W 2025 roku służba więzienna zamieszka przy zakładzie karnym

Polska Grupa SW Przedsiębiorstwo Państwowe za 20 mln zł zbuduje 4 bloki z 64. mieszkaniami dla funkcjonariuszy i pracowników jednostki. W nowych lokalach zamieszkają rodziny. - To nie będą kawalerki - zapowiada nadzorujący służbę więzienną wiceminister Michał Woś.

W 2025 roku służba więzienna zamieszka przy zakładzie karnym
Tak będzie wyglądał blok z kwaterami dla służby więziennej

Przy Zakładzie Karnym w Raciborzu powstaną kwatery tymczasowe dla funkcjonariuszy i pracowników jednostki. 24 maja 2023 r. w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej podpisy pod umową złożyli ppor. Grzegorz Skowronek – dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu i Artur Dziadosz – dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji.

Do końca 2025 r. w Raciborzu wykonawca zbuduje cztery czterokondygnacyjne budynki, w których powstaną 64 mieszkania wyposażone w standardzie „pod klucz”, czyli w meble oraz sprzęt agd i rtv. 32 lokale będą dwupokojowe (36 m kw), 32 (61 m kw)– trzypokojowe.

Służba Więzienna chce być jak najbardziej atrakcyjną formacją – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. – Rozwijamy się i szukamy nowego narybku. Poza wynagrodzeniem, które podnosimy, a przypomnę, że teraz nowy funkcjonariusz na start dostaje w SW około 4,5 tysiąca złotych na rękę, szukamy dodatkowych zachęt. Po to powstał program „Funkcjonariusz Pro” i po to budujemy mieszkania tam, gdzie mamy teren i gdzie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego umożliwiają tego rodzaju inwestycje - podał Woś.

ppor. Grzegorz Skowronek – Dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu i Artur Dziadosz – Dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe.

Kadra Zakładu Karnego w Raciborzu liczy 252 funkcjonariuszy i 14 pracowników (stan na 24 maja). Rozbudowanie jednostki do pojemności 815 osadzonych o oddział półotwarty dla kolejnych 200 będzie wymagało zwiększenia zatrudnienia o 83 funkcjonariuszy i pracowników.

- 64 mieszkania z pewnością będą atrakcyjne dla chętnych do służby i pracy w Raciborzu. Koszt zbudowania samych mieszkań w stanie surowym zamknie się w kwocie ok. 20 milionów złotych - informuje ppor. Grzegorz Skowronek – dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu.

Na rynku pracy panuje konkurencja, a zakład jest duży i ważny, jedyny z oddziałem dla osadzonych tzw. niebezpiecznych w województwie śląskim, dlatego zachęcamy do służby akurat tutaj – minister Woś wyjaśniał lokalizację inwestycji.

Mieszkania zwiększą atrakcyjność pełnienie służby w formacji. Znaczna część lokali będzie mogła zostać przydzielona funkcjonariuszom posiadającym rodziny, co przy aktualnym poziomie cen mieszkań, jak i stawek za wynajem, stanie się niewątpliwym atutem służby w jednostkach SW.

Ponadto w ramach programu „Funkcjonariusz Pro” zostanie sfinansowanych wiele zadań skutkujących poprawą warunków służby i pracy. Będą to m.in. działania inwestycyjno-remontowe, zakupy niezbędnego wyposażenia, modernizacja i podniesienie standardów szatni, sanitariatów, pomieszczeń socjalnych, dyżurek oddziałowych, punktów dowodzenia, wartowni, biur.

Podpisanie umowy na budowę kwater tymczasowych

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Cesarok (46.204. * .74) 27.05.2023 07:19

ale tak jeszcze jedno się wyłania - będą o 200 miejsc rozbudowywać lochy ? To co sam PiS widzi że ta ich polityka + to tylko powoduje wzrost patologii ? Bo tak jest faktycznie i ludzie to widzą. Czyli świadomie jak ruscy wykolejają Polaków ? Panie Woś by pan się wstydził za siebie , kolegów i kościół ( pedofili, homosiów, złodziei i bandytów)

~Cesarok (46.204. * .74) 27.05.2023 06:08

Woś zapowiada - ha, ha za kilka miesięcy już go nie będzie u koryta.

~JarKacz (46.134. * .159) 26.05.2023 12:51

Funkcjonariusz Pro? Funkcjonariusz+ brzmi zdecydowanie lepiej. xD