Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ewa Gawęda: jestem blisko waszych spraw

Łatwy dostęp do ekodotacji, dobra sieć dróg, realizacja potrzeb seniorów - jako senator wybrany z okręgu nr 72, obejmującego powiaty raciborski, wodzisławski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory staram się przede wszystkim pracować na rzecz poprawy życia mieszkańców okręgu.

Ewa Gawęda: jestem blisko waszych spraw
Fot. Jako senator staram się być blisko mieszkańców regionu i ich spraw - mówi Ewa Gawęda, senator RP

Czyste Powietrze w gminach i miastach

Wszystkim nam zależy na tym, by oddychać powietrzem jak najlepszej jakości. Jako członkowi senackiej Komisji Środowiska, tym bardziej zależy mi na czystym powietrzu. Tego celu nie dałoby się osiągnąć bez ułatwionego dostępu do publicznych środków wspomagających proces termomodernizacji domów i wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Dlatego zaangażowałam się w akcję, której efektem było utworzenie niemal w każdej gminie mojego okręgu punktów konsultacyjnych Programu Czyste Powietrze. Przeprowadziłam dziesiątki rozmów z samorządowcami oraz przedstawicielami WFOŚiGW w Katowicach, by mieszkańcy nie musieli jeździć z wnioskami do Katowic, a mogli je składać we własnych gminach. Wiedziałam, że tylko w ten sposób program może odnieść sukces. Udało mi się przekonać do tego rozwiązania nawet największych sceptyków. Dzięki temu mieszkańcy złożyli 15 439 wniosków, z czego 14 300 od 2020 r. a to w tamtym roku pierwsze punkty konsultacyjne zaczęły pojawiać się w naszych gminach. Dzięki temu do mieszkańców trafiły i nadal trafiają dziesiątki milionów złotych na termomodernizację.

Dobre drogi podstawą rozwoju i bezpieczeństwa

Ważnym elementem naszego życia jest dobrze działająca sieć dróg publicznych. Pamiętacie Państwo niekończące się spory o dokończenie przebudowy ul. Młodzieżowej w Wodzisławiu Śl? Ta droga wojewódzka jest ważnym szlakiem drogowym nie tylko dla mieszkańców Wodzisławia, ale dla całego regionu. Przekonałam włodarzy województwa do tego, że ta przebudowa musi zostać zrealizowana w całości. Dzięki moim staraniom województwo przeznaczyło dodatkowe prawie 11,5 mln zł na realizację dalszych prac. Dziś DW 936 w całości jest wyremontowana. Działałam również z sukcesami na rzecz pozyskania środków na budowę obwodnicy Raciborza, z której kierowcy mogą już korzystać.

Wsparcie dla seniorów

Jako członkowi Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej bliskie są mi sprawy związane z naszymi seniorami. Dlatego staram się wspierać ich organizacje, bo któż jak nie oni sami, najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby. Dlatego cieszę się, że mogę wspierać np. seniorów biorących udział w projekcie Rydułtowska Akademia Aktywnego Seniora 60+. Zwracam też uwagę na prewencję w kwestii bezpieczeństwa seniorów, dlatego organizuję cykl spotkań ze specjalistami. Podczas takich spotkań uczymy seniorów, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w dobie coraz powszechniejszych oszustw, których ofiarą padają ludzie starsi.

Pomoc samorządom, to pomoc ich mieszkańcom

Bardzo dużo energii wkładam w pozyskiwanie środków dla gmin, niezbędnych im do realizacji tak potrzebnych mieszkańcom inwestycji - budowy lokalnych dróg, sieci kanalizacyjnych, przedszkoli. Cieszę się, mogę pomagać samorządom, bo wiem, że dzięki temu pomagam przede wszystkim Wam, mieszkańcom gmin i miast naszego regionu. A dobra infrastruktura, to większe szanse na rozwój i lepsza jakość życia.

Tekst sponsorowany