżu. Oto treść:

Drodzy mieszkańcy Gminy Nędza, 

w związku z otrzymanym zaproszeniem do udziału w debacie wyborczej, organizowanej przez Redakcję "Nowiny Raciborskie", oczywiście wyraziłem zgodę na udział w tej  debacie. Uważam, że  debaty wyborcze są  ważnym i nierozłącznym  elementem demokratycznych wyborów, pozwalającym  mieszkańcom  bezpośrednio  porównać programy  i wizję rozwoju gminy  kandydatów.

Mój kontrkandydat odmówił udziału w debacie, pomimo stwierdzenia, że są one  „ważnym elementem demokratycznych wyborów”. W wydanym oświadczeniu możemy również przeczytać o odbytych spotkaniach z mieszkańcami, które  cieszyły się „dużym zainteresowaniem”.

Nasz komitet również odbył spotkania we wszystkich sołectwach naszej gminy, podobnie jak pozostali kandydaci na Wójta, frekwencja na tych spotkaniach była podobna i wszyscy mamy świadomość, że był to znikomy odsetek wszystkich uprawnionych do głosowania w naszej gminie (ponad 5 tys. uprawnionych do głosowania wyborców w naszej gminie), taka debata z transmisją na żywo na portalu nowiny.pl, a także Radio Vanessa to zdecydowanie większy zasięg i szersze grono odbiorców.

Znajdujemy  także argument o „krótkim czasie”, który nie pozwala kandydatom na „właściwe przygotowanie” do samej debaty, nie jest to dla mnie  zrozumiałe. Jesteśmy po pierwszej turze wyborów, praktycznie po kampanii wyborczej, należy zadać sobie pytanie, do czego kandydat musi się przygotowywać? 

Mój autorski program wyborczy był rzetelnie przygotowywany, jest przemyślany i stworzony na miarę budżetu gminy, zawiera konkretne propozycje i rozwiązania.

Jestem w stanie nawet obudzony w środku nocy dyskutować o tym programie, przedstawić konkretne rozwiązania w nim zawarte, bronić go argumentami, ustawami i przepisami obowiązującego prawa. To jest nic innego jak odpowiednie przygotowanie merytoryczne.

Nie zgadzam się z argumentem mojego kontrkandydata i nie uważam tego „ za wyraz braku szacunku nie tylko dla mojego szanownego konkurenta, ale przede wszystkim dla Państwa, drodzy wyborcy”, wręcz przeciwnie uważam, że odmowa udziału w takiej debacie proponowanej przez niezależne media lokalne jest brakiem szacunku wobec wyborców.

Należy zadać sobie pytanie co jest prawdziwym powodem odmowy udziału w debacie?

Szanowni mieszkańcy, ale jest też dobra informacja dla Was, debata się odbędzie , czy będzie wolne miejsce przy stole to już tylko decyzja mojego kontrkandydata.

Do zobaczenia na debacie, pamiętajcie: To nie czas na eksperymenty, to czas ważnych decyzji.

Kandydat na Wójta Gminy Nędza Gerard Przybyła


Gdesz nie chce, Macha jest gotów

Drugą debatę zamierzaliśmy przeprowadzić w Kuźni Raciborskiej, ale i tu napotkaliśmy brak zainteresowania ze strony zwycięzcy pierwszej tury Wojciecha Gdesza. Nadmienił, że to decyzja sztabu wyborczego, poza tym odbył on już spotkania z mieszkańcami gminy. W. Gdesz obiecał szerzej ustosunkować się do sprawy - kiedy prześle nam swoje oświadczenie, zamieścimy je w portalu. Nowiny nie są jedynym lokalnym portalem, któremu nie udało się przekonać kandydata do debaty. Próbę taką podjęli także dziennikarze z tylkokuznia.info

Paweł Macha - urzędujący burmistrz był gotów stanąć do debaty z Gdeszem na zaproszenie naszej redakcji.

Oświadczenie Wojciecha Gdesza nadesłane 11 kwietnia

Szanowna Redakcjo! Szanowni Państwo!

Na początku jeszcze raz dziękuje bardzo serdecznie wszystkim Mieszkańcom za udział w wyborach samorządowych, za oddanie swojego głosu na mnie.

Słowo szacunek, umieszczone na moich materiałach wyborczych, jest kluczowe. Przed I turą wyborów odbyłem wiele spotkań we wszystkich miejscach naszej Gminy.

Wielu z Państwa podczas nich wyrażało swoje opinie i oczekiwania. Wszystkie one są dla mnie niezwykle ważne. To była bezpośrednia debata, oczekiwana przez Mieszkańców.

