Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Kręci mnie czytanie". Szkolna biblioteka w Nędzy otwarta po generalnym remoncie

Stanowiska komputerowe, pufy, narożniki, nowoczesne oświetlenie, a także hasła motywujące do czytania - tak wygląda zmodernizowana biblioteka w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy, która ponownie otworzyła swoje drzwi dla uczniów.

"Kręci mnie czytanie". Szkolna biblioteka w Nędzy otwarta po generalnym remonciebart
W otwarciu uczestniczyła wójt Anna Iskała, która w ramach prezentu wręczyła m.in. książkę autorstwa Katarzyny Gruchot pt. "Małe jest piękne"

"Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość"

Pomysł odświeżenia szkolnej książnicy pojawił się pod koniec 2023 r. Z pomieszczenia ciasnego, z niezbyt dobrym oświetleniem chciano uczynić miejsce nowoczesne i bardziej przestronne, a więc takie, do którego uczniowie będą nie tyle częściej zaglądać, co spędzać w niej więcej czasu. W założeniu biblioteka ma bowiem spełniać rolę nie tylko wypożyczalni książek, ale i miejsca, w którym te książki można np. w przerwie między lekcjami bądź braku zajęć poczytać.

W otwarciu wyremontowanego pomieszczenia, które odbyło się w środę, 10 kwietnia udział wzięli: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy Ireneusz Fiet, wójt Anna Iskała, która wraz z ks. Mariuszem Babulą przecięła wstęgę, sekretarz Urzędu Gminy Krystian Dolipski, bibliotekarz Arkadiusz Mróz, a także panie z sekretariatu szkoły, które były inicjatorkami odświeżenia biblioteki: Małgorzata Rurarz i Monika Gomółka. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o dwóch uczniach - Karolu i Miłoszu Pielczykach, którzy aktywnie włączyli się w pomoc przy drobnych pracach polegających m.in. na porządkowaniu księgozbioru. W ramach uznania i podziękowań Arkadiusz Mróz wręczył braciom identyfikatory z napisem: "Pomocnik bibliotekarza".

Biblioteka ma być w założeniu nie tylko miejscem, gdzie się wypożyczy książkę i wyjdzie, ale ma zachęcać do spędzenia w niej wolnego czasu

Ważne ogniwo: bibliotekarz

Remont biblioteki wykonany został z funduszy szkolnych, których dysponentem jest Gmina Nędza. - Całkowity koszt wyniósł 49 tys. zł. Do tego należy dodać prace, które nie pociągały za sobą kosztów finansowych, jak skręcanie regałów przez woźnych czy malowanie pomieszczeń. Część robót została wykonana więc własnym sumptem - mówi dyrektor Ireneusz Fiet. - Jednak takie sprawy, jak elektryka czy ogrzewanie zostało już zlecone fachowcom z zewnątrz - dodaje szef placówki.

Książnica wyposażona jest w stanowiska multimedialne oraz rozmaite siedziska, jak pufy i kanapy. Nowością jest również kącik higieniczny, bowiem praca bibliotekarza nie jest wbrew pozorom czysta. - Robiąc przegląd i inwentaryzację księgozbioru, niejednokrotnie trzeba założyć roboczy ubiór. Po takich czynnościach należy się później odświeżyć, stąd ten kącik czystości - mówi Ireneusz Fiet, podkreślając tym samym, jak ważnym ogniwem w tym wszystkim jest osoba bibliotekarza. - Biblioteka to nie tylko książki i regały, ale przede wszystkim ludzie, a w tym przypadku bibliotekarze. Myślę, że takie osoby, jak Edyta Depta i Arkadiusz Mróz, sprawiają, że dzieci chcą przychodzić do tego miejsca. Stąd tytuł, jaki otrzymali bracia Pielczykowie: nie "Wolontariusz" a "Pomocnik bibliotekarza" - zaznacza dyrektor szkoły w Nędzy.

Karol i Miłosz Pielczykowie w towarzystwie Arkadiusza Mroza, od którego otrzymali identyfikatory z tytułem: "Pomocnik bibliotekarza"

Jak zmiany w szkolnej bibliotece ocenia wspomniany wyżej pan Arkadiusz? - W tej chwili to pełen luksus. Biblioteka jest idealnie zorganizowana i wszystkim się bardzo podoba. Dzieci są wprost zachwycone zmianami, które tu zaszły - mówi bibliotekarz, który jest współgospodarzem książnicy. - Ze mną pracuje tu jeszcze pani Edyta, a przed nami za pomieszczenie odpowiadała Maria Kobryń, która obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Gdy wróci, nadal będzie mogła korzystać z dobrodziejstw biblioteki - kończy A. Mróz.

Bartosz Kozina

Ludzie

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Krystian Dolipski

Sekretarz Gminy Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].