Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

45 łóżek na internie szpitala w Raciborzu. Lekarze sami chcieli powiększenia oddziału

Z 30 na 45 zwiększono liczbę miejsc na oddziale, gdzie trafiają pacjenci w ciężkim stanie. - To niewdzięczna praca - przyznaje jego szef Piotr Blewąska. Kadrę zasilili Ukraińcy i Białorusini, pojawił się nowy sprzęt i zamiast zamykania czy ograniczania działalności jak w sąsiednich powiatach, raciborska interna ma się dobrze. - Nasz szpital ma duży potencjał, inwestujemy w niego dziesiątki milionów. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mamy to w głowie jako rada powiatu - mówił na Gamowskiej starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

45 łóżek na internie szpitala w Raciborzu. Lekarze sami chcieli powiększenia oddziałuma.w
Uczestnicy konferencji prasowej w szpitalu, w oddziale wewnętrznym

Materiał wideo:

Racibórz utrzymał to, co inni zamykają

Włodarz Powiatu Raciborskiego zwołał konferencję prasową w powiększonym oddziale wewnętrznym. Towarzyszył mu szef klubu radnych z Razem dla Ziemi Raciborskiej - Tomasz Cofała. Przybył jako członek Rady Społecznej szpitala. Swoboda mówił: chcemy pokazać potencjał naszego szpitala, żeby mieszkańcy zrozumieli, dlaczego tyle milionów zainwestowaliśmy w tą lecznicę w obecnej kadencji. 

WIDEO: KONFERENCJA PRASOWA STAROSTY I DYREKCJI

Dla starosty ważne jest, by pokazać, jak wiele się zmienia na Gamowskiej.

- Ochrona zdrowia w Polsce ma wielkie trudności, problemy finansowe. My wiemy, jak wiele jest jeszcze w Raciborzu do zrobienia i to mamy w głowie jako rada powiatu. Trzeba jednak pamiętać, że zabezpieczamy wiele oddziałów, które zniknęły z powiatów sąsiedzkich, jak np. ortopedia, pediatria, ginekologia i właśnie interna. Tu zwiększyliśmy dostępność dla pacjentów - mówił na początek starosta Swoboda.

Nowa rzeczywistość

Dodał, że chce pokazać mieszkańcom powiatu, że w Raciborzu można uzyskać pomoc leczniczą. Wspomniał o otwartym niedawno Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. - Za tydzień 14 listopada zaprosimy dziennikarzy na wyremontowany oddział zakaźny, nowe izolatki są na bardzo nowoczesnym poziomie. Wprowadzamy tu taką nową rzeczywistość - podkreślał Grzegorz Swoboda.

Oficjalnie podziękował szefowi oddziału wewnętrznego Piotrowi Blewąsce za jego i załogi zaangażowanie w zmiany w tej części szpitala rejonowego, o którym Swoboda mówił, że jest powiatowy.

Więcej łóżek, wyższy kontrakt

Dyrektor naczelny jednostki Ryszard Rudnik zaznaczył, że pokazuje szpital od środka. Dziękował lekarzom za inicjatywę, by zwiększyć potencjał oddziału wewnętrznego.

- Wcześniej były tu dwa oddziały, ale zakres ich działalności pozostał ten sam po zmianach. Wtedy mieliśmy 30 łóżek internistycznych, a teraz mamy ich 45. Doceniam to, że lekarze sami przyszli do dyrekcji z inicjatywą, by spróbować zwiększyć możliwości leczenia pacjentów. Takie oddziały jak ten, w innych placówkach znikają błyskawicznie, a jest to oddział bardzo potrzebny. Trudno by szpital właściwie działał bez takiego oddziału - podkreślił szef lecznicy.

Szef oddziału wewnętrznego szpitala w Raciborzu - Piotr Blewąska

Rudnik poinformował, że po zmianach zwiększył się kontrakt szpitala rejonowego, przyznawany mu przez NFZ w zakresie leczenia chorób wewnętrznych. - Dzięki temu poprawiła się sytuacja w strukturze naszych przychodów - oświadczył dyrektor naczelny.

Dodał, że znajdujący się na piętrze oddział pulmonologiczny przeniesiono w inne miejsce szpitala, żeby internie łatwiej się pracowało w jednej, dużej przestrzeni.