Chcę poświecić pozostały czas tej kampanii na bezpośrednim kontakcie z Mieszkańcami, a nie na medialnej debacie z kontrkandydatem.

Wyniki I tury wyborów wskazują na potrzebę kategorycznych zmian.

Zapraszam do udziału w II turze wyborów 21.04. Niech będzie to święto demokracji!

Z wyrazami Szacunku

Wojciech Gdesz


Od redakcji

Debaty przed drugą turą wyborów to powszechna praktyka spotykana w mediach na całym świecie. Debaty dają wyborcy wiedzę o kandydatach z największym poparciem społecznym. Przywołując język sportu - po fazie eliminacyjnej z pierwszej tury, dochodzi do finału w drugiej. W takiej debacie kandydaci mają więcej czasu na przekonanie do swojego programu niż na etapie, kiedy rywalizacja toczy się w szerokim gronie. 

Dlatego w redakcji proponujemy organizację debat wtedy, kiedy pojedynek wyborczy jest tak klarowny jak pojedynek rewolwerowców w westernie.

Czy dajemy na przygotowanie do debaty za mało czasu? Przecież zapraszamy kilka dni przed wydarzeniem, datę ustalamy wspólnie, a tematyka pytań jest podawana z wyprzedzeniem. Dodatkowo pytać mogą się nawzajem kandydaci oraz padają pytania od publiczności. To jednak inna formuła niż spotkania bezpośrednie z wyborcami, czy internetowe łączenie.

Zwycięzca wyborów zostanie wójtem całej Gminy. Przyjdzie mu podejmować wiele decyzji bez przygotowania, a czasami i bez pełnej wiedzy. Debata jest pewnym testem, czy ubiegający się o urząd, jest do tego dobrze przygotowany. Jest to kolejny walor tego wydarzenia.

Żałujemy, że kandydaci nie zechcieli przyjąć naszej propozycji, zwłaszcza że te wybory przebiegają pod hasłami odrodzenia demokracji, wolności i jawności działań publicznych. Naszym zdaniem każda z tych debat byłaby wartością dodaną w lokalnej demokracji, a ich brak jest dla niej stratą.

66 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obiektywnyyy (5.184. * .182) 19.04.2024 23:50

Ponad 40% mieszkańców głosujących uważało że Pan Pietrasz da radę rządzić gminą. Druga tura w Nędzy to tylko formalność. Choć zwolennicy pana Przybyły są bardzo aktywni na forum i nakłaniają na wiele sposobów do zagłosowania na Niego, to przewaga po pierwszej turze jest zbyt wysoka... Po prostu dla mieszkańców może lepsze wrażenie osoby bardziej przystępnej dla ludzi jest Pan Pietrasz. Niestety ale gmina Nędza zrobiła wiele błędów w ostatnim roku. Oddała za darmo działkę gminną na powiększenie cmentarza parafii w Nędzy. Proboszcz za miejsca na cmentarzu pewnie dalej pobiera opłaty więc nie wiadomo czemu z tych pieniędzy nie mógł od gminy odkupić działki. Oprócz tego dotacje na remont kościoła w Nędzy. W tegorocznym budżecie są to ogromne sumy, które można było przeznaczyć na inny cel. Inne parafie nie mogą liczyć na pieniądze z gminy na remonty kościołów tylko muszą sami parafianie na bieżąco zbierać i remontować. Pan Przybyła ani w pierwszym ani w drugim przypadku nie zakwestionował tych pomysłów i nie walczył o pieniądze na remont drogi czy inne ważniejsze zadanie. Proboszcz jak jest gospodarny to ogarnie wszystko bez pieniędzy z gminy. Zawsze Pan Gerard ma bardzo dużo do powiedzenia a tutaj nic że może za te pieniądze lepiej coś dla mieszkańców zrobić. Tyle jest do zrobienia jak się to w kampanii okazało. A jednak pakt władzy z kościołem ważniejszy. Mieszkańcy mają oczy i widzą co się "święci".

~razdwa2345 (78.31. * .242) 19.04.2024 14:08

Jako mieszkaniec Gminy Nędza byłem na spotkaniach wyborczych obu kandydatów na Wójta Gminy. Programy wyborcze są w miarę zbliżone. Ale wsłuchując się w te programy, mogę stwierdzić, że tylko Gerard Przybyła, był do tych spotkań rzetelnie przygotowany. Działa dla lokalnej społeczności wiele lat, z dobrym skutkiem. Wiadomo, nie wszytko udało się zrobić, jednak sprawy samorządu zna od podszewki. Leszek, chwali się (także poprzez swoich radnych), że pomógł załatwić nowe wozy bojowe dla OSP w gminie. Jednak bez wsparcia rady gminy i wójta, nic by nie wskórał. A jako przewodniczący jednostek OSP powiatu raciborskiego, po części było to jego zadanie. Więc niech dalej działa w jednostkach OSP. Bo OSP, to nie to samo co samorząd. w samorządzie się działa na wielu polach, a nie tylko na jednym. Na dzień dzisiejszy Leszek nie jest przygotowany, aby sprawnie kierować Gminą.

