Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wyjaśniamy dlaczego pługopiaskarki jeżdżą z podniesionymi pługami i nic nie rozsypują

- Katastrofa - komentuje w korespondencji do naszej redakcji pan Marek, denerwując się, że choć widział na terenie gminy Krzanowice pługopiaskarkę, to ta nie pracowała, bo pług miała podniesiony. Co gorsza, nic nie rozsypywała. To nieodosobniony sygnał. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.

Wyjaśniamy dlaczego pługopiaskarki jeżdżą z podniesionymi pługami i nic nie rozsypują
Tak nocą sytuacja prezentowała się na ul 3 Maja w Rybniku

Drogi ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie: drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne i wewnętrzne, a każda z nich ma innego zarządcę, który odpowiada za zimowe utrzymanie. Dojazd do danej drogi nierzadko dzieli taka z innej kategorii, więc wykonawca, aby podjąć zlecone mu zadanie, musi do niej dojechać, tak samo jak każdy, kto dojeżdża do swojej pracy. W tej sytuacji ma pług podniesiony.

Nie brakuje jednak uwag, że skoro pług już jedzie przez daną drogę, to przy okazji mógłby ją odśnieżać i dodatkowo posypywać ją solą. Nic bardziej mylnego. Dlaczego? Bo wykonawca nie będzie miał za to zapłacone. Znaczenie ma także sól wykorzystywana do posypywania dróg, bo wcześniej w odpowiednią ilość musiał zaopatrzyć się jej zarządca. Wykonawca nie może więc wykorzystywać jej na drogach, dla których jego zleceniodawca nie jest zarządcą.

W przypadku soli problemem jest jeszcze jej cena, która z roku na rok jest coraz wyższa. W połowie roku alarmował o tym chociażby Urząd Miasta w Rybniku, informując o nowym magazynie na sól drogową, który powstał w sąsiedztwie Drogi Regionalnej – węzła wodzisławskiego.

- Od 2019 do końca roku 2022 cena soli drogowej, na podstawie zawartej umowy wynosiła 302,58 zł. Pod koniec roku 2022 w ogłoszonym przetargu oferent zaoferował cenę ponad 959,40 zł za tonę brutto. Aktualnie otrzymujemy oferty na sprzedaż soli w cenie około 560 zł brutto za tonę. W okresie letnim cena soli jest niższa niż zimą, aktualnie kształtuje się na wysokości 500 zł za tonę. Zmagazynowanie materiału latem w ilości 2,5 – 3 tys. ton (pojemność magazynów) pozwoli nam na wygenerowanie oszczędności – zakładając różnicę ceny pomiędzy zimą i latem wynoszącą aktualnie około 400 zł brutto, jest to kwota nawet do 1 000 000 zł. Ponadto uniezależni nas od utrudnionych dostaw w okresie zimowym - wyjaśniali pracownicy Rybnickich Służb Komunalnych (więcej: Rybnik chce kupić sól drogową latem, bo zimą ceny są horrendalnie wysokie). O coraz wyższych cenach za sól drogową pisaliśmy także w zeszłym roku w artykule: Ceny soli drogowej drastycznie poszły w górę. W powiecie raciborskim odczuwają skok o 100 procent.

Głos burzenia pana Marka, mieszkańca Krzanowic, nie jest odosobniony. Do naszej redakcji docierają podobne sygnały z różnych stron Subregionu Zachodniego, czyli z terenu powiatów: wodzisławskiego, raciborskiego, rybnickiego oraz miast: Rybnika, Żor i Jastrzębia-Zdroju. Umieszczacie je m.in. na naszej stronie facebookowej, pod artykułem o ataku zimy w regionie. W komentarzach tam opublikowanych czytamy m.in.:

  • - Odśnieżarki jeżdżą z podniesionym pługiem i nabijają sobie kilometry i oto odpowiedź czemu jest tak źle na drogach... Ciekawe czy ktoś w końcu weźmie się za pracę służb dbających o odśnieżanie, bo jak na razie widać ze urzędnicy w regionie od wielu lat biorą pieniądze w łapę i jest jak jest - napisał pan Marek.
  • - Dokładnie jedna na cały dzień i łopata w górze. Żarty sobie stroją, a my w poślizgi wpadamy jadąc jak żółw - stwierdziła pani Wioleta.
  • - Kobyla też masakra! A odpowiedzialni za odśnieżanie śpią Gmina Kornowac. Porażka - to z kolei głos pani Agaty.

