Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

ROW 577. Cztery kopalnie, jedna historia

Pierwsza wystawa fotograficzna poświęcona kopalniom dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego, dziś czteroruchowej KWK ROW, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Górniczej.

ROW 577. Cztery kopalnie, jedna historia

Zabytkowa Kopalni Ignacy we współpracy z Markiem Locherem, śląskim fotografikiem i dokumentalistą,przy gotowała wyjątkowy projekt poświęcony kopalniom z Chwałowic, Jankowic, Rydułtów i Radlina. Prezentuje on subiektywne spojrzenie artysty na górnicze i ciągle żywe dziedzictwo Rybnickiego Okręgu Węglowego. To podróż po industrialnej archeologii, współczesnej kompozycji, przeplecionej z opowieścią o ludziach – górnikach z rybnickich kopalń. Na zdjęciach pojawią cztery fedrujące do dziś ruchy KWK ROW, których suma wieku wynosi 577 lat.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 24 listopada w nadszybiu Szybu Kościuszko. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 rozmową z autorem projektu. Poprowadzi ją Joanna Stebel, twórczyni cyfrowa zajmująca się dziedzictwem przemysłowym Górnego Śląska.

Wydarzenie domknie koncert Dead Factory. To autorski projekt muzyczny Macieja Mutwila inspirowany industrialnymi obrazami i dźwiękami przemysłowego Śląska i okolic.

Marek Locher o projekcie ROW 577

Rybnicki Okręg Przemysłowy istnieje gdzieś daleko w południowej części Śląska, podążam do niego mijając wypłaszecznie Knurowa, jeszcze dalej, gdy teren zaczyna się robić pagórkowaty... Bo tam też istnieje górnictwo, w tym bardziej malowniczym krajobrazie miejsko-wiejsko-górzystym, usianym punktowo wysokimi hałdami. To cechy charakterystyczne tamtego krajobrazu. Dlaczego tamtego? Otóż wyrażam te słowa z perspektywy kogoś wychowanego w centrum aglomeracji, w okręgu katowickim – tu, kaj mom swoje Gruby i fest mi się one zawsze podobały! Bo tak naprawdę kopalnie ROW-u „zobaczyłem bardziej” stosunkowo niedawno, gdy fotografowałem maszyny wyciągowe na terenach wszystkich śląskich kopalń. Wówczas, tak jak obecnie – istniały już tylko cztery fedrujące zakłady: Rydułtowy, Marcel, Chwałowice, Jankowice. Od tamtych zdjęć minęła dekada, gdy sprzyjające okoliczności pozwoliły mi na powrót i zupełnie nowe poznanie rybnickiego górnictwa.

Cechą wspólną jest wiek tych kopalń, najmłodsza ma 100 lat, najstarsza istnieje od 217 lat. Na tym fakcie się skupiłem: odnaleźć, pokazać cechy, elementy, budynki świadczące o tak dawnym pochodzeniu. To taka industrialna archeologia, którą uwielbiam uprawiać. Jednak cokolwiek bym nie odnalazł, to przecież występuje we współczesnym otoczeniu, to też naturalnym jest pokazanie stanu obecnego i co najważniejsze – pracującą tu i teraz załogę każdej z kopalń! Zapraszam państwa w podróż po industrialnej archeologii, współczesnej kompozycji, przeplecionej z opowieścią o ludziach – górnikach z rybnickich kopalń.

Dziś poznałem ROW bardziej, nawet wymiernie w liczbie 577, bo taka jest suma wieku wszystkich czterech funkcjonujących kopalń.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Zabytkowa Kopalnia Ignacy, instytucja kultury samorządu Miasta Rybnika, zlokalizowana na terenie jednej z najstarszych kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Dziś, po rewitalizacji, w zabytkowych wnętrzach i otoczeniu dawnej Hoymgruby realizowane są działania kulturalne, edukacyjne, a także rekreacyjne. Instytucja należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH oraz Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Dead Factory

Aktywnie działający od 2001 roku projekt Macieja Mutwila. Muzycznie i wizualnie oscyluje on wrejonach przemysłu i rejonu Śląska, z którego pochodzi, a który niewątpliwie stanowi dla  niego największą inspirację. Obrazy i dźwięki z jego naturalnego otoczenia przeniesione zostały na kolejne wydawnictwa. Muzykę można opisać jako dronowe pejzaże w akompaniamencie mechanicznych rytmów, które przenoszą słuchacza w serce pracujących fabryk.