~AW1111 (188.137. * .211) 18.04.2024 14:04

Pan Gerard oczywiście, że sobie poradzi. Gorzej z gminą...jeśli gmina chce być nowocześnie zarządzana to Pan Gerard. Jeśli dalej ma się tam nic nie dziać tylko ładna otoczka to kontrkandydat.

~Obiektywnyyy (193.93. * .135) 18.04.2024 10:37

No i ta współpraca dla dobra gminy mu się teraz czkawką odbija widząc wynik 1 tury. Mógł mimo wszystko bardziej przebić się ze swoimi pomysłami tak by coś z tego mogło zostać zrealizowane. Jak jest przedsiębiorcą to sobie poradzi. Nie wiem kiedy założył działalność gospodarczą-zatrzymałem się na tym że pracował w firmie budowlanej. Mimo wszystko obu kandydatom życzę powodzenia. Decyzja należy do mieszkańców gminy.

~AW1111 (188.137. * .211) 17.04.2024 22:36

Pan Gerard jako przewodniczący Rady Gminy współpracował z Panią Wójt dla dobra gminy Pan Gerard ma 100 razy lepszą wizje rozwoju niż Pani Wójt. Jest przedsiębiorcą, a nie pseudoinformatykiem. Pan Gerard lepiej poprowadzi tą gminę niż kontrkandydat, który potrafi być tylko miły.

~Obiektywnyyy (46.134. * .0) 17.04.2024 21:52

No Pan Gerard Przybyła nawet do rady gminy nie startował. Chyba był pewny że dzięki poparciu pani Iskały ma fotel wójta zapewniony... Ale niestety wszyscy, którzy mają już serdecznie dość rządów pani Iskały a jest takich osób bardzo dużo po tej rekomendacji nie zagłosują na Pana Przybyłę. I te bukiety wręczane na dniu babci i dziadka i na ostatniej sesji mogą przynieść srogą porażkę-ani fotelu wójta, ani mandatu radnego... Pani Iskała siebie bezpiecznie ulokowała w radzie powiatu a Pan Gerard na wyborczej układance z Panią Anią może wyjść jak zabłocki na mydle... Trochę mi go szkoda.

~AW1111 (188.137. * .211) 17.04.2024 21:48

Pan Informatyk jest dobry w chodzeniu w garniturze ze sztandarem, nie wiem co robił na swoim stanowisku Informatyka, bo raczej wszystko słabo w UG działało jakiś czas temu. Pan Gerard często miał odmienne zdanie, niż Pani Wójt i zależało mu na rozwoju gminy.

~Zaciekawionyczytelnik (188.137. * .51) 16.04.2024 17:36

Pani Ilono77 a skąd takie informacje i taki przekaz ? Trąci pomówieniem i kolejną plotką. A tych w komentarzach nie mało. Można prosić o jakieś konkrety bo czas wyboru wójta tuż tuż i chyba wszyscy czytelnicy chcieli by mieć takie informacje poparte konkretnymi argumentami, dowodami. A co do zaufania -to pływających mieszkańców na terenie gminy jeszcze nie widziałem a jednak przywołany przez panią ,,Przybyła’’ chyba przez kilkanaście lat miał to zaufanie mieszkańców skoro tyle lat był i nadal jeszcze jest radnym .

~Ilona77 (77.222. * .244) 16.04.2024 17:19

Mieszkańcy Nędzy popłyną jak zaufają Przybyle, który jest powiązany z Kasprzykiem z Kuźni. Już i tak są dymani na cenach śmieci. A współpraca z Kasprzykiem jeszcze nikomu na dobre nie wyszła. Macha sie przejechał, Gdesz nie wprowadził radnych, choć to Kasprzyk tworzył mu Komitet. Przybyła też sie niedługo przejedzie, a mieszkańcy Gminy Nędza również.

~Górczanka (80.49. * .234) 16.04.2024 13:35

ciąg dalszy...
Ja wiem na kogo zagłosuje. Będzie to osoba o wielkim sercu, która od wielu lat dba o rozwój i promocję naszej gminy. Osoba, która wielu ludziom pomogła , która nie przejdzie obok ludzkiego cierpienia obojętnie, ale też która ma swoje zdanie i potrafi je obronić , ma bardzo bogatą wiedzę samorządową, nie boi się wystąpień publicznych i wyzwań a przede wszystkim zna całą naszą gminę jak własną kieszeń i będzie o nią walczyć do końca świata i jeden dzień dłużej.

