Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

XVII-wieczny żołnierz odwiedził senator Gawędę i poczęstował rogalami

29 sierpnia Senat RP podjął uchwałę w 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, w której oddaje hołd wojskom walczącym pod Wiedniem w 1683 roku w obronie Rzeczypospolitej, Europy i chrześcijaństwa, w tym głównodowodzącemu – królowi Janowi III Sobieskiemu. Treść uchwały przedstawiła Senatowi RP Ewa Gawęda, którą odwiedził w biurze towarzysz pancerny aby podziękować za tę inicjatywę. 

XVII-wieczny żołnierz odwiedził senator Gawędę i poczęstował rogalami
Senator Ewa Gawęda i towarzysz pancerny Grzegorz Kamiński.

340 lat temu król Jan III Sobieski zmierzał pod Wiedeń, by wspomóc Święte Cesarstwo Rzymskie w walce ze wspólnym wrogiem - Imperium Osmańskim. Przejeżdżał przez Górny Śląsk, goszcząc m.in. w Rudach oraz w Raciborzu. 29 sierpnia Senat RP podjął uchwałę w tej sprawie. Za podjęciem uchwały opowiedziało się 86 senatorów. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Senatorowie wyrażają wdzięczność wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom i środowiskom, które kultywują pamięć króla Jana III Sobieskiego i zwycięstwa pod Wiedniem. W ocenie senatorów odsiecz wiedeńska po 340 latach jest powodem do dumy z narodowej historii. Jak napisali w uchwale, bitwa pod Wiedniem była kluczowym momentem w dziejach Europy i cywilizacji chrześcijańskiej – 12 września 1683 r. starły się ze sobą dwie armie: Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Republiki Weneckiej pod dowództwem Jana III Sobieskiego z jednej strony oraz Imperium Osmańskiego pod wodzą Kara Mustafy z drugiej.

Uchwałę z rąk Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego odebrał Grzegorz Kamiński - nauczyciel historii z Gliwic, biorący udział w rekonstrukcjach jako towarzysz pancerny, który w specjalnym stroju odwiedził panią senator w jej biurze, aby poczęstować ją specjalnie przygotowanymi rogalami, które według legendy spożywał król Jan III Sobieski.

- Dzisiaj z pysznymi gliwickimi rogalami odwiedził mnie w moim biurze historyk z Gliwic, pan Grzegorz Kamiński. 340 lat temu w drodze na Odsiecz Wiedniowi w Gliwicach zatrzymał się król Jan III Sobieski. Według legendy gdy polski król przebywał w Gliwicach, miał okazję spróbować takich rogalików. Piekarz, który je upiekł, powiedział wtedy, że stworzył je specjalnie dla króla. Dodał, że kształt rogali miał nawiązywać do symbolu tureckich przeciwników - czyli  półksiężyca.

Dziękuję Serdecznie za słodkie gliwickie rogale.  Cieszę się,  że jako Senator mogłam wesprzeć działania związane z 340. rocznicą odsieczy wiedeńskiej i pobytu Króla Jana III Sobieskiego na Śląsku – mówi senator Ewa Gawęda

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Grzegorz Kamiński

Wicerastosta wodzisławski

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 22.09.2023 01:22

W 1683 roku też nie było Drogi Głównej Południowej ...

~Niestety (80.122. * .138) 21.09.2023 19:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

pisowskie trolle w akcji
nie z nami te numery brunner
pis się skończył ..............jak przeżytek

~Statystyk54 (91.225. * .2) 21.09.2023 19:48

~Marinez11 (5.184. * .206)
~Aqw (5.184. * .206)
2 głosy z tego samego IP, oby w wyborach tak się nie dało ....

~Aqw (5.184. * .206) 21.09.2023 18:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ja głosowałem i to był bardzo trafny wybór. Porównajcie zaangażowanie i pracowitość Pani Senator a pana Migalskiego.

~Marinez11 (5.184. * .206) 21.09.2023 18:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ja głosowałem bardzo się z tego cieszę bo to był najlepiej oddany głos a teraz również zahlosuje

~MariolkaZ (5.173. * .129) 21.09.2023 11:18

Ja na pis nie głosuje

~marinez11 (188.137. * .95) 21.09.2023 10:05

Dobra przyznać się bez ociągania - kto na nią głosował