Wydarzenie objął patronatem Prezes Zarządu Polskiej Grupy Górniczej oraz Prezydent Miasta Rybnika.

Harmonogram wydarzenia

18.00 - rozmowa z autorem wystawy, Markiem Locherem, prowadzi Joanna Stebel

18.45 - otwarcie wystawy

19.30 - koncert Dead Factory

20.00 - zakończenie wydarzenia

Wstęp wolny

źródło: Zabytkowa Kopalnia Ignacy

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wintet (217.98. * .218) 17.11.2023 11:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

I tak wiekszość ludzi uważa ze Ignacy to Radlin.

Arteks 16.11.2023 19:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@op - wspólnym mianownikiem wszystkich tych miejscowości był powiat rybnicki z siedzibą w Rybniku powołany w 1818 roku - czyli w czasie kiedy na południu województwa dopiero rodziły się pierwsze kopalnie w tym najstarsza kopalnia regionu - Ignacy. Dla ówczesnych władz naturalne było lokowanie różnych instytucji i ważnych dla obsługi kopalń zakładów właśnie w Rybniku. To tu powstała największa w tym rejonie fabryka maszyn górniczych, huta, zakłady naprawcze dla kopalń, węzeł kolejowy który miał obsługiwać kopalnie, szkolnictwo górnicze, kasy chorych, urzędy przemysłowe, szpitale. Rybnik był naturalnym głównym ośrodkiem dla rosnącego okręgu węglowego stąd nazwa właśnie od Rybnika. Oczywiście korzystał i bogacił się byciu w centrum. Dzięki temu mamy na południu województwa jakieś miasto, które jest reprezentacyjne. Jest w nim co pokazywać i fotografować! :D Zapraszamy na wystawę i koncert do zrewitalizowanej przez miasto Rybnik zabytkowej Kopalni Ignacy. Nie zapraszamy w miejsca innych kopalń ROW których kikuty i resztki zwyczajnie straszą... np. 1 Maja czy Żory.

~Obiektyw (46.134. * .138) 16.11.2023 18:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Całe szczęście że są jeszcze zaklady w ROW które budzą respekt wśród miłośników industrialnych klimatów z całej Europy. Całe szczęście że są mądre władze miast takich jak Rybnik które zrewitalizowaly i zostawiły przyszłym pokoleniom obiekty zabytkowej kopalni Ignacy. Kiedyś budowano z rozmachem w poczuciu odpowiedzialnosci i estetyki. Podziwiaja je kolejne pokolenia. A co obecni inwestorzy zostawia przyszłym pokoleniom? Te okropne modułowe hangary które powstają w Kokoszycach?

~op (91.192. * .86) 16.11.2023 18:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

,,gornikach rybnickich kopaln'' Oj redaktorze,moze lepiej sie poinformowac i napisac ze Hojm powstala na biertultowskich polach,Emma na radlinskich,a pozostale w Jankowicach i Chwalowicach. W Rybniku nie bylo kopalni

~heh (46.134. * .190) 16.11.2023 17:11

Elektrykorz, niegdyś to były ziemie Radlina, ale obecnie zabytkowa kopalnia jest w granicach Rybnika i stała się ważnym ośrodkiem promocji rybniko-centryzmu, zwłaszcza w północnej części powiatu wodzisławskiego.

~Elektrykorz (188.146. * .112) 16.11.2023 09:41

Przede wszystkim zabytkowa kopalnia Ignacy to jest Radlin a nie Rybnik. Zasięgnijcie historii i geografii.