~Górczanka (80.49. * .234) 16.04.2024 13:33

A ja mam kilka słów do mieszkańców Górek Śląskich .Obserwuje, iż większość z nas nie interesuje się na co dzień życiem wioski. Czas jaki w niej spędzamy do głównie wieczory i noc . Pozostałą część dnia jesteśmy poza domami (praca, biznesy, interesy), nawet i weekendy wyjeżdżamy i nie doceniamy tego o co nam kiedyś chodziło i za co pokochaliśmy nasze Górki Śląskie ( spokój, zieleń , piękne krajobrazy).Jesteśmy nowocześni, wykształceni , modni, przebojowi, żądni kariery. Mieszkamy w luksusowych domach, jeździmy luksusowymi samochodami. I to wszystko jest ok. bo przecież świat się rozwija i my też nie możemy a nawet musimy za wszystkim nadążyć. Marzymy o wielkim świecie a zapominamy o naszym małym domu jakim jest nasza wieś. Przychodzą wybory i nie wiemy na jakiego kandydata głosować, bo czasem nawet nie chce nam się przeczytać programu wyborczego i słuchamy wtedy głosów fanatyków jednej osoby .Głosów panów z przysłowiowej ławeczki z filmu „ Ranczo – Wilkowyje”, którzy snują każdego dnia rozważania ( obowiązkowo podlane sporą dawką trunku) o idealnej przyszłości z potencjalnym nowym wójtem , który będzie ich wspierał przez kolejne pięć lat . Następnym głosem, którego słuchamy jest głos Czerepachy , który krąży po naszej wiosce i sieje plotki i rani uczciwych ludzi. Jak wypisz wymaluj również postać z filmu „ Ranczo-Wilkowyje” . Czyż ta postać Czerepachy nie była skuteczna w swoich intrygach? Jeżeli oglądaliście film to wiecie, że była i to bardzo ( po trupach szła do celu ). To jest przerażające , iż tak przekazywane plotki i wybujałe opowieści naszych niektórych mieszkańców mają wpływ na decyzję większości z nas biorących udział w głosowaniu. Przecież każdy z nas ma swój rozum, powinien dotrzeć do źródła prawdy .Bardzo Was proszę przemyślcie swój wybór 21 kwietnia. Zainteresujcie się kandydatami . Jakimi są osobami? Co osiągnęli w życiu? Czego dokonali? Komu pomogli? Jak długo udzielają się w życiu naszej gminy ?

~Nędza (46.204. * .239) 16.04.2024 11:19

Drodzy kandydaci p.Leszku oraz p.Geradzie.W żadnej kampanii nie doświadczyłem tyle zła i takiej walki jaka się dzieje.Rozumiem że walka o stołek trwa.Ale czy nie można zrobić tego z szacunkiem dla samego siebie?czy nie można prowadzić tej kampanii z godnością nie wykorzystując innych ludzi do tego?czy wciąż musi toczyć się walka o bycie kimś?
Nadmienię,iż w każdym z komentarzy,w każdej z wypowiedzi wplątujecie Kościół...tak nasz piękny Kościół...Bo komentarze piszecie sobie sami bądź też prosicie o nie swoich bliskich.Od lat nie było u nas we wsi takiego dziadostwa.
Ja się pytam-gdzie jest dobro gdzie jest człowieczeństwo!!!!!
Odniosę się również do ludzi,zwykłych,prostych...nastawianie czlowieka przeciwko drugiemu czlowiekowi jest złem nade zło!!!!Kąsacie jak żmije i potraficie wbijać drugiemu czlowiekowi sztylety prosto w serce!!!!jednocześnie modląc się udając dobrych.
Nasza wioseczka idzie na dnoooo.
Ale wiecie co?"Nikt z nas nie żyje dla Siebie i nikt nie umiera dla Siebie"
Pozostaje tylko czekać.

~czekoladka (45.151. * .157) 16.04.2024 07:03

Oglądając filmy p. Pietrasza zastanawiam się gdzie przez tyle lat byli radni sołectw skoro mają takie potrzeby... czy tylko p. Przybyła działał, a inni tylko kawki pili i dietę pobierali? p. Przybyła był tylko przewodniczącym rady, a nie wójtem to co może zdziałać jak będzie w pełni osobą decyzyjną?

