Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak to robią Finowie? Raciborskie bibliotekarki na kolejnym wyjeździe Eramus

Hyvää huomenta! Naprzeciwko fińskiego Parlamentu stoi nowoczesny budynek budzący skojarzenia z mostem. To Oodi (z fińskiego, oda), centralna biblioteka Helsinek, od kilku lat kulturalne i towarzyskie serce Helsinek. Na początku września piątka raciborskich bibliotekarek wybrała się tam, by podpatrzyć co sprawia, że Finowie tak chętnie korzystają z bibliotek.

Jak to robią Finowie? Raciborskie bibliotekarki na kolejnym wyjeździe EramusMiPBP w Raciborzu
Raciborskie bibliotekarki na kolejnym wyjeździe Eramus

Oodi jest biblioteką wyjątkową, klejnotem w fińskim programie wsparcia dla czytelnictwa i bibliotek. Wybudowana z okazji rocznicy 100-lecia uzyskania niepodległości (Finlandia uzyskała ją w grudniu 1917 roku), stała się miejscem gdzie zwykły mieszkaniec Helsinek spotka się z turystą zachwyconym architektoniczną bryłą budynku biblioteki. Oodi to nie tylko 100 000 książek w 20 językach – fińskie biblioteki publiczne to przestrzeń do rozwijania kreatywności, nauki, relaksu i miejsce spotkań przy kawie. Standardem jest posiadania strefy rękodzieła, tzw. maker space, gdzie każdy może skorzystać z drukarki 3D, maszyny do szycia lub wypalarki do drewna. Na pierwszym piętrze biblioteki Oodi znajdują się pokoje do cichej nauki lub pracy, sale które można zarezerwować do prowadzenia spotkań lub kursów i studio nagrań.

Pobyt raciborskich bibliotekarek w Finlandii trwał pięć dni, w tym czasie odwiedziły oprócz Oddi pięć innych bibliotek w Helsinkach i okolicach. Głównym założeniem tych wizyt było poznanie oferty skierowanej do obcokrajowców i osób z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym. Od pierwszych minut pobytu w Finlandii zwraca uwagę dwujęzyczność tego kraju, wszystkie komunikaty są podawane w języku fińskim i szwedzkim. W bibliotekach znajdziemy książki nie tylko w popularnych językach obcych (takich jak angielski, niemiecki czy francuski), ale i w języku dari czy somalijskim, którym posługują się nowi mieszkańcy Helsinek, czy ościennych gmin. W helsińskiej bibliotece Pasila działa – finansowana przez projekt ministerstwa kultury – Biblioteka Wielojęzyczna. Jej zadaniem jest wspieranie bibliotek publicznych w całej Finlandii, przez m.in. tworzenie wielojęzycznych materiałów i zakup książek we wszystkich językach świata. Zakupione książki są przesyłane do bibliotek, w których pojawi się na nie zapotrzebowanie. Fiński model bibliotekarstwa zakłada dużą współpracę i dzielenie się zasobami.

W każdej fińskiej bibliotece publicznej znajduje się regał z podręcznikami do nauki fińskiego, powieści o prostej strukturze gramatycznej oraz organizowane są kursy językowe lub spotkania kafejki językowej. Kafejka językowa to miejsce do swobodnej nauki języka, idea którą bibliotekarki podpatrzyły i już wprowadziły do oferty raciborskiej biblioteki.

Wizyta w fińskich bibliotekach publicznych pokazała jak ważne jest wparcie państwa i samorządów. Na tym fundamencie fińscy bibliotekarze i bibliotekarki budują przestrzeń dla wszystkich, z której chętnie korzysta lokalna społeczność.

Wyjazd został dofinansowany przez Unię Europejską.

źródło: MiPBP w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].