Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pietrowice Wielkie mają dom kultury z dodatkowymi funkcjami. Mieści się w budynku dworca kolejowego

Takiej jednostki w gminie Pietrowice Wielkie nie było od lat. Powołano tam swego rodzaju dom kultury, który funkcjonuje w zrewitalizowanym budynku dworca kolejowego. Wkrótce ma zostać oficjalnie otwarty.

Pietrowice Wielkie mają dom kultury z dodatkowymi funkcjami. Mieści się w budynku dworca kolejowego
Dworzec kolejowy w Pietrowicach Wielkich to teraz Stacja Kultura (fot. arch. Nowiny.pl)

Stacja Kultura – taką nazwę Radni Gminy Pietrowice Wielkie nadali jednostce, którą powołali uchwałą. Jej zadaniem, jak podkreślili w dokumencie, jest tworzenie i upowszechnianie kultury, prowadzenie działalności edukacyjnej, artystycznej i animacyjnej oraz włączanie społeczeństwa do uczestnictwa w kulturze.

Na terenie gminy funkcjonuje centrum społeczno-kulturalne, ale typowego domu kultury w gminie nie ma. Starsi mieszkańcy pamiętają jednak, że takie miejsce w Pietrowicach Wielkich kiedyś istniało. Dzisiaj mieści się tam dom przyjęć „Roma”.

Nowa jednostka swoje miejsce znalazła w budynku byłego dworca kolejowego, czemu zawdzięcza swoją nazwę – Stacja Kultura. To obiekt, na którego rewitalizację samorząd chciał sięgnąć po wsparcie finansowe od lat, z powodzeniem 2,5 mln zł pozyskano dopiero za trzecim podejściem. O samej rewitalizacji mówiło się natomiast od 2013 roku, bo wtedy gmina przejęła budynek od PKP.

Wójt Andrzej Wawrzynek mówił nam, że chciałby, aby obiekt znów był najpiękniejszym w gminie. Z czasem postanowiono nawet go okryć grafiką, aby tak bardzo nie straszył swoim wyglądem. - Chciałbym, aby taką świetność osiągnął, bo to perła na wjeździe do Pietrowic Wielkich. Jeżeli ten budynek będzie w przyzwoitym wyglądzie, cieszył ludzi i przyjezdnych oraz spełniał funkcję, którą założyliśmy, to na pewno będzie to dla nas sukces. To będzie dobry prognostyk, że Pietrowice Wielkie wracają do swych pięknych lat - podkreślał wójt w wypowiedzi dla Nowin.

Wójt mówił nam to w 2020 roku. Należało więc poczekać trzy lata, by w końcu obiekt doczekał się oficjalnego otwarcia, co ma nastąpić w poniedziałek 8 maja. Zmieniła się jednak funkcja, niż tą, którą zakładano kilka lat temu. Wówczas mówiło się, że powołane zostanie tam Centrum Usług Społecznościowych (CUS), czyli miejsce, w którym miały być realizowane usługi aktywizacji społeczno-zawodowej, w tym usługi edukacyjne, opiekuńcze i doradcze, warunkujące prawidłowe funkcjonowanie społeczności gminnej. - CUS stanie się miejscem spotkań, zdobywania wiedzy oraz aktywizacji społecznej, stanowiąc bezpośrednie uzupełnienie działań gospodarczo–społecznych planowanych do realizacji na obszarze Pietrowic Wielkich w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Pietrowice Wielkie - tłumaczył sekretarz gminy Gabriel Kuczera. Ostatecznie zapadła decyzja o rozszerzeniu działalności tego miejsca. W efekcie powstała jednostka, o jakiej w gminie kilka lat temu oficjalnie jeszcze nie mówiło się. Dyrektorem tego miejsca jest Małgorzata Paletta, dotąd szefowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Pietrowicach Wielkich.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Małgorzata Paletta

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pietrowicach Wielkich

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
jasiu psota 06.05.2023 18:34

I tylko drzewa żal (lipy, jak się zdaje, za budynkiem po prawej): [fb]/TowarzystwoEntuzjastowKolei/posts/pfbid032xit73889Fn8bmpnWFozaUgss4mrcEE86JPYX3HbgaqGtLjBY7tcZg5WURvphMAfl