~cierpliwy_nedzanin (5.172. * .159) 15.04.2024 22:11

Ludzie - po prostu idźmy na wybory. Widać, że niektórzy panikują i wypisują tu o sobie piękne laurki.

~Obiektywnyyy (46.134. * .127) 15.04.2024 22:10

W social mediach Pan Pietrasz i Pan Przybyła co rusz wrzucają nowe filmiki z coraz nowymi pomysłami i że świeżą dostawą kiełbasy wyborczej. Do piątku jeszcze pewnie obiecają budowę stadionu, aquaparku, domu aktywnego seniora, sieci żłobków, darmową komunikację gminną, skanalizowanie całej gminy, wyremontowanie wszystkich szkół i przedszkoli. Kampania rządzi się swoimi prawami... Kochani mieszkańcy gminy Nędza: w Waszych rękach los tej gminy. Jakiej super nowoczesnej gminy chcecie i którą wizję poprzecie. Pamiętajcie jedno: czar pryśnie od przyszłego poniedziałku bo pieniędzy na to wszystko nie ma i nie będzie.

~MaciejB (5.173. * .134) 15.04.2024 14:21

Ciekawe czy zastępcą Machy faktycznie zostanie ten placek Sensej haha

~Brakpodpisu (157.25. * .194) 15.04.2024 13:22

~Orzeł a Tobie co? Celebryci Ci coś ukradli? Robią i zrobili więcej niż Ty. Ty potrafisz tylko siać ferment w komentarzach.

~adama (87.205. * .24) 15.04.2024 13:02

Pan Gdesz ??? czy tak się robi osobie, która mu zaufała i zatrudniła w Urzędzie. Zatrudnia się i knuje za plecami burmistrza. Ludzie są ślepi, iż nie dostrzegają ile zostało zrobionych inwestycji i pracy w gminie Kuźnia Raciborska a ile jeszcze inwestycji jest już zatwierdzonych. Smutne jak ten pan wygra, biada gminie Kuźni, gdzie będą radni, którzy mają po 20 lat i sodówka już uderza do głowy. Pan Macha jako jedyny z burmistrz w tej gminie, dokonał wiele pracy i gmina naprawdę pięknieje. Nie zasługuje na taki hejt tylko na podziękowanie. Pamiętam rządy innych burmistrzów i mam porównanie. Zawsze dostępny dla mieszkańców, życzliwy człowiek.

~Wyborczyni (83.4. * .105) 15.04.2024 12:48

Panie Leszku, łatwo pisać o rzeczach nierealnych lub prostych jak bankomat czy parking. Parking przy szkole w Nędzy to nie jest działanie na kadencję ale na kilka dni. Zlikwiduje się trochę zieleni i zrobione.Wyzwaniem jest parkowanie przy przedszkolu w Nędzy. Jakiś pomysł?

~TęczowaPani (188.137. * .138) 14.04.2024 22:52

Witam. Na równy tydzień przez II turą wyborów na Wójta Gminy Nędza naszła mnie pewna refleksja. Porównałam sobie filmiki nagrywane i zamieszczane na fanpage obu z kandydatów oraz raz jeszcze wróciłam do ich programów wyborczych i zauważyłam pewną różnicę. Odnoszę nieodparte wrażenie, że cała kampania prowadzona przez Pana Pietrasza to jedna wielka wyidealizowana historia bez szansy na realizację. Jego wyuczone na pamięć filmiki mówione bez zająknięcia, pełne wielu obietnic. Program wyborczy, w którym planuje z Gminy Nędza zrobić wielkie Eldorado. Chciałabym tylko zobaczyć jakiś projekt finansów, jak szanowny kandydat zamierza rozplanować wydatki i ile pieniędzy przypadnie na każdy z obiecanych postulatów (nie zapominając o bieżących wydatkach, które gmina ponosi każdego dnia). Po drugiej stronie mamy kandydata, który może nie jest idealny, który przez kilkanaście lat swojej pracy również popełniał błędy, jednak potrafi się do nich przyznać. Pan Gerard nie boi się rozmowy (czego przykładem jest chęć udziału w debacie), chce wysłuchać pomysłów i sugestii mieszkańców, stawia na prawdziwą współpracę. Jego filmiki i posty zamieszczane na portalach społecznościowych mówione są prosto z serca, bez wcześniejszego uczenia się „na pamięć”. Wójt musi być w każdej chwili gotowy na rozmowy i rozwiązywanie różnych spraw – również tych mniej przyjemnych. Nie zawsze (żeby nie powiedzieć, że mało kiedy) jest czas, aby swoje wypowiedzi i pomysły przygotowywać przez wiele godzin- bardzo często trzeba działać tu i teraz, a do tego potrzebne jest posiadanie wiedzy i zorientowania na tematy dotyczące Gminy. Tak jak wspomniałam na początku, szanowni mieszkańcy, drodzy sąsiedzi został nam tydzień do wyborów. Wykorzystajmy ten czas mądrze i zastanówmy się, który z kandydatów najlepiej zna problemy naszej Gminy i jest w stanie skutecznie je rozwiązać.