Nie trzeba szukać wolnych miejsc

Na briefingu dla prasy głos zabrał kierownik oddziału Piotr Blewąska 39-letni lekarz, także działacz związkowy na Gamowskiej.

- Współpracujemy z oddziałami geriatrycznym i pulmonologicznym, bo były u nas niedobory miejsc szczególnie dla stanów ostrych. Nasza praca jest taka troszkę niewdzięczna, bo pacjenci w stanach najcięższych trafiają właśnie tutaj - mówił mediom P. Blewąska. 

O kadrze oddziału mówi Piotr Blewąska.mp3

Nie krył zadowolenia, że udała się próba modyfikacji układu pomieszczeń na piętrze z interną, żeby uzyskać nowe miejsca. - Nie musimy już wydzwaniać po okolicznych placówkach i pytać, gdzie jest wolne łóżko. Zyskaliśmy komfort pracy. Miejsc na internach w regionie jest mało, mamy pacjentów nie tylko z Rybnika, ale z całej okolicy, tam gdzie zmniejszono zasoby szpitalne - komentował szef oddziału.

Rozwojowy oddział

Podkreślił stabilną sytuację kadrową, którą oddział zyskał „dzięki kolegom i koleżankom z Ukrainy i Białorusi”. - Nasz zespół się rozrasta, szkolimy też młodych lekarzy z Polski, oddział jest rozwojowy. W okresie pandemicznym pozyskaliśmy nowy sprzęt, zwiększyliśmy dostępność niektórych badań - informował lekarz.

W konferencji wziął udział radny powiatowy Tomasz Cofała

Radny Tomasz Cofała zaznaczył, że tematy dotyczące szpitala są wielokrotnie podejmowane w komisjach i na sesjach Rady Powiatu Raciborskiego. - Dyskutujemy, wypytujemy dyrektora, bo mieszkańcy zgłaszają radnym swoje problemy związane z leczeniem - powiedział członek rady powiatu i rady społecznej szpitala. 

Powstała sala wybudzeń 

Wicedyrektor medyczna Elżbieta Wielgos-Karpińska przekazała, że w szpitalu powiększyła się liczba usług i diagnostyki gastroentorologicznej. - Mamy pełnoprofilową poradnię gastroentorologiczną, diagnostyczną endoskopową. Robimy bardzo dużo badań, robimy diagnostykę na skierowania z NFZ i dla pacjentów szpitalnych, a także zabiegi endoskopowe lecznicze. Tego jeszcze przed rokiem u nas nie było. Zrobiono salę wybudzeń, która przy tej pracowni nie funkcjonowała, jest świetnie wyposażona. Robimy badania kolonoskopowe ze znieczuleniem ogólnym - wyliczała wiceszefowa lecznicy.

WIDEO: NOWE KADRY RACIBORSKIEGO SZPITALA

Na koniec spotkania dla dziennikarzy starosta przypomniał, że niedawno odbył się dzień otwarty oddziału ginekologiczno-położniczego.

- To jest cały cykl spotkań, by przekonać do naszego szpitala. Zaczęliśmy od tego, że można u nas bezpiecznie rodzić, teraz pokazujemy, że mamy świetne kadry, wkrótce zaprezentujemy nowe inwestycje - mówił Grzegorz Swoboda.

Podał, że 1600 elementów nowego sprzętu trafiło na oddziały szpitalne, co nie zawsze widać, a szczególnie wpływa na jakość leczenia.

Neonatologia w kolejce

Dyrektor Rudnik podziękował staroście za dotychczasowe wsparcie finansowe i wyraził nadzieję na dalsze. - Pacjenci na to liczą - dodał.

Starosta przypomniał, że z budżetu powiatu płyną regularnie dotacje na Gamowską, a aktualnie realizowany jest kosztowny projekt wyposażenia szpitala w system pomp ciepła i fotowoltaiki. Trwają odwierty głębinowe. Mówił także o wartej 10 mln zł inwestycji w nowy SOR. Swoboda zapowiedział, że kolejne plany finansowe dotyczą neonatologii, która zyskała nowe pomieszczenia, ale trzeba je wyposażyć. Rozmowy z NFZ w tej sprawie już się zaczęły.

Ludzie

Elżbieta Wielgos - Karpińska

Chirurg, wicedyrektor medyczna szpitala w Raciborzu

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].