Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wyjeżdżając z posesji ryzykuje wypadkiem drogowym, a do sklepu idzie wąskim poboczem [INTERWENCJA NOWIN]

Jak wyjechać z posesji, gdy zza łuku drogi jeden za drugim wyjeżdżają rozpędzone samochody? To problem, z którym od zakończenia remontu DW 935 mierzy się mieszkaniec Raciborza. Na szczęście sytuacja już wkrótce zmieni się na lepsze.

Wyjeżdżając z posesji ryzykuje wypadkiem drogowym, a do sklepu idzie wąskim poboczem [INTERWENCJA NOWIN]
Dzięki interwencji Nowin, problem mieszkańca Raciborza zostanie rozwiązany.

"Lewa wolna" w każej chwili może zmienić się w zajętą

Paweł Troszka zgłosił się do redakcji Nowin z prośbą o interwencję jesienią zeszłego roku. Raciborzanin mieszka w domu przy końcu ul. Rybnickiej, tuż przy wyjeździe z miasta w kierunku Kornowaca (DW 935). Wyjeżdżając z posesji ryzykuje kolizję z samochodami, które jadą od strony Kornowaca do Raciborza. Dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 90 km/h. Widoczność jest ograniczona, bo pojazdy wyjeżdżają zza łuku drogi. To sprawia, że pan Paweł, nawet mając "wolną" lewą stronę, po ruszeniu musi liczyć się z tym, że w każdej chwili z dużą prędkością może nadjechać samochód.

Kierowcy trąbią i wyzywają od najgorszych

Raciborzanin i jego żona mają jeszcze jeden problem. Po gruntownej przebudowie drogi w pobliżu jego posesji zamontowano bariery energochłonne. Starsze małżeństwo ma problem z przekroczeniem barier. W efekcie idąc np. na zakupy, maszerują bardzo wąskim poboczem drogi tuż obok rozpędzonych samochodów. - Nie raz zdarzy się, że kierowcy mnie otrąbią, albo krzyczą, że jestem niespełna rozumu, a ja nie potrafię przeskoczyć te bariery - żalił się Nowinom pan Paweł.

Pan Paweł stoi na wyjeździe z posesji. Za nim widać łuk drogi, zza którego z dużą prędkością wyjeżdżają samochody jadące w kierunku centrum handlowego.

Piszemy do Zarządu Dróg Wojewódzkich

Naświetliliśmy ten problem Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Skierowaliśmy do tej instytucji dwa pytania:

1. Czy istnieje możliwość ustawienia znaku ograniczenia prędkości pojazdów poruszających się drogą na tym odcinku jeszcze przed łukiem, tak aby zmniejszyć ryzyko wypadku?

2. Czy istnieje możliwość zrobienia przerwy w barierach energochłonnych (lub zastosowanie innego rozwiązania), co pozwoliłoby tym ludziom chodzić pieszo w kierunku centrum?

Mapka poglądowa, którą posłużyliśmy się w korespondencji z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Zdjęcia Google wykonano w czasie przebudowy drogi. Dziś droga jest w świetnym stanie, co przekłada się na prędkości rozwijane przez kierowców.

Rzecznik prasowy ZDW w Katowicach Ryszard Pacer obiecał, że inspektorzy tej instytucji rozeznają sytuację na miejscu i zdecydują, czy wprowadzenie modyfikacji w tym miejscu jest konieczne, a jeśli tak, to na czym będą one polegać.

Decyzje już zapadły

Niedawno ponownie zwróciliśmy się do ZDW z pytaniem, czy wiadomo coś w tej sprawie.

- Zapadła decyzja o zwiększeniu obszaru zabudowanego, tak, by wspomniana przez Pana posesja i zakręt znalazły się w nim. Dopuszczalna prędkość będzie wynosiła 50 km/h. Gotowy jest także projekt wykonania luk w barierach energochłonnych. Podlegać on będzie zatwierdzeniu przez Marszałka Województwa Śląskiego, który jest organem zarządzającym ruchem na drogach wojewódzkich. Po zatwierdzeniu tej zmiany, zlecimy jej wykonanie

- poinformował nas Ryszard Pacer, rzecznik prasowy ZDW w Katowicach.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MomTroszkaGorzyj (77.254. * .236) 07.06.2023 20:54

Errata - od 10 lat [ od roku 2013]. Rozpędziłem się z powodu nagłego wzrostu ciśnienia :(

~MomTroszkaGorzyj (77.254. * .236) 07.06.2023 20:50

Wielce łaskawi dla Pana. Mnie "wielmożni" urzędnicy z Zarządu Dróg Wojewódzkich, w Katowicach, od 14 lat każą wyjeżdżać na DW 933 w Pszowie, na oślep - nie potrafią sobie poradzić z samowolnie wbudowanym, w ich pas drogowy, parkingiem i rżną, bezczelnie i ostentacyjnie, głupa. Sprawa zarejestrowana, ma nadaną sygnaturę, a oni udają, że ich tam, w Katowicach nie ma i że o żadnym Pszowie to oni w życiu nie słyszeli, nie wiedzą gdzie to i w życiu nie byli. Na pewno liczą na to, że jeśli zginę w wypadku, to przecież nie powiem prokuratorowi, czyja naprawdę to była wina. Też mam robić raban w mediach, żeby zrozumieli, że biorą pensje za realizację przepisów, a nie za przymykanie oczu?

~www (78.31. * .246) 07.06.2023 16:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ciekawy, aleś dowalił teraz xD

~ciekawy (188.137. * .95) 07.06.2023 11:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ok, wszystko rozumiem , czyli w związku z możliwością kilkukrotnego wyjazdu z posesji tego Pana dziesiątki tysięcy przejeżdzających codziennie samochodów będzie zmuszone do radykalnego ograniczenia prędkości ? To już chyba lepiej zainstalować światła na żądanie dla wyjeżdzającej osoby