~Wyborczyni (83.4. * .137) 14.04.2024 13:30

Mądrze wybierzesz jak wybierzesz Gerarda.

~Obiektywnyyy (193.93. * .135) 14.04.2024 12:39

Wydaje mi się że Pan Przybyła w dalszym ciągu powinien działać na rzecz mieszkańców organizując festyny i zbiórki bo w tym się sprawdził dobrze i być prezesem klubu. W kwestii rządzenia całą gminą to tu trzeba mieć doświadczenie w administracji, znać przepisy, znać podstawy ekonomii aby ogarnąć budżet. Pracując w sektorze prywatnym pojawia się konflikt interesów bo już jako przewodniczący rady gminy często dało się zauważyć, że interes dużych firm czy proboszcza są priorytetem a potrzeby mieszkańców schodzą na dalszy plan.

~Wybory2024 (188.137. * .138) 14.04.2024 12:28

Szkoda że debaty nie będzie skoro w innych okolicznych miejscowościach jakoś mają rację bytu, Kandydat z Nędzy tyle mówił na swoich spotkaniach o rozmowach z mieszkańcami a teraz nagle rozmawiać nie chce ? Bardzo sprzeczne i wykluczające się wzajemnie zachowania. Pan Gdesz z koleji pewnie z braku doświadczenia również odmówił. Oj ludu mój ludu obyś wybrał mądrze .

~JarekObiektywny (78.31. * .51) 13.04.2024 20:31

Witam serdecznie . Czytając komentarze pod artykułem szanownej redakcji oraz na portalach społecznościowych kandydatów na Wójta Gminy Nędza śmiało mogę stwierdzić , iż bardzo łatwo jest krytykować kogoś kto działa publicznie. Wiadomo że wszystkim się dogodzić nie da i zawsze będzie ktoś niezadowolony. Zdecydowanie prościej krytykować kogoś kto przez kilkanaście lat naraża się na opinie publiczną niż kogoś kto siedzi pod miotłą. Pan Leszek mimo tego że od wielu lat pracuje w Urzędzie nie może pochwalić się większymi osiągnięciami (chyba że osiągnięciem jest pokazywanie się w kościele ze sztandarem i chodzenie na wszystkie możliwe pogrzeby). Smutne jest to, że ludzie wolą wierzyć w bajki a nie w fakty. Jeden z głównych postulatów Pana Leszka, czyli bankomat jest właśnie tego przykladem. Gmina już dawno czyniła starania aby taki bankomat pojawił się na jej terenie jednak ze względu na obowiązujące dyrektywy unijne stało się to niemożliwe. Treść dyrektyw stanowi o odchodzeniu od obrotu gotówkowego, a co za tym idzie stawianiu bankomatów tylko przy placówkach bankowych. Kolejny mit- stacja benzynowa. Aktualne rządy już dawno ten temat przerobiły i to również jest niemożliwe. Ludzie, pamiętajcie że budżet gminy nie jest z gumy, o czym pan Pietrasz jako wieloletni pracownik powinien doskonale wiedzieć. Należałoby zadać sobie również pytanie dlaczego osoba odpowiedzialna za jednostki OSP - bezpieczeństwo w gminie przez tyle lat nie czyniła starań o rzekomą ochronę dzieci w przedszkolu pod kątem schodów ewakuacyjnych (nigdy nie przedstawił pomysłu przebudowy przy tworzeniu planu budżetu). Szanowni państwo, idźmy na wybory oceniając kandydatów pod względem merytorycznym a nie fikcyjnych obietnic. Pozdrawiam

~Beata@12 (31.0. * .55) 13.04.2024 20:24

Ja zagłosuje na Przybyłę tylko dlatego, że niejednokrotnie pokazał że mu zależy na gminie! Jest przygotowany pod każdym względem. Jak go pytam o sprawy gminy zawsze potrafi odpowiedzieć. Leszek, choć znam osobiście nie poradzi sobie i dlatego jego zastępca będzie Chroboczek, bo przecież już jedna Chroboczkowa jest jego radna. A sama mówiła że Leszek to tylko kawe pije i na niczym się nie zna! A teraz ida po władze żeby z Gminy Nędza zrobić nędzę.

