Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego...". Terytorialsi złożyli przysięgę w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]

W niedzielne przedpołudnie, 11 lutego na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy wchodzących w skład 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Akt przyrzeczenia jest efektem ukończonego przez nich 16-dniowego szkolenia podstawowego.

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego...". Terytorialsi złożyli przysięgę w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]bart
Po wielu latach nieobecności, związanej z likwidacją miejscowej jednostki wojskowej, polski mundur ponownie stał się elementem kuźniańskiego krajobrazu. W trakcie uroczystości kilkoro żołnierzy zostało wyróżnionych do złożenia przysięgi na sztandar

Wojsko wróciło do Kuźni

To już druga tego typu uroczystość w mieście nad Rudą. Pierwsze złożenie przysięgi przez żołnierzy 13. ŚBOT miało miejsce pod koniec września ubiegłego roku. Dowódcą uroczystości był ppłk Rafał Podgórski, kompanię honorową wystawił 131. Batalion Lekkiej Piechoty z Gliwic. Na jej czele stał ppor. Wojciech Kozak, zaś oprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa z Bytomia.

Uroczystość swą obecnością zaszczycili m.in.: matka chrzestna sztandaru 13. ŚBOT Aleksandra Klocek, ojciec chrzestny, a zarazem burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, rzecznik prasowy okręgu śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppor. rez. Ryszard Świeboda, starosta powiatu raciborskiego Grzegorz Swoboda, reprezentant dowódcy jednostki wojskowej "Agat" w Gliwicach ppłk Mirosław Sokołowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku ppłk Andrzej Kuc oraz jego reprezentant mjr Paweł Kostka, szef WCR w Gliwicach ppłk Piotr Tadeusiak, reprezentant dowódcy 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach mjr Marcin Pająk, reprezentant komendanta placówki Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach st. chor. szt. Robert Adamski, reprezentant komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu ppłk Tomasz Pielczyk, reprezentant dyrektora Zakłady Karnego w Raciborzu kpt. Krzysztof Thym, a także mieszkańcy, rodziny i przyjaciele żołnierzy składających uroczystą przysięgę wojskową.

- Dziękuję za waszą determinację, upór, wysiłek i odwagę. Niech wasza służba będzie pięknym świadectwem patriotyzmu, a w chwilach zwątpienia wracajcie do tego momentu, do przysięgi na sztandar wojskowy. Bądźcie dumni z tego, kim jesteście, pozostając wierni naszemu hasłu: "Zawsze gotowi, zawsze blisko" - powiedział do żołnierzy dowódca 13. ŚBOT płk Paweł Piątkowski

Przysięga w 82. rocznicę powstania Armii Krajowej

Zabierając głos, dowódca 13. Brygady ŚBOT płk Paweł Piątkowski przywołał rotę przysięgi wojskowej żołnierzy Armii Krajowej, która powstała 14 lutego 1942 r. w wyniku przekształcenia Związku Walki Zbrojnej. - Dzisiaj chciałbym przypomnieć wam o tej rocznicy i poinformować was, że po raz kolejny odczuwam dumę z faktu, że za chwilę odbiorę przysięgę wojskową od kolejnej grupy Polaków, który chcą służyć swojej Ojczyźnie. Nie tylko poprzez pracę lub naukę, ale także poprzez służbę w siłach zbrojnych RP. Dziś, po wypowiedzeniu słów roty przysięgi wojskowej, dołączycie do obywateli żołnierzy zawsze gotowych bronić swojej ojczyzny i zdolnych do najwyższych poświęceń w imię zapewnienia bezpieczeństwa swojej rodzinie, sąsiadom i małym ojczyznom, a także gotowi nieść pomoc lokalnej społeczności, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Zwracając się do żołnierzy, nawiązał do intensywnego szkolenia, które niedawno zakończyli, a które wymagało od nich walki z własnymi słabościami, kontuzjami czy taktyczną pogodą. - Ciągle zadawaliście sobie pytanie: Czy dam radę? Dziś wam odpowiadam: Daliście. Jestem pewien, że stojąc w tym miejscu czujecie to, co każdy żołnierz po dobrze wykonanym zadaniu. Możecie śmiało, z dumą, honorem i godnością nosić odznakę rozpoznawczą 13. ŚBOT im. płk. Tadeusza Puszczyńskiego, ps. Wawelberg, twórcy pierwszej polskiej formacji działań specjalnych - powiedział dowódca płk Paweł Piątkowski.

szer. Adrian Byczek, szer. Michał Rodziewicz, szer. Radosław Gamza oraz szer. Malwina Blanik to żołnierze, którym płk Piątkowski wręczył listy gratulacyjne za osiągnięcie najlepszych wyników podczas szkolenia wojskowego

Listy Gratulacyjne dla najlepszych

W trakcie uroczystości dowódca 13. ŚBOT wręczył również listy gratulacyjne czterem żołnierzom za osiągnięcie najlepszych wyników podczas szkolenia wojskowego. Wyróżnieni zostali: szer. Adrian Byczek, szer. Michał Rodziewicz, szer. Radosław Gamza oraz szer. Malwina Blanik. Chwilę potem płk Piątkowski odczytał list od ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

W imieniu żołnierzy składających przysięgę wojskową, głos zabrał także szer. Krzysztof Zawada. Zwracając się do kadry 131. Batalionu Lekkiej Piechoty w Gliwicach podziękował im za ogromne zaangażowanie, poświęcenie i serce włożone w przygotowania. - Przez 16 dni byliście z nami na dobre i na złe, mogliśmy liczyć na was w każdej chwili. Motywowaliście nas, opiekowaliście się nami, byśmy mogli po tym ciężkim, intensywnym szkoleniu stać się pełnoprawnymi żołnierzami sił zbrojnych. Będziemy wiernie służyć Rzeczypospolitej Polskiej oraz swoim małym ojczyznom. To dzięki waszej postawie, dewiza: "Bóg, Honor, Ojczyzna" stała się dla nasz drogowskazem na dalszą drogę - powiedział wojskowy, po czym dodał: - My, żołnierze 13. ŚBOT, obiecujemy naszej lokalnej społeczności i ziemi, na której żyjemy, służyć w imię wartości, zasad oraz ideałów, które w nas zaszczepiono. Zawsze gotowi, zawsze blisko - zakończył swoje wystąpienie szer. Zawada.

Stoiska wojskowe usytuowane na skraju Placu Zwycięstwa były tłumnie odwiedzane przez uczestników uroczystości

Zwieńczeniem niedzielnej uroczystości była pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego, po której nastąpiła defilada z udziałem orkiestry i kompanii honorowej. Na zakończenie chętni mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym, znajdującym się na wyposażeniu polskiej armii, a także ofertą Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku.

Bartosz Kozina

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].