Dodajmy, że w ciągu ostatnich 24 godzin obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne 1 i 2 stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu na terenie całego województwa śląskiego, z wyjątkiem powiatu kłobuckiego. W związku z tymi warunkami Państwowa Straż Pożarna interweniowała na Śląsku 21 razy. Akcje te obejmowały usuwanie nawisów śnieżnych i sopli, a także naprawę uszkodzonego dachu budynku gospodarczego.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~proowda (188.137. * .64) 06.12.2023 17:59

Diabel-Kim to chcesz robić? Wiesz ile zarabia człowiek co odśnieża, już ci mówię jakie są u nas zarobki, fizyczny co odśnieża zarabia ok 3100 zł, kierowca ciągnika i miniciągników, ma 3400 zł, operator cieżarówki z pługiem i z solniczką zarobi ok 3800 zł na rękę, kto ci przyjdzie do takiej roboty, nie ma ludzi i nie ma wakatów na zatrudnienie większej ilości ludzi, tak wygląda sytuacja w większości w gminach.Kierownictwo sie nas prosi aby w wekendy przyjść do pracy, dzień do wybrania, ale żadnych większych z tego pieniędzy, bo w kasie nie ma pieniędzy, do tego jeszcze dostajemy opr od ludzi że nie odśniezone itp, mimo że padamy z sił. Szacunek społeczny że szok, ale ludzie są za głupi aby to zrozumieć, jutro jedni idą na noc, a drudzy na trzecią rano za 3100 zł. Kto chętny za taką płacę i pracę.

~Diabel (31.0. * .64) 06.12.2023 13:39

Polepszenie o szkolenie.Jak dzwoniłem to nie będą odśnieżać bo pada.A ludzie opaskach nie chodzą po chodnikach tylko ulica.Niewiem naco liczą slozby miejskie.Jak ktoś ma robić robotę to niech robi ja dobrze.Komuna nie istnieje.

mhl999 05.12.2023 04:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że gminy, starostwo czy władze wojewódzkie nie potrafią się od lat dogadać co do tego odśnieżania. wszak spychologia jest lepsza, a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę ;)

~MilusiePozdrowinka (46.204. * .69) 05.12.2023 03:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zacznijmy od tego nie jeżdżą !
Kasa z budżetu na odśnieżanie POszła na Wybory i hulanki z tym związane.

~Rack (46.204. * .213) 04.12.2023 20:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Właściciel myjni przy Pszczyńskiej/Ocickiej i paczkomatów - śnieg z tego placu zgarnął a właściwie zepchnął na chodnik/ krawężnik wzdłuż chodnika i przystanku PK, a przez to nie można bezpiecznie dojść do przystanku. Cały ten plac jest zdradliwą ślizgawką ( teren przy paczkomatach też) W samo południe zaliczyłam tam bardzo niebezpieczny i bolesny upadek .
Oczekuj pan mojego pozwania o odszkodowanie.

~Beatris (31.11. * .170) 04.12.2023 17:03

W Raciborzu to samo w niedzielę jeździły ul Słowackiego i Ocicką z podniesionym pługiem a w poniedziałek w ogóle nie jezdziły tymi ulicami może wieczorem się ruszą

~Fan_jadalnych_świerszczy (46.134. * .21) 04.12.2023 11:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chyba logiczne, że przetarg na utrzymanie zimowe dróg, jest na konkretny rejon miasta i oczywiste jest , że jedna firma nie będzie odśnieżała, za inną, ale komu to trzeba tłumaczyć , chyba tym mądrym inaczej, co to stali do trzeciej nad ranem POd lokalami wyborczymi

~Polak (46.204. * .134) 04.12.2023 10:54
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A ja uparcie będę powtarzać - DAĆ BEZROBOTNYM ŁOPATY i niech odśnieżają drogi,a nie tylko wypłacać zasiłki. Tak dzieje się w innych krajach - zasiłek wypłacą ,ale też muszą pokazać że chcą pracować!!!

~Luk34 (83.8. * .107) 04.12.2023 10:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Same bzdury tu piszecie,filmy odśnieżające są gotowe od 5rano nie wyjeżdżają bo miasto decyduje czy mają wyjechać czekają na telefon jak nie dzwonią to nie wyjadą bo nikt im za to nie zapłaci czy wreszcie teraz rozumiecie jak to wygląda

~tuka (87.101. * .144) 04.12.2023 08:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak jedzie pług z powiatu i odśnieża powiatowe to niech wraca na pozostałe odcinki drogami powiatowymi, a jak korzysta w gminnych wiejskich itd to może te krótkie odcinki pługiem przejechać, Wtedy złości i pretensji by nie było

~PrawdaJ (84.234. * .244) 04.12.2023 03:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dobry zarządca miasta,zamiast środki z poprzednich lat,lekkie zimy zaoszczędzić i przygotować się na większe opady śniegu i realizować odśnieżanie.No ale firmy kolegów muszą zarabiać bez sprzętu i ludzi

~AAaaAa (89.64. * .93) 03.12.2023 20:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jest atak gkobalnego ocieplenia barany.

~Ryl (31.60. * .27) 03.12.2023 19:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To miasto, to mem...

~WujStaszek (195.254. * .225) 03.12.2023 18:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dziękujmy bardzo za wyjaśnienie ;)
Jprd ... co zimę ludzie mają te same dylematy i "problemy"

~To_sem_ja (31.0. * .5) 03.12.2023 16:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A ja, majac do dyspozycji smartfona, wiedziałem kilka dni temu, że będzie sypało. Dlatego założyłem odpowiednie opony.
Czy ci eksperci w urzędach, alert-ciarze i firmy z pługami mają prognozy pogody???