~Obiektywnyyy (5.184. * .127) 13.04.2024 16:18

Co mi po festynie w Nędzy jak dzieciom w szkole będzie leciał tynk na głowe, jak zawieszenie auta co chwila do remontu bo drogi gminne przez korzenie drzew są w stanie agonalnym, jak kanalizacji nie ma i nigdy nie będzie, jak moje sołectwo jest traktowane jak piąte koło u wozu... Jak Górki nie odłączą się np z Szymocicami, Bogunicami i Zwonowicami i nie utworzą odrębnej gminy to nadal będzie to utopia dla tych sołectw i lata stracone dla ich rozwoju i normalności...

~BC87 (31.0. * .171) 12.04.2024 20:45

Jeden wielki ferment.... 100 pomysłów i 0 konkretów skąd na to wyczarować pieniądze... Gmina Nędza leży na łopatkach nie ma pieniędzy na nic taka smutna prawda

~czekoladka (45.151. * .157) 12.04.2024 18:16

Mieszkańcy Gminy Nędza, nie pamiętacie kto organizował wszystkie festyny, zbiórki czy chociaż pomoc dla pogorzelców? klub sportowy tak prężnie działa, że nam zazdroszczą. Mamy wśród siebie prawdziwego lidera, co nie boi się wystąpień i konfrontacji, któremu się chce działać i to kosztem swojej rodziny i swojego wolnego czasu....i teraz jak może w końcu pokazać jak nasza gmina może się rozwinąć to zabieracie mu te szansę. To jest oczywiste, że działając tyle lat nie zawsze spełnił oczekiwania wszystkich, ale nie słyszałam, żeby kogoś zostawił w prawdziwej potrzebie...Dajcie mu szansę, a się nie zawiedziecie.

~Brantolka (5.173. * .81) 12.04.2024 17:28

Prawda jest taka, ze najbardziej merytoryczny kandydat odpadł. Wynik uzyskał bardzo dobry i jesli wykorzysta potencjał to za 5 lat stanowisko należy do niego. Co do pozostałych kandydatow to kto nie wygra i tak ma mega niekomfortową sytuację, skoro rządzą radni Dzieżoka.

~Kaszut (46.204. * .111) 12.04.2024 16:44

~Hans
A kaś ty był jak Macha zaczynoł bycie burmistrzem jak nie wiedzioł wiela rzeczy kiere mu trza było pokozać łod zera .
Gdesz tyż mo prawo do tygo co nie?

~Orzeł (46.204. * .111) 12.04.2024 16:10

~Budzianek
Mnie tyż cieszy że Radzio nie dodtoł stołka w powiatowej.
Jak również to że celebryci we osobach Krywieniok i Parysek ni sam już w radzie miejskiej ,zrobić coś dla społeczeństwa to ich nie bylo no bo czamu mieli sie dla kogoś narażać.
Ale dla swoich zysków to Krywieniok potrafif godać z Machą osobiście i to wiela razy .
Zimą idąc chodnikami Kuźni emeryci mieli taki fitnes ze im to na lata jeszcze wystarczy.

~Obiektywnyyy (193.93. * .135) 12.04.2024 15:40

Pan Gerard niestety szybko zmienia zdanie. Pod wpływem chwili decyzje podejmowane tworzą ogromny chaos. Przy inwestycjach jest to zgubne dla budżetu gminy. Pan Pietrasz to na razie niewiadomą. Jedno jest pewne: pakt władzy z kościołem może przynieść więcej szkody niż pożytku...

~Budzianek (94.254. * .56) 12.04.2024 15:37

Wojtek,
Szkoda gościa, że dał się tak podpuścić. Był takim wspaniałym nauczycielem! Miał szansę być wice i zarobić na następne wybory. Zaprzepaścił. Gorzej ostatnio wygląda.

Dobrze, że Sylwia nie dala się przeciągnąć na stronę Woj…. przepraszam! Radzia.
Radzio nie dostał się do Powiatu? Jego plan poszedł w ch….??

~Hans (94.254. * .56) 12.04.2024 15:26

Nie przekonuje mnie totalnie wyjasnienie kandydata na burmistrza
z 11.4.2024
Jak mam sie z nim spotkac na osobistym spotkaniu, kiedy pracuje za granica. Debate bym obejrzal chetnie. Ponoc na spotkaniach bylo kilka osob. Wszyscy liczyli na 2 ture. To co znalazlem w internecie to paplanina o pierdolach. 1.Szacunek (do kogo? do ludzi ktorych zostawil by prowadzic kampanie? „Zaszczytna funkcje wiceburmistrza” ((jak sam nazywa)), ktora zostal obdarzony winno sie szanowac od poczatku i ciagnac do samego konca!), 2.bezpieczenstwo ( krawezniki zbyt wysokie ((smiech!))…
A gdzie rozwoj, ukonczenie zaplanowanych inwestycji? Gdzie pomysly na przyszlosc gminy?!
To Rudy brzmialy bardziej profesjonalnie i to bez „doswiadczenia” kilkumiesiecznego na stanowisku.
Na 1 turze nie bylem. Teraz nie mam watpliwosci na kogo zaglosuje. Widac, ze chcemy Kategorycznych zmian? Niewielka przewaga… do tego drastycznie niska frekwencja. Zenada uzyc takiego stwierdzenia. Glosy Rud swiadcza o tym, ze on tez im nie lezy. Nie dziwie sie. Byc moze facet nie ma swojego zdania jesli takie sprawy musi uzgadniac ze sztRadziem wyborczym. I w tak prostych decyzjach musi być kierowany! Czy ludzie chca byc rzadzeni przez niego? Prosze wybaczyc, mam swoj rozum. Sprawa odejscia musi miec glebszy sens. Ciekawe na co burmistrz nie chcial wyrazic zgody, czemu sie sprzeciwil, ze „sztab wyborczy” kazal Kontrkandydatowi burmistrza i radnym odejsc i zrobic sztuczna afere wokol… Co tak szefowi od kanalizacji zalezy na odejsciu marynarza?
Szacunek, dialog… ale gdzie?!
Strasznie ludzie musza byc bezmyslni, ze wierza w takie rzeczy.
Macha trzymam kciuki.
Tylko Ty jestes w tym wszystkim wiarygodny od poczatku do konca!

~Wyborczyni (83.4. * .227) 12.04.2024 11:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tylko Gerard jest szansą dla tej gminy. A poparcie obecnej pani wójt jest dla nas tylko korzystne. Przecież będzie ona teraz radną powiatową a może i członkiem zarządu powiatu. Może seniorzy doczekają się korzyści takich jak mają seniorzy z Raciborza. A Leszkiem będzie sterować nie tylko jeden stary były wójt ale dwóch. Obaj go z jakiegoś powodu popierają. Jeden będzie przewodniczącym rady gminy a drugi zastępcą wójta. Może to nawet jeden z nich pisał Leszkowi program, ze boi się debaty. Seniorze, sportowcu, mieszkańcu Nędzy głosuj na Gerarda.

~Orzeł (46.204. * .115) 12.04.2024 00:25

~ Brantolka
Dodom jeszcze że za żodnygo burmistrza Kuźni tela dobrych pracowników nie odeszło z pracy że wspomna o Pani Brzezickiej .Pozatym łon i debaty na których bydzie kłamoł w żywe oczy , toć już ni jedyn roz sie wyparł swoich słów publicznie.

~Orzeł (46.204. * .115) 12.04.2024 00:12

~Brantolka
~Brantolka
To prowda dostoł to na co se zasłużył ,terozki loto nerwowy po budynku UG a czamu bo mo cosik na sumieniu i chciołby zeby to terozki nie wylazło z ty dziury kaj je schowane

~Pracownik@22 (78.31. * .165) 11.04.2024 21:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bylam pracownikiem UG w Nędzy, moja obserwacja tylko mnie utwierdziła w moim pierwszym wyborze- Pan Przybyła jest w stanie pokierować naszą gmina bo wie, co się w niej dzieje, jakie są potrzeby mieszkańców, te realne a nie te obiecywane bez możliwości realizacji. Pan Leszek nie potrafił utrzymać porządku w swoim biurze do tego stopnia, że tam nie przebywał. Za to codziennie pił kawe zajadając ciastka w towarzystwie sekretarza i swojej radnej z Górek.

~Obiektywnyyy (193.93. * .135) 11.04.2024 20:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co do gminy Nędza to ktoś napisał że wszystko już jest i w programach same pierdoły. Otóż nie zgodzę się z tym. Załatwienie jakiejkolwiek sprawy w ug nędza graniczy z cudem. Na nic nie ma pieniędzy... Człowiek odbija się od drzwi i słyszy że się nie da, że to nie takie proste, że trzeba czasu... Nie wiem czemu tak jest że inne gminy mają budynki użyteczności publicznej (szkoły, ośrodki kultury, urząd) po termomodernizacjach, z fotowoltaiką na dachach, drogi robione od razu z chodnikami, kompleksowo.

~Jozefina (5.173. * .214) 11.04.2024 13:15

@Brantolka (5.173. * .221)
Co Ty godosz?! Przeca on poczciwy chłop. Skromny.